• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 13/06/2023

Ποιούς φακούς συστήνετε για επέμβαση καταρράκτη πολυεστιακους η μονοεστιακούς? Και αν κάποιος δεν συνήθησε τα πολυεστιακά γυαλιά, δεν θα μπορεί με πολυεστιακους φακούς ? Ευχαριστώ

13 ειδικοί απάντησαν

  • Η ερώτηση που κάνετε είναι εξατομικευμένη και χρειάζεται οφθαλμολογικός έλεγχος. Δεν έχει σχέση με το εάν κάποιος μπορεί να βάλει πολυεστιακά γυαλιά ή όχι.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Εξαρτάται από τις ανάγκες σας, τεχνικών χαρακτηριστικών του ματιού σας και από τη σωστή επιλογή και τοποθέτηση του φακού. Θα χρειαστείτε μια πλήρη μελέτη καταρράκτη, με βιομετρια, OCT, βυθοσκόπηση, τοπογραφία και αμπερομετρία για να συζητηθούν οι καλύτερες επιλογές για εσάς. Συνάμα οι διαθλαστικοί χειρουργοί χρησιμοποιούμε ερωτηματολόγια για να μας βοηθήσουν στη λήψη της απόφασης αυτής.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • ανάλογα με τις ανάγκες σας, την καθημερινότητά σας και το ποσό που μπορείτε να διαθέσετε....

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική , πρέπει να γίνει ειδικός προεγχειρητικός έλεγχος

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Αυτό χρειάζεται πολλή συζήτηση με τον οφθαλμίατρο που θα επιλέξετε να σας κάνει την επέμβαση. Για κάθε άνθρωπο και ανάλογα με τις δραστηριότητες του και τις απαιτήσεις του εγώ συνιστώ διαφορετικό φακό

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Μονοεστιακους και monovision επεμβαση

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • η αποφαση ειναι συναρτηση πολλων, και λαμβανεται αφου εξετασθουν ο ασθενεις, αφου ερωτηθουν οι προσδοκιες του, το επαγγελμα του, η ηλικια του κτλ.
    γενικα οι μονοεστιακοι φακοι ειναι η πιο ασφαλης επιλογη. οι πολυεστιακοι εχουν τα πλεονεκτηματα τους, αλλα και καποια μειονεκτηματα...το θεμα ειανι σε ποιον ασθενη τα μειονεκτηματα ειναι ανεκτα κ σε ποιον ανυποφορα..

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Οι ενδοφακοι συστήνονται όλοι . Αυτό που είναι σημαντικο είναι η κατάλληλοτητα ανάλογα με τις ανάγκες του ασθενούς

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Εαν εχετε αστιγματισμο πανω απο μισο βαθμο,εαν ειστε επαγγελματιας οδηγος που οδηγαει πολλες φορες βραδυ και εαν το επαγγελμα σας απαιτει διακριση λεπτομεριων αποκλειεστε απο τους πολυεστιακους.Υπαρχουν ομως και αλλοι λογοι τους οποιους πρεπει να τους συζητησετε με τον γιατρο σας.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα σας, στο ερώτημά σας η επιλογή του ενδοφακού σε επέμβαση καταρράκτη εξατομικεύεται πάντα ανάλογα με τις ανάγκες και απαιτήσεις του κάθε ασθενούς , δεν ταιριάζει ένα είδος φακού σε όλους/ δεν είναι όλοι καλοί υποψήφιοι για πολυεστικούς ενδοφακούς πχ μάτια με γλαύκωμα, ηλικιακή εκφύλιση ωχράς κηλίδας κτλ. Η κακή ανοχή σε πολυεστικά γυαλιά δεν αποκλείει την επιλογή του πολυεστικού ενδοφακού γιατί λειτουργεί οπτικά διαφορετικά. Ειδικά οι νεου τύπου ενδοφακοί EDOF παρέχουν άριστη όραση μακρινή και ενδιάμεση. Η κατάλληλη επιλογή ενδοφακού γίνεται μετά απο πλήρη εξέταση και ενημέρωση του ασθενούς για το καλύτερο μετεγχειρητικό αποτέλεσμα. Ε... Διάβασε περισσότερα

    Ντόρα Ευθαλία

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Εαν δεν συνηθισατε τα πολυεστιακα γυαλια θα ειναι δυσκολο να συνηθισετε τους ενδοφθαλμιους πολυεστιακους φακους.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αν κάποιος δεν ανέχεται τα πολύ εστιακά γυαλιά θα έχει πρόβλημα πιθανότατα και με πολυεστιακούς φακούς . Όποτε σε αυτή την περίπτωση μόνο εστιακό ή φακό τύπου edof

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Αυτό εξαρτάται από πολλους παράγοντες που μόνο ένας ενδελεχής προεγχειρητικός ελεγχος θα μπορέσει να μας βοηθήσει στην λήψη της σωστής απόφασης. Κάθε επιλογή έχει θετικά και αρνητικά και με βάση τα ευρήματα του προεγχειρητικού ελέγχου αποφασίζουμε ποια είναι η πιο σωστή επιλογή για εσάς και όχι γενικά.

    Γκουντής Χριστόφορος

    Οφθαλμίατρος

    Ηλιούπολη