• Φλεβίτιδα και κιρσοί
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

έχω φλεβίτιδα, μπορώ να κάνω αποτριχώση; Όχι μελι που λιώνει αλλά με μηχανιμα που είναι με κερί ;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτή η διαδικασία μπορεί να βλάψει τις φλέβες.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Συνήθως, δεν υπάρχει αντένδειξη της φλεβίτιδα Σ με οποιαδήποτε μέθοδο αποτρίχωσης (LASER, κερί, ρολέτα κλπ! Όμως, εάν συνεχώς ταλαιπωρείς το δέρμα για πολλά χρόνια με μια μη οριστική μέθοδο αποτρίχωσης, σίγουρα δεν βοηθά! Καλύτερα λοιπόν να κάνετε LASER!
    Βέβαια, να διευκρινήσω ότι μιλάμε πάντα για μια συνηθισμένη φλεβίτιδα και όχι για κάτι πολύ προχωρημένο, όπου εκεί αποφεύγουμε οποιαδήποτε ζέστη στο δέρμα μας!

    ALIAVITA Medical Aesthetics

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλύτερα να κάνετε με λέιζερ που δρα πιο εκλεκτικά, όλα τα ζεστά επιδεινώνουν την κατάσταση

    Αχιλλέας Δρ. Τουρσίδης Αχιλλέας

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος - Φλεβολόγος

    Λεμεσός

  • Στις Ευρυαγγιες υπάρχει σχετική αντένδειξη.

    Μελάς Μιχαήλ

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Πειραιάς

  • Καταρχάς πρέπει να διευθετήσουμε τι είδος φλεβίτιδά έχετε πχ έχετε ανεπάρκεια της μείζονος σαφηνούς έχετε ανεπάρκεια κάποιου άλλου είδους ανεπάρκεια η έχετε απλώς ευρυαγγείες.Πρέπει επίσης να ξέρετε ότι κάθε είδος θερμότητας στα πόδια θα πρέπει γενικώς όσο μπορείτε να το αποφεύγεται πόδια με φλεβική ανεπάρκεια επιδέχονται κυρίως δροσερά η κρύα επιθέματα αν δεν μπορείτε να το αποφύγετε μπορείτε για μικρό χρονικό διάστημα να βάλετε ζεστά αλλά αμέσως μετά να το παγώσετε.

    Λαμπρέτσας Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το πόσο εκτεταμένο είναι το πρόβλημα θα πρέπει να σας δει ένας αγγειοχειρουργος

    Καλλίνης Αριστείδης

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Κορυδαλλός