• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/04/2024

Εδώ και 1,5 χρόνο βγαίνω με ένα παιδί εδώ και καιρό αλλά έχουμε καθαρά και μόνο σεξουαλική σχέση. Εγώ έχω δεθεί μαζί του και του είπα πως είμαι ερωτευμένος. Εκείνος μου ξεκαθάρισε πως δεν θέλει σχέσεις και δεσμεύσεις με κάποια κοπέλα γενικά. Βέβαια έχω δει στα σοσιαλ ότι του γράφει σχόλια η πρώην του και εκείνους της πατάει λικε στα σχόλια και σε κάποιες φωτογραφίες αντί να κόψει κάθε επαφή μαζί της εφόσον είναι πρώην του όπως λέει. Υποψιάζομαι πως με κοροϊδεύει αλλά είμαι πολύ κολλημένη μαζί του και δεν μπορώ να κόψω επαφή μαζί του με τίποτα. Προφανώς είμαι εξαρτημένη και έχω εμμονή μαζί του. Είμαι σε αδιέξοδο. Πως να το διαχειριστώ για να σταματήσω να βασανιζομαι έτσι;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Νομίζω ότι είναι ο καιρός να μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας και να θέλετε για εσάς όλο το πακέτο να μην κάνετε εκπτώσεις και να νιώθετε ότι σας αξίζει το καλύτερο νομίζω όταν θα γίνει αυτό θα δείτε ότι όλο αυτό δεν σας αξίζει και θα πάρετε την απόφαση που πρέπει μόνη σας , αλλιώς μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει ,ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα,
    Είναι πολύ σημαντικό σε μια σχέση απο την αρχή που ξεκινάει να κοιτάει στην ίδια κατεύθυνση. Είναι καλό που εκφράσατε τα συναισθήματα σας , ωστόσο απο την στιγμή που έχει εκφράσει και εκεινος τις δικές του επιθυμίες είναι ξεκάθαρο οτι ζητάτε διαφορετικα πράγματα.
    Θα σας συμβούλευα να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Δεν είναι απλό το θέμα, σίγουρα το γεγονός ότι δεν υπάρχει ανταπόκριση από την μεριά του δημιουργεί πρόβλημα για εσάς. Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα! Αρχικά, είναι να σκεφτείς ποια είναι η ανάγκη σου τη δεδομένη χρονική στιγμή. Τι πραγματικά θες σε σχέση με την προσωπική σου ζωή;

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Έχετε ήδη κάνει ένα μεγάλο βήμα μιλώντας ανοιχτά για τα συναισθήματά σας και τη θέση στην οποία βρίσκεστε. Η διαπίστωση ότι έχετε εξαρτηθεί συναισθηματικά και ότι αισθάνεστε εμμονή προς τον φίλο σας είναι ένα σημαντικό βήμα.
    Είναι κρίσιμο να θέσετε υγιή όρια για τον εαυτό σας και τις σχέσεις σας. Αυτό περιλαμβάνει την αναγνώριση και τον σεβασμό των δικών σας αναγκών και την αποφυγή καταστάσεων που σας βάζουν σε άμεσο συναισθηματικό κίνδυνο.
    Εάν περνάει ο καιρός και δεν μπορείτε μόνη σας να διαχειριστείτε αυτήν την κατάσταση θα σας συμβούλευα να αναζητήσετε την βοήθεια ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή ο οποίος θα σας βοηθήσει να κατανοήσετε και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Κατανοώ πλήρως πόσο δύσκολη και αναπόφευκτη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσετε αυτήν την αβεβαιότητα και την εξάρτηση από ένα άτομο που δεν είναι σε θέση να σας προσφέρει τη σταθερότητα και την αγάπη που επιθυμείτε. Δεν είναι εύκολο να διαχειριστείτε την εξάρτηση από κάποιον, αλλά υπάρχουν βήματα που μπορείτε να κάνετε για να αρχίσετε να απεξαρτηθείτε και να βρείτε την εσωτερική σας δύναμη. Αναζήτησε υποστήριξη από φίλους, οικογένεια ή ακόμα και από επαγγελματίες, όπως ψυχολόγους ή θεραπευτές, που μπορούν να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι