• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 27/01/2023

Σπονδυλοαρθροπαθεια και δισκοπαθειας της ομσσ στα δυο τελευταία μεσοσπονδυλια διαστηματα και μούδιασμα στο αριστερό μεγάλο δακτυλο

24 ειδικοί απάντησαν

  • Σύσταση για μαγνητική οσφύος και πιθανή χειρουργική αποκατασταση

    Βλαχόπουλος Διονύσιος

    Ορθοπαιδικός χειρουργός - Τραυματολόγος

    Πύργος

  • Η κατάλληλη φυσιοθεραπευτική προσέγγιση μπορεί να μειώσει τα συνοδά συμπτώματα σας όπως για παράδειγμα αν υπάρχει μούδιασμα. Επιπρόσθετα, η ενδεδειγμένη μυϊκή άσκηση με τους κατάλληλους περιορισμούς ανάλογα την περίπτωση μπορεί αναμφίβολα, να βελτιώσει το πρόβλημά σας.

    Πνακά Κωνσταντίνα

    Φυσικοθεραπευτής

    Ίλιον

  • ερεθισμός του νεύρου από την δισκοκηλη

    Φλώρος Ευάγγελος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Θα πρέπει να πραγματοποιηθεί MRI οσφυικής μοίρας Σπονδυλικής Στήλης εάν δεν έχετε πρόσφατη και σε κάθε περίπτωση να πραγματοποιηθεί πλήρης κλινικός έλεγχος ώστε να υπάρξει έγκαιρη διάγνωση και αντιμετώπιση με σκοπό την αποφυγή μόνιμων βλαβών του νέυρου.

    Με εκτίμηση

    Σιώπης Χρήστος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, χρειάζεστε ηλεκτρομυογράφημα.

    Βλάχου Ιλιάνα

    Νευρολόγος

    Κέρκυρα

  • Σίγουρα έχει πίεση του νεύρου στην συστηχη ρίζα . Καλό θα ήταν να κανείς λασερ για να θεραπευτείς. Το φυσικοθεραπευτήριο μου διαθέτει τέτοια λασερ υψηλής έντασης για θεραπεία δικοκοιλης

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Εαν έχετε κάνει μαγνητική τομογραφία μετά θα πρέπει να ακολουθήσετε μία σειρά ειδικών φυσιοθεραπειών και ίσως και κάποια ειδική θεραπεία για τους νευροπαθητικούς πόνους

    Αναγνώστου Αντώνιος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται εκτίμηση από ορθοπεδικό, Νευροχειρούργο ή Νευρολόγο

    Τερλής Απόστολος

    Νευρολόγος

    Πειραιάς

  • η σπονδυλοαρθροπάθεια συνήθως είναι μια εκφυλιστικού τύπου κατάσταση, η οποία μπορεί να προκαλέσει από μικρή, έως μεγάλου βαθμού δυσλειτουργία. Η αντιμετώπισή της συνήθως είναι συντηρητική, με φυσικοθεραπεία που περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο φυσικά μέσα, μάλαξη και κατάλληλες ασκήσεις. Σε κάθε περρίπτωση όμως, θα πρέπει να έχει γίνει μια κλινική εξέταση και διάγνωση από το θεράποντα γιατρό και μάλιστα ιδιαίτερα όταν υπάρχουν νευρολογικά σημεία, όπως μούδιασμα ή αδυναμία στο κάτω άκρο

    Μαραγκάκη Αριάδνη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ερυθραία

  • Καλησπέρα σας,
    η συντηρητική αντιμετώπιση μιας οσφυοισχιαλγίας όπως η δική σας περιλαμβάνει κατά κύριο λόγο την αντιμετώπιση σε πρώτη φάση των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε ούτως ώστε να καταφέρουμε να φτάσουμε στη άσκηση, χωρίς πόνο ή μειωμένο εύρος κίνησης, με την οποία θα θωρακίσουμε τον κορμό σας. Μπορείτε όποτε θέλετε να περάσετε από το Φυσικοθεραπευτήριο μας για να εμβαθύνουμε ως προς την περίπτωση σας.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλημέρα σας. Αυτό σημαίνει βλάβη στο νεύρο από πίεση. Θέλει κλινικό και εργαστηριακό έλεγχο, από ορθοπαιδικό.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • το μούδιασμα στο μεγάλο δάκτυλο μπορεί να αφορά ριζίτικη βλάβη στην ΟΜΣΣ στο επίπεδο Ο5 - ανάλογα με το πρόβλημα που έχετε διαπιστώσει και την πίεση (αν ασκείται και προς τα που ασκείται)

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτό παραπέμπει σε ερεθισμό νεύρου και πιθανή κήλη μεοσπονδυλιου δίσκου.Θα χρειασθεί ανάπαυση,φαρμακυετική αγωγή,.Αν τα συμπτώματα επιδεινωθούν και ο πόνος και το μουδιασμα επιμενουν ή αν υπαρχει μυική αδυναμία (κυρίως στην κίνηση του ποδιού ή των δακτύλων) πρέπει να επισκεφθείς άμεσα γιατρό,θα χρειασθεί μαγνητική και πιθανόν χειρουργική επέμβαση.Χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες για να σχολιάσουμε περισσότερο.

    Πανδής Βασίλειος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Κέρκυρα

  • Ο συνδιασμός βελονισμού , κινεζικης βοτανοθεραπείας και ομοιπαθητικης, έχει φανεί πολύ χρήσιμος σε παρόμοιες περιπτώσεις.
    Φυσικά παίζει ρόλο η γενική κλινική εικόνα του ασθενούς , ηλικία , βάρος, ιδιοσυγκρασία.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • Καλησπέρα σας,
    Το μούδιασμα στο δαχτυλο μπορεί να σχετίζεται με τις παθήσεις που αναφέρατε μπορεί όμως και όχι. Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί Κλινικός έλεγχος από εξειδικευμένο Φυσικοθεραπευτή προκειμένου να σας ενημερώσει για την σχέση των συμπτωμάτων σας.

    Μιχαλόπουλος Παύλος

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • είναι εξαιρετικά πιθανό το μούδιασμα αυτό να σχετίζεται με την παθολογία της σπονδυλικής στήλης. Σε πρώτο στάδιο, μετά απο κλινική εξεταση και απεικονιστικό έλεγχο (πχ μαγνητ τομογραφία, ακτινογραφίες), θα γίνει θεραπευτική προσέγγιση με φάρμακα και φυσικοθεραπεια, σε επόμενο στάδιο με ειδικές εγχύσεις της σπονδυλικης στήλης και, αν όλα αποτύχουν, η χειρουργικη προσεγγιση θα μπει στην εξίσωση

    Κεραμάρης Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Φαίνεται ότι έχετε κήλη δίσκου. Χρειάζεται μαγνητική και ενδεχομένως μια ένεση τύπου επισκληριδίου στην ΟΜΣΣ

    Δρ. Κασιμάτης Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Νέο Ηράκλειο

  • Άμεσα φυσικοθεραπειες με σκοπό ρην λύση των μυϊκών σπασμων, την ανακούφιση από το μούδιασμα και τον πόνο, την εκμάθηση ορθοσωμιας, και την σωστή κινητοποίηση της ομσσ με την μέθοδο Mc kenzie. Τελικός σκοπός η ενδυνάμωση και η ελεύθερη κίνηση!

    FYSIOSOLUTION Φουφόπουλος Νικόλαος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μοσχάτο

  • manual therapy σε συνδυασμό με τα κατάλληλα μηχανήματα θα είχαμε φοβερά αποτελέσματα

    Δηλάρης Εμμανουήλ

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Ιωνία

  • Προφανώς πιέζει ο δίσκος το νεύρο και για αυτό τα συμπτώματα στο πόδι όπου μπορεί να φτάνει ως και τα δάχτυλα, σκοπός στην συγκεκριμένη κατάσταση είναι η διαχείριση του νεύρου για να αποσυμφορηθεί η ενδυνάμωση του κορμού για σταθεροποίηση της περιοχής, διόρθωση και επανεκπαίδευσης της κίνησης της, και την διαχείριση του πόνου

    Physio Quality Δάρρα Χρυσάνθη - Γεωργανάς Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία
    Προφανώς υπάρχει διάχυτη δίσκοπαθεια που έχει φινει ρήξη στον ινώδη δακτύλιο γι αυτό και υπάρχει μούδιασμα , θα πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα με αποκατάσταση φυσικοθεραπεία προς αποφυγή χειρουργείου

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται επίσκεψη σε ορθοπαιδικό για να γίνει διερεύνηση του προβλήματος και να λάβετε θεραπεία προς αποφυγή σταδιακής χειροτέρευσης και να οδηγηθείτε έτσι σε χειρότερα!

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΗΛΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ Θ ΑΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ

    Παθιάκης Ιωάννης

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Περιστέρι

  • Χρειαζεται άμεση ορθοπαιδική εκτιμηση…

    Ηλίας Απόστολος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Γλυφάδα