• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 10/09/2023

Μετα την αφαίρεση έγκλειστου φρονιμιτη, πήρα αντιβίωση για 4 μέρες. Μόλις την σταμάτησα και πριν ακόμα βγάλω τα ράμματα πονάω παρα πολύ και δεν με πιάνουν τα παυσίπονα. Τι πρέπει να κάνω;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Μια επισκεψη στον οδοντιατρο σας για να ελεγξει πώς παει η επουλωση,και αν χρειαστει μια εκπλυση τοπικα με φυσιολογικο ορο,ή ακομα και τοποθετηση στο σημειο της εξαγωγης ενος βυσματος βαμβακος εμποτισμενου με λιγη ευγενολη για να καταπραυνθει ο πονος

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει περίπτωση να έχει διαταραχθεί η επούλωση και να πρόκειται για ξηρό φατνιο. Για να γίνει πιο υποφερτή αυτή η κατάσταση χρειάζεται επισκέψεις ανα 3 ημέρες περίπου στις οποίες τοποθετείται ευγενόλη ώστε να ηρεμήσει η περιοχή.

    Κριτσωτάκη Μαρία Ειρήνη

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Να μιλησετε με τον γιατρο σας καθως γνωριζει την περιπτωση σας.απαιτειται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Μάλλον έχετε την επιπλοκή που λέγεται ξηρό φατνιο επικοινωνήστε με τον οδοντιατρο σας κ ζητήστε την βοηθεια του ! Δεν είναι κάτι σοβαρό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • το πιο πιθανο εινα να εχετε παθει ξηρο φατνιο.θα πρεπει να πατε στον οδοντιατρο για να το αντιμετωπισει.

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Υπομονή και παυσίπονα, θα περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα τον οδοντιατρο επειδη μπορεί να εχει επιμηκυνθεί το τραύμα απο την εξαγωγή

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρέπει οπωσδήποτε να σας δει οδοντίατρος. Κάποιες φορές μετά από μία εξαγωγή, ειδικά φρονημιτη η περιοχή του τραύματος δυσκολεύεται να κλείσει κ χρειάζεται την βοήθεια μας με ειδικά φάρμακα που τοποθετούνται στην περιοχή. Στην περίπτωση αυτή περνάνε αμέσως όλες οι εναπομείναντες ενοχλήσεις.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Συνηθως η αντιβιωση δινεται για μια βδομαδα μαζι με καποιο αντιφλεγμονωδες κ αναλγητικο.καλο ειναι να συνεχισετε την αντιβιωση κ να ρθετε σε επαφη με τον γιατρο σας.πχ μπορει να εχει δημιουργηθει καποια επιπλοκη που ονομαζεται ξηρο φατνιο,μπορει ομως κ να ειναι κατι φυσιολογικο που εχει να κανει με την επεμβαση.δωστε λιγο χρονο κ μιληστε με τον γιατρο σας.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να το δει ο γιατρός που έκανε την εξαγωγή αν είναι έντονος ο πόνος

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Τα μετεγχειρητικα συμπτώματα αρχίζουν να υποχωρούν μετά τις 8 μέρες περιπου

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Kαλησπερα σας. Είναι δύσκολο να σας απαντήσουμε στο ερώτημα αν δεν έχουμε κλινική εικόνα της μετεξακτικης περιοχής και εικόνα της δυσκολίας της εξαγωγής. Πολυ πιθανόν να χρειαστεί να πάρετε περισσότερες μέρες αντιβιωσης(θεωρώ ότι 4 ημέρες είναι λίγες) ή ακομα και διπλό σχήμα αντιβιωσης (πχ amoxil-flagyl) σύμφωνα με τις οδηγίες του οδοντίατρο σας. Οι 4 ημέρες μετά μια χειρουργική εξαγωγή είναι μικρό χρονικό διάστημα. Είναι φυσιολογικό να αισθάνεστε πόνο που αντιμετωπίζεται τις περισσότερες φορές με μη στεροειδή αντιφλεγμονωδη. Θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον οδοντίατρο σας.

    Ανθή Στεργίου

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να έχει κάνει ξηρό φατνίο . Θα χρειαστεί φροντίδα στο ιατρείο...

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πιθανών έχετε κάνει ξηρό φατνιο και πρέπει να επισκεφτείτε άμεσα τον γιατρό σας

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ιατρό σας, προκειμένου να σας δώσει οδηγίες*υποθέτω χρειάζεται παράταση της αγωγής ,αλλά αυτό ,μόνο ο γιατρός που έχει γνώση του περιστατικού, μπορεί να το πει.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αν καπνίζατε υπάρχει περίπτωση επιπλοκής. Χρειάζεται ειδική αντιμετώπιση.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι