• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/03/2024

Καλησπέρα σας, είμαι 25 ετών και τα τελευταία χρόνια είμαι αρκετά αγχώδης και αρρωστοφοβικη! Πολλοί γιατροί , εξετάσεις και όλα καθαρά!!! Όμως πριν λίγες ημέρες έκανα έντονη γυμναστική και με έπιασε ένας πόνος στην πλάτη και στο στήθος που δεν διήρκησε πολύ παρά μόνο όταν πιεζόμουν αρκετά! Έχω κάνει πριν λίγους μηνες καρδιογράφημα και όλα τα απαραίτητα και βγήκαν όλα πάλι φυσιολογικά.. όμως δεν μππρω να σταματήσω να σκέφτομαι ότι έχει πάθει κάτι η καρδιά μου ενώ επικοινωνησα με τον ιατρό που με είχε εξεταςει και μου εξηγήσω με ότι είναι λογικό με την έντονη άσκηση να έπαθα κάτι μυοσκελετικό και ότι δεν πιστεύει ότι είναι κάτι σοβαρό! θα πρέπει να ανησυχώ για κάτι σχετικά με το πόνο αυτό; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάποιο άλλο σύμπτωμα παρά μόνο ένα βάρος μόνιμο αππ το άγχος μου και τις κακές μ σκέψεις … σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο !

3 ειδικοί απάντησαν

  • Εφόσον ξέρετε ότι έχετε έντονο άγχος και φοβίες σχετικά με την υγεία σας, απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας και φροντίστε για τα πραγματικά σας ζητήματα. Είναι ανακουφιστικό να μιλήσετε ή να εξεταστείτε από γιατρό αλλά αυτή η ανακούφιση κρατά μόνο έως την επόμενη φορά. Η πραγματική λύση θα βρεθεί μόνο μέσα από την κατανόηση κ εμβάθυσνη των ψυχολογικών σας λειτουργιών.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, φαίνεται να έχετε πολύ άγχος και χρειάζεστε θεραπευτική συμβουλή για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αφού αποκλείσετε ότι συμβαίνει κάτι παθολογικό, επισκεφτείτε ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη