• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 18/12/2023

Καλησπέρα, μετά την αφαίρεση ημίκλειστου φρονιμίτη υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην πριστω?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Να βάλετε αμέσως πάγο κ να πάρετε αντιφλεγμονώδη παυσίπονο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Τις πρώτες ώρες μετά τη εξαγωγή θα πρέπει να έχετε μια παγοκυστη στο σημείο της εξαγωγης και βέβαια θα πρέπει να πάρετε αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • να παρετε αντιβιωση σε συνεννοηση με τον θεραποντα γιατρο

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Όχι. Να τηρείται όσο πιο καλά γίνεται τις συστασεις του ιατρού που Σας έδωσε μετά την εξαγωγή

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • αντιβιωση και να τοποθετιετε κρυα επιθεματα στην περιοχη την μερα της εξαγωγης

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας δόθηκαν. Η φαρμακευτική αγωγή σίγουρα θα σας βοηθήσει σε αυτό, κ συμπληρωματικά κάποια επιθέματα πάγου για το πρώτο ειδικά 24ωρο. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Aν ειναι ηδη απονευρωμενο κ εχει φλεγμονη καλυτερα να γινει εξαγωγη.λιγες οι πιθανοτητες να σωθει

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Το πρηξιμο ειναι φυσιολογικο κομματι της επουλωσης,οποτε θα ελεγα πως οχι.Αν βαλετε κομπρεσα με παγο εξωτερικα αμεσως μετα την εξαγωγη,να περιοριστει το πρηξιμο.Ρωτηστε τον γιατρο σας να σας δωσει οδηγιες

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Μπορείτε να βάλετε παγο στην περιοχή που θα βοηθήσει αρκετά. Ωστόσο, η εξαγωγή ημιεγκλείστου είναι μια διαδικασία που συνοδεύεται από αναπόφευκτο πρήξιμο λίγων ημερών.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Οσο πιο πολυ παγο βαζετε την ημερα της επεμβασης , τοσο πιο λιγο οιδημα θα εχετε την μεθεπομενη της εξαγωγης

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες ή επισκεφθείτε και κάποιον άλλον οδοντίατρο για μια δεύτερη γνώμη . Ευχαριστώ

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλησπέρα, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να τοποθετήσετε πάγο στο μάγουλο της πλευράς της εξαγωγής (για 15 λεπτά πάνω στο μάγουλο, 15 λεπτά διακοπή, 15 λεπτά πάνω στο μάγουλο κοκ) για 2-3 ώρες μετά την επέμβαση,ενα μετρό το οποίο απλά θα μειώσει το μέγεθος του οιδήματος και δεν θα το εξαλείψει πλήρως.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη