• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Καλησπέρα σας , είμαι γυναίκα 50 χρόνων . Ο πατέρας μου είχε πίεση στα μάτια ( την απέκτησε μετα τα 60 περίπου ) και με αγωγή με κολλύρια την είχε σε πολύ καλα επίπεδα . Το να κανω κάποιο λέιζερ να κατεβάσω τώρα την πίεση των ματιών προληπτικά εχει καμιά αξία ? Να τονίσω οτι δεν εχω κάποιο προβλημα αυτη τη στιγμή , η πίεση των ματιών μου ειναι εντός των ορίων και εχω κάνει όλες τις σχετικές εξετάσεις . Μου το είχε προτείνει κάποιος οφθαλμίατρος , επειδή εχω λιγη υπερμετρωπία και λεπτό κερατοειδή .Ποια ειναι η γνώμη σας ?

4 ειδικοί απάντησαν

  • Μια απο τις θεραπευτικες μέθοδους για αρχικο γλαυκωμα ειναι το λειζερ.
    Εφ οσον οπως καταλαβα δεν εχετε γλαυκωμα, δεν υπαρχει λογος να κανετε λειζερ.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Καλυτερα να κανετε εναν ετησιο ελεγχο.Το λειζερ μπορει να χησιμοποιηθει και ως θεραπευτικη λυση αργοτερα εαν χρειαστει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Εσυ αποφασίζεις
    Εάν κανεις συχνά εξετάσεις μπορείς να το αποφύγεις.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εξαρταται απο το τι ακριβως σας προτεινε. Αν εχετε μικρο προσθιο θαλαμο λογω υπερμετρωπιας, και στενη γωνια μεταξυ κερατοειδη και ιριδας με κινδυνο να κλεισει και να κανετε οξυ γλαυκωμα , τοτε η προφυλακτικη ιριδοτομη με λειζερ εχει ενδειξη.
    Εαν δεν υφισταται το παραπανω σεναριο, και απλα εχετε ενα οικογενειακο ιστορικο πιεσης στα ματια, και η προταση ειναι να κανετε λειζερ τραμπεκιουλοπλαστικη για να κατεβασετε την πιεση ενω αυτη δεν ειναι σε παθολογικα επιπεδα το θεωρω καπως υπερβολικο.

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος