• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 28/01/2024

Καλησπερα, μπορεί ένας χαλασμένος φρονιμιτης να προκαλεί πονο στην αμυγδαλή ;

11 ειδικοί απάντησαν

  • ΜΠΟΡΕΙ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΕΤΕ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Φυσικα. Ενας μολυσμενος φρονιμητης σημαινει μικροβια που κυκλοφορουν στο καρδιαγγεικό συστημα, αναγκαζοντας τις γραμμες αμυνας του οργανισμου (αμυγδαλες) σε δράση. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Ο φρονιμήτης όχι, η φλεγμονή λόγω του φρονιμήτη είναι πιθανό να προκαλέσει οίδημα το όποιο με την σειρά του δυσκολεύει την κατάποση και πιέζει τις αμυγδαλές.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Οι παθολογικές καταστάσεις, που σχετίζονται με τους κάτω τρίτους γομφίους (φρονιμίτες) και οφείλονται είτε σε περιοδοντική είτε σε περικροοριζική φλεγμονή, μπορούν να συσχετιστούν με έντονο ετερόπλευρο οίδημα της αμυγδαλής. Άλλα συμπτώματα, που μπορούν να συνοδεύονται, είναι πόνος που αντανακλά στο αυτί, τη γνάθο ή το κεφάλι, ερυθρότητα και οίδημα στο πρόσωπο, αιμορραγία στα ούλα, μειωμένη διάνοιξη του στόματος, δυσάρεστη αναπνοή και γεύση στο στόμα ενώ μπορεί να εμφανιστεί ακόμη και πυρετός και αδιαθεσία. Σε κάθε περίπτωση συστήνεται κλινική εξέταση από οδοντίατρο για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο αμυγδαλίτιδας που οφείλεται σε άλλο αίτιο.... Διάβασε περισσότερα

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα

  • Πιο πιθανον ειναι να δημιουργησει πισω απο το αυτι.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορει να αντανακλα τον πονο σε πολλα σημεια,ακομα και στον φαρυγγα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Ναι, μπορεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Φυσικά. Μπορεί να προκαλέσει ενοχλήσεις κ στις αμυγδαλές κ στον λαιμό μέχρι κ στο αυτί. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σαφέστατα και μπορεί να σας δημιουργήσει περαιτέρω πρόβλημα.

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Βέβαια και μπορεί. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Ναι μπορεί να συμβεί διότι είναι εγγύς περιοχή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό