• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 03/12/2023

Καλησπέρα. Είχα πόνο στο δόντι στο κρύο, ζεστό και γλυκό. Πήγα στον οδοντίατρο το σφράγισε αλλά 3 μέρες μετά υπάρχει ακόμα ενόχληση σε κρύο ζεστό και γλυκό. Έχει μειωθεί η ένταση αλλά υπάρχει ακόμα; Είναι φυσιολογικό ή δεν έγινε κάτι σωστά;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται υπομονή και παρακολούθηση φυσιολογικά με την πάροδο των ημερών θα ηρεμήσει να αποφεύγεται τα κρύα και τα ζεστά αυτή την περίοδο αν δεν ηρεμήσει ίσως χρειάζεται απονεύρωση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καμια φορα ,μετα απο σφραγισμα μπορει να υπαρχει μια ευαισθησια αυτου του ειδους,η οποια συνηθως φευγει.Η ενταση της εξαρταται απο το ποσο βαθυ ηταν το σφραγισμα,καθως και το ειδος του σφραγισματος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να υπαρχει μικρη μετεμφρακτικη ευαισθησια καποιες μερες μετα την εμφραξη του δοντιου. Αν συνεχιστει,συμβουλευτειτε τον οδοντιατρο σας

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΜΕ ΣΨΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΔΕΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • ειναι φυσιολκογικο αλλα εαν δεν υποχωρησει ο πονος θα χρειαστει απονευρωση

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πιθανον χρειαζοταν απονευρωση κ οχι απλο σφραγισμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Κάποιες φορές μπορεί να είναι φυσιολογικό. Εφόσον έχει μειωθεί η ένταση, υπάρχει πτωτική πορεία των συμπτωμάτων. Δώστε περίπου 1 με 2 εβδομάδες κ αν τα συμπτώματα δεν υποχωρήσουν τελείως ή σε πολύ σημαντικό βαθμό, τότε ίσως να μπορούμε να πούμε ότι χρειάζεται κάτι περαιτέρω από σφραγισμα, όπως μία απονεύρωση. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,μπορεί να είναι πολύ βαθύ το σφράγισμα και γι'αυτο να μην περνάει τελείως.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • μαλλον ηταν η αρκετα βαθυ οποτε τα συμπτωματα θα υποχωρησουν σταδιακα αλλιως θα χρειστει να κανετε απονευρωση

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας, είναι απολύτως φυσιολογικό , διότι , από την περιγραφή σας, μάλλον πρόκειται για ένα βαθύ σφράγισμα, του οποίου τα συμπτώματα, αργούν να παρέλθουν.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μπορεί και να είναι φυσιολογικό. Μπορεί να πάρει ακόμα και 20 ημερες, αρκεί να υπάρχει σαφής βελτίωση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα