• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Στις 17/1 έβγαλα φρονιμίτη ο οποίος είχε κάνει τρύπα μου είπε ο οδοντίατρος και έπρεπε να αφαιρεθεί. Είναι η πέμπτη μέρα σήμερα από την εξαγωγή και πονάει η γνάθος μου και κάνει αντανάκλαση στο αυτί μου. Αναγκάζομαι και παίρνω depon 1000mg η εναλλακτικά xeforapid 8mg και υποχωρεί ο πόνος για ένα 6ωρο με 7ωρο. Μετά σιγά σιγά επανέρχεται ο πόνος, αλλά προσπαθώ να αποφεύγω τα πολλά παυσίπονα. Επίσης όταν καταπίνω, από τη μεριά που έγινε η εξάγωγη έχω ενόχληση κατά την κατάποση. Να σημειώσω ότι δεν μου ζήτησε να βγάλω πανοραμική πριν την εξαγωγή. Υπάρχει περίπτωση να μου έχει κάνει ζημιά στη γνάθο μου;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση ζημιάς.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας
    Μετά από εξαγωγη είναι λογικό κάποια από τα συμπτώματα που περιγράφετε αλλά θα σας συνιστούσα να παίρνετε αντιφλεγμονώδη για 2 με 3 μέρες και σιγά σιγα θα υποχωρήσουν τα συμπτώματα αλλά σε περίπτωση που δεν υποχωρήσουν τότε ίσως χρειαστείτε αντιβίωση

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Απολυτως καμια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΕΙ ΤΡΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΥΡΟ. ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΙΔΙΟΣ ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΕΙΤΕ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε, είναι απολύτως φυσιολογικά , το χρονικό διάστημα είναι μικρό. Μην αμελείτε τα παυσίπονα. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Το πιο πιθανό είναι να έχει δημιουργηθεί ξηρό φατνιο Συμβαίνει κάποιες φορές μετά τις εξαγωγές είναι μία επιπλοκή της επούλωσης και δεν έχει καμία σχέση με την ακτινογραφία που δεν έγινε άμα εκρινε ο οδοντίατρος ότι δε χρειάζεται ακτινογραφία

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν μπορώ να το γνωρίζω δυστυχώς αν δεν δω το σημείο. Αλλά πιστεύω είναι από τη. Ταλαιπωρία που υπέστη η περιοχή. Δώστε λίγο χρόνο ακομα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Πιθανόν πρόκειται για κάποια μεταξακτικη επιπλοκή επούλωσης. Καλό θα ήταν να σας δει ο θεράπων ιατρός άμεσα , για να σας βοηθήσει με τα συμπτώματα κ τις ενοχλήσεις, με ειδικά φάρμακα που τοποθετούνται στην περιοχή. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εξαγωγή φρονιμίτη χωρίς πανοραμική είναι ένα ρίσκο που ορισμένοι κάκιστα παίρνουν
    Στις πρώτες 7- 10 μέρες τα συμπτώματα βαίνουν με μειωμενη ενταση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει για κάποιο διάστημα.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν νομιζω να εχει ζημια η γναθος, καθως οσα περιγραφετε ειναι σχεδον αναμενομενα απο τετοιες θεραπειες. Να ανησυχησετε αν κρατησει μηνα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα