• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 05/12/2022

Έχω φλεβιτη εργάζομαι πολλές ωρες σε εστιατόρειο τι πρέπει να κάνω;;

20 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, η μόνη ριζική λύση για τους κιρσούς είναι η χειρουργική αντιμετώπιση και ειδικά στις μέρες μας, η χρήση του laser αποτελεί αναίμακτη μέθοδο με ταχύτατη αποκατάσταση! Μέχρι να το αποφασίσετε θα βοηθούσε η χρήση ελαστικής κάλτσας διαβαθμισμένης συμπίεσης, απλά για να μειωθούν τα συμπτώματα της φλεβικής ανεπάρκειας, όπως τα βαριά και κουρασμένα πόδια! Καλή συνέχεια!

    Τούμπης Σεραφείμ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε έναν αγγειοχειρουργό για εξέταση. Αντιμετωπίστε τους κιρσούς με λέιζερ.Εάν δεν έχετε υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση, φροντίστε να φοράτε κάλτσες συμπίεσης στα πόδια σας.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Πρέπει να φοράτε ελαστικές κάλτσες στην δουλειά και να πάτε για εκτίμηση και υπέρηχο φλεβών από αγγειοχειρουργό.

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Χρόνια Πολλά! Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση...Προφανώς για να έχετε ήδη κιρσούς και πιθανόν και συμπτωματολογία καλό θα είναι να αντιμετωπιστεί εύκολα και εντελώς ανώδυνα για εσάς με το ενδοαυλικό Laser.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

  • Το πιο άμεσο μέτρο είναι η κάλτσα διαβαθμιζόμενης συμπίεσης, η οποία θα ανακουφίσει τα άμεσα συμπτώματα στην ορθοστασία. Χρειάζεται όμως μία λεπτομερής κλινική και υπερηχογραφική εξέταση από αγγειοχειρουργό ώστε να αποφασιστεί ποια θα είναι η καταλληλότερη θεραπεία του ασθενούς για οριστική λύση του προβλήματος.

    Γαλύφος Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλκίδα

  • Το σημαντικότερο μέτρο που πρέπει να πάρετε είναι οι κάλτσες διαβαθμιζόμενης συμπίεσης τουλάχιστον κατά τη διάρκεια της εργασίας σας ώστε να αποφύγετε περεταίρω επιδείνωση αλλά και κάποια πιθανή επιπλοκή όπως θρόμβωση.

    Μαύρος Δημήτριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχετε απλά συμπτώματα όπως πρήξιμο, βάρος, κάψιμο, η θεραπεία μπορεί να συντηρητική, με χρήση κάλτσας διαβαθμισμένης συμπίεσης και Φλεβοτονικών φαρμάκων. Αν όμως έχετε και διογκωμένες φλέβες, που ονομάζονται κιρσοί, λόγω του κινδύνου για θρόμβωση και άλλες επιπλοκές, η οριστική και ριζική θεραπεία ειναι χειρουργική, κατά κανόνα πλέον με laser. Σε κάθε περίπτωση για την ακριβή διάγνωση και επιλογή της κατάλληλης για εσάς Θεραπείας, είναι απαραίτητη η κλινική εξέταση σε συνδυασμό με triplex φλεβών.

    Ρηγόπουλος Χρήστος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι η ορθοστασία επιδεινώνει το φλεβίτη (πιο σωστά λέγονται κιρσοί).
    Σε πρώτη φάση θα μπορούσατε να βάλετε κάλτσες (κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης κλάση 2). Αν όμως τα πόδια σας πρήζονται ή τα αισθάνεστε βαριά, πονάνε ή σας φαγουρίζουν τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό για να εντοπίσει ακριβώς το πρόβλημα και να συστήσει την κατάλληλη θεραπεία (λέιζερ, σκληροθεραπεια κτλ κτλ)

    Καλή συνέχεια

    Γαλάνης Νεκτάριος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χαλκίδα

  • Θα πρέπει να φοράτε ελαστικές κάλτσες διαβαθμισμένης πίεσης. Η πίεση καθορίζεται απο την βαρύτητα του φλεβίτη σας. Για την σωστή διάγνωση και θεραπεία θα πρέπει να επισκεφτείτε το ιατρείο

    Πατέλης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν αγγειολό- Αγγειοχειρουργο.
    Γενικά συνίσταται συχνά διαλείμματα και ξεκούραση των ποδιών εφόσον το επιτρέπει ο τρόπος εργασίας σας καθώς και ειδικές κάλτσες ( κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης )

    Χατζαντώνης Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Γλυφάδα

  • Το πιο απλο ειναι να φωρεσετε ελαστικες καλτσες γονατου.

    Ιούμπας Λέων

    Γενικός Χειρουργός

    Κολωνός

  • Οι εργαζόμενοι στον τομέα της εστίασης συχνά ταλαιπωρούνται από τα συμπτώματα της Χρόνιας Φλεβικής Ανεπάρκειας ή όπως αναφερόταν παλαιότερα φλεβίτης. Ανάλογα με το στάδιο της φλεβικής ανεπάρκειας οι ασθενείς ακολουθούν απλά συντηρητικά μέτρα όπως η ανάρροπη θέση των κάτω άκρων στην κατάκλιση και τα δροσερά ποδόλουτρα, φοράνε κατάλληλης κλάσης κάλτσες διαβαθμισμένης πίεσης ή μπορεί να τίθεται και η ένδειξη επεμβατικής αντιμετώπισης, σκληροθεραπεία με αφρό, χειρουργική ή ενδοαυλική με Laser. Για την κατάλληλη αντιμετώπιση του κάθε ασθενούς απαραίτητη είναι η κλινική εξέταση, η οποία συνήθως ακολουθείται και από υπερηχογραφική εξέταση με τρίπλεξ... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντόπουλος Θεοφάνης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Να κάνετε ένα τριπλεξ φλεβών κάτω άκρου και να το δει μετά ένας ειδικος

    Γκιουζέλης Δημήτρης

    Γενικός Χειρουργός

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας! Τρίπλεξ φλεβών και χειρουργική αποκατάσταση

    Θεοδωρίδης Παναγιώτης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε να αγγειοχειρουργό σας προκειμένου να σας εξετάσει και να σας κάνει ένα τριπλεξ με σκοπό να σας συστήσει την κατάλληλη θεραπεία

    Ελευθερίου Γεώργιος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αποφυγή ορθοστασίας,χρήση ελαστικών καλτσών διαβαθμισμένης συμπίεσης

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός

  • ειδικές ασκήσεις για τις γάμπες και μελέτη φλεβικού συστήματος κάτω άκρων με τριπλεξ υπέρηχο

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Στους κιρσους δεν ενδείκνυται η ορθοστασία. Σαν πρώτο ανακουφιστικό μέτρο βοηθάνε οι ελαστικές κάλτσες για κιρσους αλλά σύντομα θα πρέπει να γίνει κλινική εξέταση από χειρουργό η αγγειοχειρουργο για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος και να δωθεί οριστική λύση

    Χειρουργικό Ιατρείο - Ιατρείο Μαστού Νησωτάκης Κ. & Χ.

    Γενικός Χειρουργός

    Ραφήνα

  • Καλό θα ήταν να φοράτε κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης και να προσπαθήσετε να ξεκουράζετε όσο το δυνατόν περισσότερο, καθώς και να κρατήσετε το βάρος σας σε φυσιολογικά επίπεδα. Η φύση της δουλειάς σας δυστυχώς είναι τέτοια που αποτελεί σημαντικό επιβαρυντικό παράγοντα.

    Σμπαρούνης Σπυρίδων

    Γενικός Χειρουργός

    Χολαργός

  • Να φοράτε ειδικές κάλτσες και ίσως να κάνετε επέμβαση με laser

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία