• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 18/02/2024

Καλησπέρα, Έκανα εξαγωγή του πάνω αριστερού φρόνιμητη πριν από δέκα μέρες. Επώδυνη δυο ωρεσ Αφού έσπασε το δόντι..Τις πρώτες τρεις μέρες όλα φυσιολογικά με παυσίπονα iboprofen και χωρίς πρήξιμο. Τα ράμματα έπεσαν την έβδομη μέρα. Τις τελευταίες δυο μέρες υπάρχει πρήξιμο στη περιοχή που αγκαλιάζει και το διπλανό δόντι που είναι implant. Πόνος και πρήξιμο περισσότερο από την εσωτερική πλευρά.. Είναι μέρος της διαδικασίας επουλωσης το πρήξιμο την δέκατη μέρα; Η μηπως έχω μόλυνση και πρέπει να πάρω αντιβίωση ; Ανησυχώ μηπως περάσει από τα ούλα στο αίμα και στη καρδιά. Έχω φίλο που έπαθε μεγάλη ζημιά με μόλυνση στη βαλβίδα της καρδιάς .

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι να σας δει οδοντίατρος μήπως υπάρχει κάποια φλεγμονή στο εμφύτευμα και χρειάζεται αντιβίωση ή κάποια θεραπεία με απόξεση στην περιοχή αυτή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ισως χρειαστει να παρετε αντιβιωση προληπτικα.Επισης θα σας ελεγα να πατε για κλινικο ελεγχο στον γιατρο σας για αξιολογηση της περιοχης που σας ενοχλει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μετα απο τόσο δύσκολη εξαγωγή θα έπρεπε να εχετε οπωσδήποτε πάρει αντιβίωση. Το πρήξιμο τόσες μέρες μετά υποδηλώνει επιμόλυνση και χρειάζεται αντιβίωση. Θα πρέπει επίσης να βεβαιωθείτε με μια ακτινογραφία ότι έχει αφαιρεθεί όλο το δόντι.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Η δέκατη ημέρα πρηξιματος μπορει να θεωρηθει μερος της διαδικασίας επούλωσης, εαν το πρηξιμο υπηρχε απο την πρωτη ημερα και δεν εμφανιστηκε ξαφνικα την ενατη ημερα. Σε καθε περιπτωση επειδη θα ηθελα να ειμαι σωστος απεναντι σας, δεν μπορω να σας απαντησω υπευθυνα καθως δεν εχω εικονα του περιστατικου. Το μονο που σας συμβουλευω ειναι να σας δει συναδελφος οδοντιατρος, να εξετασει την κατασταση και να σας χορηγησει τα φαρμακα που χρειαζονται εαν το κρινει απαραιτητο. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να είναι αντίδραση ,αλλά καλύτερα να το δει ο γιατρός σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας μήπως χρειαστεί να πάρετε αντιβίωση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Να πονάει δεν είναι απίθανο, το πρήξιμο όμως δεν είναι φυσιολογικό. Επισκευτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Το πρηξιμο για δεκατι μερα δεν ειναι φυσιολογικο,αλλα καλο θα ηταν να εχετε παρει αντιβιωση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εξαρταται απο την περιπτωση,παντως θα μπορουσατε να επισκευτειται τον γιατρο ποπυ γνωριζει το ιστορικο της εξαγωγης.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια