• Cataract surgery
  • Submitted on 12/05/2023

Οσυζυγος μου χειρουργηθηκε για καταρρακτη πριν από 1 24ωρο.Σημερα μέσα στο φακό του όταν του ρίχνω τις σταγόνες διακρίνω μια φυσαλίδα.Ειναι φυσιολογικό?

13 specialists answered

  • αν ειναι οντως φυσαλιδα θα μπορουσε να ειναι φυσιολογικο και θα φυγει μονη της, μν σας αγχωνει κκαθολου

    Kaiafas Dr Konstantinos

    Ophthalmologist

    Patras

  • Η φυσσαλιδα θα εξαφανισθη

    Ταμβάκος Ηλίας

    Ophthalmologist

    Glyfada

  • Ναι ειναι φυσιολογικό μερικοί χειρουργοί καταρράκτη αφήνουν μια φυσαλίδα αέρα μετά το τέλος της επέμβασης εντος του προσθίου θαλάμου του οφθαλμού.

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Ophthalmologist

    Larissa

  • Απολύτως

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Ophthalmologist

    Koukaki

  • Καμία φορά μπορεί να υπάρχει μια φυσαλίδα αέρα στον πρόσθιο θάλαμο μετά το χειρουργειο. Αυτό θα απορροφηθεί από μόνο του σύντομα και δε δημιουργεί πρόβλημα.

    Μπαραμπούτη Φωτεινή

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Cholargos

  • καλό θα ήταν να απευθυνθείτε στον γιατρό σας που έχει το ιστορικό του συζύγου σας. Καμιά φορά μετά από επέμβαση καταρράκτη μπορεί να υπάρχει μία μελλοντική θόλωση του φακού που αντιμετωπίζεται με θεραπεία laser αλλά ακόμα είναι πολύ νωρίς. Στο κέντρο μας γίνονται τέτοιες θεραπείες. Παραμένουμε στην διάθεσή σας.

    Βρυώνης Νικόλαος

    Ophthalmologist

    Ampelokipoi

  • Ειναι φυσιολογικο.Θα φυγει σε λιγες μερες

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Piraeus

  • Ο φακος που εχει εμφυτευθει στο ματι του συζυγου σας μπορει να δινει την εντυπωση φυσσαλιδας αλλά και ενω εχουν περασει λιγες ωρες απο την επεμβαση μπορει να υπαρχει φυσσαλιδα αερα η οποια θα απορροφηθει.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Ophthalmologist

    Palaio Faliro

  • Καλημέρα , κάμοια φορα εισάγουμε στο πρόσθιο θάλαμο μια μικρη φυσαλίδα αέρα η οποία φεύγει σε 1 ημέρα .. Καλό θα ήταν να τον δει ο ιατρός την επομενη μέρα του χειρουργείου όπως και να είναι .

    Φιλίπ Γκαμπριέλα Μόνικα

    Ophthalmologist

    Plaka

  • Ο ιατρός σας έβαλε μια φυσαλίδα αέρα για κάποιο λόγο αύριο θα φύγει

    Katsourakis Georgios

    Ophthalmologist

    Marousi

  • υπάρχει περίπτωση να υπάρχει αέρας μέσα στον πρόσθιο θάλαμο μετά από χειρουργείο καταρράκτη. Θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με το χειρουργό σας και να τον ρωτήσετε

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Ophthalmologist

    Ioannina

  • Επικοινωνειστε με το γιατρο που τον χειρουργησε καλλιτερα.
    Ειναι προτιμοτερο να τον δει στο μηχανημα αν οντως υπαρχει η φυσαλίδα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Ophthalmologist

    Neo Psychiko

  • Ναι θα υποχωρήσει με το χρόνο

    Mitsonis Mihail

    Ophthalmologist

    Nea Erythraia