• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/10/2023

Πασχω αποαγχώδεις διαταραχές, δεν μπορώ να ηρεμήσω και ειμαι νεσα στο άγχος ολη την ωρα.Δεν μπορώ να κοιμηθω πανω απο 4 ωρες εδω και χρόνια. Πρώην χρήστης ηρωίνης, κοκαΐνης-ειμαι σε πρόγραμμα του ΟΚΑΝΑ εδω και 12 χρόνια το οποίο εχω καταφέρει να σταματήσω την χρήση τα τελευταία 11 απο τα 12 χρόνια που είμαι εκεί. Εχω έντονο άγχος και αϋπνία. Μπορεί κάποιος ψυχίατρος να μου συνταγογράφηση ηρεμησττικα για την μερα και υπνωτικα για το βραδυ?Ολοι οι γιατροί πουπαρακολουθκαι στο πρόγραμμα μου λένε να πάω σε εξωτερικό ιατρό για τα συγκεκριμένα φάρμακα γιατί δεν μπορούν να συνταγογραφησουν φάρμακα του νομου περι ναρκωτικών (ηρεμησττικα και υπνωτικά)Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Όπως σας είπαν και στο πρόγραμμα απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο αν το μόνο που θέλετε είναι να σας συνταγογραφήσουν φάρμακα. Παρόλα αυτά ο εθισμός είναι ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα και απαιτεί πέρα από τα όποια φάρμακα, ψυχολογική υποστήριξη. Χρειάζεται να μιλήσετε πολύ και με συνέπεια σε ψυχολόγο, αν το πρόγραμμα δεν σας το παρέχει ρωτήστε που μπορείτε να πάρετε ψυχολογική υποστήριξη.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • επισκεφθείτε ιδιωτικά έναν ψυχίατρο. Κ συγχαρητήρια για την αποτοξίνωση!

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Φυσικά και μπορεί. Χρειάζεστε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή αρχικώς και έπειτα ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Υπάρχουν ειδικοί ψυχίατροι που εξειδικεόνται σε αυτό που θέλετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός