• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 12/05/2023

Οσυζυγος μου χειρουργηθηκε για καταρρακτη πριν από 1 24ωρο.Σημερα μέσα στο φακό του όταν του ρίχνω τις σταγόνες διακρίνω μια φυσαλίδα.Ειναι φυσιολογικό?

13 ειδικοί απάντησαν

  • αν ειναι οντως φυσαλιδα θα μπορουσε να ειναι φυσιολογικο και θα φυγει μονη της, μν σας αγχωνει κκαθολου

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Η φυσσαλιδα θα εξαφανισθη

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Ναι ειναι φυσιολογικό μερικοί χειρουργοί καταρράκτη αφήνουν μια φυσαλίδα αέρα μετά το τέλος της επέμβασης εντος του προσθίου θαλάμου του οφθαλμού.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Απολύτως

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Καμία φορά μπορεί να υπάρχει μια φυσαλίδα αέρα στον πρόσθιο θάλαμο μετά το χειρουργειο. Αυτό θα απορροφηθεί από μόνο του σύντομα και δε δημιουργεί πρόβλημα.

    Μπαραμπούτη Φαίη

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον γιατρό σας που έχει το ιστορικό του συζύγου σας. Καμιά φορά μετά από επέμβαση καταρράκτη μπορεί να υπάρχει μία μελλοντική θόλωση του φακού που αντιμετωπίζεται με θεραπεία laser αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς. Στο κέντρο μας γίνονται τέτοιες θεραπείες. Παραμένουμε στην διάθεσή σας.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ειναι φυσιολογικο.Θα φυγει σε λιγες μερες

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Ο φακος που εχει εμφυτευθει στο ματι του συζυγου σας μπορει να δινει την εντυπωση φυσσαλιδας αλλά και ενω εχουν περασει λιγες ωρες απο την επεμβαση μπορει να υπαρχει φυσσαλιδα αερα η οποια θα απορροφηθει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα , κάμοια φορα εισάγουμε στο πρόσθιο θάλαμο μια μικρη φυσαλίδα αέρα η οποία φεύγει σε 1 ημέρα .. Καλό θα ήταν να τον δει ο ιατρός την επομενη μέρα του χειρουργείου όπως και να είναι .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Ο ιατρός σας έβαλε μια φυσαλίδα αέρα για κάποιο λόγο αύριο θα φύγει

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αέρας μέσα στον πρόσθιο θάλαμο μετά από χειρουργείο καταρράκτη. Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με το χειρουργό σας και να τον ρωτήσετε

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Επικοινωνειστε με το γιατρο που τον χειρουργησε καλλιτερα.
    Ειναι προτιμοτερο να τον δει στο μηχανημα αν οντως υπαρχει η φυσαλίδα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι θα υποχωρήσει με το χρόνο

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία