• Καταρράκτης
  • Υποβλήθηκε 25/01/2024

Είχα μυωπία και αστιγματισμο 1.5 β από μικρη ηλικία ,με την πάροδο του χρόνου απέκτησα και πρεσβυωπια 2 βαθμών ,εμφάνισα καταρράκτη με αποτέλεσμα να μεγαλώσει η μυωπία μου κατά δύο βαθμούς ,και ταυτόχρονα να θολώσει η μεσαία όραση μου ,έκανα εγχείρηση καταρράκτη και τώρα έχω υπερμετρωπία 1.5 βαθμό στο ένα μάτι και στο άλλο ο.5,και φυσικά τον αστιγματισμό που είχα αποτέλεσμα δεν βλέπω καλά στις μεσαίες και κοντινές αποστάσεις ,δεν πήγε κάτι καλά ; Και το κυριότερο πως διορθώνεται;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Με διαθλαστικό λέιζερ μπορεί να διορθωθεί η μακραίνει και μέση όραση και να φοράτε γυαλί γι κοντά

    Ξανθοπούλου Παρασκευή

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός

  • Θα έπρεπε να τοποθετηθούν premium ενδοφακού για διόρθωση της ενδιάμεσης και κοντινής όρασης. Θα μπορούσατε να κάνετε διορθωτική επέμβαση με excimer laser

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Η διόρθωση γίνεται με πολύεστιακά γυαλιά, με τα οποία θα βλέπετε καθαρά σε όλες τις αποστάσεις.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Σίγουρα υπάρχει αστοχία στις μετρήσεις των ενδοφακων και στην επιλογή αυτών τόσο όσον αφορά το επικρατες μάτι όσο και στην επιλογή τορικου η πολυεστιακούς φακού . Η διόρθωση εξαρτάται από την ηλικία και το χρονικό διάστημα από την επέμβαση .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Μπορεί να γίνει ανταλλαγή του φακού ή και προσθήκη άλλου φακού πάνω από τον αρχικό

    Dr. Δερβένης Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η διορθωση στο διαθλαστικο αποτελεσμα που περιγραφετε μετα απο εγχειρηση καταρρακτη ειναι με διορθωτικα γυαλια. Ο στοχος στην επεμβαση καταρρακτη ειναι συνηθως να διασφαλιστει καλη οπτικη οξυτητα μακρυα χωρις να ειναι απαραιτητη η χρηση γυαλιων. Προφανως στο ματι που εχει 0.5 βαθμους υπερμετρωπια αυτο επιτυγχανεται αρα ολα πηγαν συμφωνα με το πλανο. Στο ματι με 1.5 βαθμο υπερμετρωπια, προφανως ο υπολογισμος του ενδοφακου δεν ηταν απολυτως ακριβης. Ο υπολογισμος αυτος γινεται με ειδικο μηχανημα που χρησιμοποιει αλγοριθμους για να υπολογισει το νουμερο του καταλληλου ενδοφακου, αλλα ενω η ακριβεια του ειναι μεγαλη δεν πεφτει μεσα 100% σε ολες τ... Διάβασε περισσότερα

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Θα πάρετε γυαλιά για κοντά και μεσαία απόσταση για να βλέπετε καλα.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μαλλον δεν μετρηθηκε καλα ο ενδοφακος.Θα πρεπει να γινει αλλαγη φακου στο ματι με τον 1.5 βαθμο υπερμετρωπιας.Ο αστγματισμος διορθωνεται με ειδικο ενδοφακο που λεγεται τορικος ο οποιος διορθωνει και την υπερμετρωπια.

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο