• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

Έκανα χειρουργείο αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς και μου έκανε ένα μήνα μετά επιωχρικη μεβρανη είναι φυσιολογικό;;και επιτρέπεται να κάνω σύντομα και άλλο χειρουργείο για την μεβρανη;; η έχει ρίσκο να πάθω νέα αποκόλληση η να ξαναγίνει η ΜΕΒΡΑΝΗ έχουν περάσει 4 μήνες από το πρώτο χειρουργείο και η ΜΕΒΡΑΝΗ έχει κάνει και μικρό οίδημα στην ωχρά και σταβωνει της γραμμές στο κέντρο.Μηπως είναι καλύτερα να την αφήσω αφού δεν επηρεάζει την όραση περιφερικά και να πάω σε ένα χρόνο για το χειρουργείο καταρράκτη γιατί με τα πολλά χειρουργεία και συνέχεια σταγόνες κορτιζόνης μετά από κάθε χειρουργείο καταστρέψω το μάτι τελείως;;; Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εαν στραβωνει τις γραμμες στο κεντρο αυτο ειναι ενοχλητικο.Επειδη επισης εχει κανει οιδημα καλυτερα ειναι να χειρουργηθειτε συντομα γιατι εαν το αφησετε δεν θα πιασετε καλη οραση μετα το χειρουργειο!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλό είναι να απορροφηθεί το οίδημα.
    Πρώτα κάνετε θεραπεία για το οίδημα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,
    Η εμφάνιση επιωχρικής μεμβράνης μετά από χειρουργείο αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Χρωστικά κύτταρα που φυσιολογικά βρίσκονται κάτω απο τον αμφιβληστροειδή, εισέρχονται από τις ρωγμές που προκαλούν την αποκόλληση μέσα στο χώρο του ματιού και επικάθονται πάνω στον αμφιβληστροειδή και την ωχρά κηλίδα δημιουργώντας σταδιακά αυτές τις μεμβράνες.
    Όπως αναφέρετε, η μεμβράνη ήδη άρχισε να προκαλεί συμπτώματα (οίδημα, παραμορφώσεις) οπότε η αφαίρεσή της είναι μάλλον ήδη ενδεδειγμένη. Χωρίς επέμβαση ενδέχεται η μεμβράνη να συνεχίσει να αναπτύσσεται επηρεάζοντας σε μεγαλύτερο βαθμό την κεντρική όραση
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτσώνας Αντώνης

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά