• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/02/2024

Καλησπερα σας ειμαι 21 χρονων απο το καλοκαιρη που περασα ανχος ξεκεινησα να βλεπω τον παλμο στην κοιλια μου και στο στηθος φτερουγιζει και φενετε στην μπλουζα και μετα παρατηρησα οτι ολο μου το σωμα κουνιετε και οταν ξαπλωνα για μα κοιμηθω ενιθω το κεφαλι μου να κουνιετε ολο μου το σωμα κουνιετε συμφωνα με τον χτυπο της καρδιας ακομα και το μαλλι μου φενετε οτι κουνιετε εχω επισκευτει 2 νευρολογους οπου μου εχουν πει οτι δεν ειναι τιποτα νευρολογικο ουτε παθολογικο ειναι ανχος ειχα κανει μαγνιτικη στον κεφαλι το 2022 και ηταν καθαρο μου εκαναν και μαγνιτικη στον αφυενα τον προηγουμενο μηνα γιατι ειχα και μουδιασματα στο ακρο αριστερο ποδι και χερι και βγηκε επησης καθαρο μου ειπαν πως ειναι ολα απο το ανχος θυμαμαι το καλοκαιρη ενιωθα εντονο ανχος καθημερηνο και καποι στιγμη ενιωσα οτι ταρακουνιθηκε ολο μου το σωμα και μετα ξεκεινησαν ολα αυτα εχω παει και σε καρδιολογο εχω κανει αιματολογικες ολα βγαινουν καθαρα και το σωμα μου συνεχιζει να εχει αυτο ο νευρολογος μου ειπε οτι ειναι καλοηθης δεσμειδωσεις αλλα ανχωνομαι και παλι οταν βλεπω πως κουνιετε η μπλουζα ακομα και οταν καθομαι οκλαδον νιωθω πως παω μπρος πισω εχω ενχος για την υγεια μου γενικα εχω μηλησει κρι κε ψυχολογο με ψυχιατρο οπου μου εχουν επιβεβαιωσει οτι ειναι συπτωματα ανχους αλλα ακομα δεν μπορω να πιστω συνεχεια φοβαμαι μην εχω σκληρηνση και τετοιες αρρωστιες εχετε καποια γνωμη για αυτο

8 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε συνεδρίες ψυχοθεραπείας για να διαχειριστείτε όλους αυτούς τους φόβους σας

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε ξανά έναν ψυχίατρο να σας βοηθήσει περισσότερο. Επιπλέον μπορείτε να αρχίσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας μέσω βιντεοκλήσης με νευροψυχολόγο-ψυχοθεραπεύτρια. Δρ. Κωνσταντίνα-Μαρία Αλεξοπούλου Ψυχολόγος κλινική νευροψυχολόγος-ψυχαναλύτρια-ψυχοθεραπεύτρια, Msc Pgdip. Phd

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα,
    Βάσει των πληροφοριών που παραθέσατε, φαίνεται ότι οι επανειλημμένες επισκέψεις σε γιατρούς έχουν αποκλείσει την ύπαρξη οποιασδήποτε σοβαρής παθολογίας. Τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε φαίνεται να είναι συμπτώματα έντονης ανησυχίας και άγχους.
    Είναι συχνό φαινόμενο το άγχος να έχει σωματικές εκδηλώσεις, όπως την ταχυκαρδία, το τρέμουλο στα άκρα και γενικά την αίσθηση κινδύνου. Πόσο μάλλον όταν έχετε λάβει την διαβεβαίωση από τους ειδικούς ότι τα συμπτώματά σας οφείλονται σε αυτό το λόγο και δεν υπάρχει ανησυχία για κάτι άλλο.
    Ωστόσο, καθώς το άγχος εξακολουθεί να σας επηρεάζει, θα ήταν καλό και πολύ βοηθητικό για σας ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας
    Φαίνεται ότι βιώνεται ένα επεσόδιο άγχους το οποίο είναι απαραίτητο να ελεγθεί αν είναι απλά επισόιο άγχους ή προγνώστης μια άλλης οντότητας.
    Παρακαλώ όπως με καλέσετε.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι σύμπτωματα άγχους επομένως αφού δεν υπάρχουν παθολογικά αίτια, θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο.

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Νοίζω πως πρέπει να εμπιστεύεστε τους θεράποντες ιατρούς, επισκεφτείτε κι ειδικό ψυχίατρο για να αντιμετωπίσετε θεραπευτικά το άγχος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας! Με βάση και τα παραπάνω, θεωρώ πως την ολοκληρωμένη γνώμη την έχετε ήδη καθορίσει εσείς ο ίδιος/ίδια. Εφόσον αποκλείστηκαν όλα τα παθολογικά αίτια, ήρθε η ώρα να συνειδητοποιήσετε πως το σενάριο για κάποιο νόσημα και η λήψη επιβεβαίωσης από τους ιατρούς πως όλα είναι εντάξει, πρέπει να κατανοηθεί και να διακοπεί σιγά σιγά. Είναι ένα νοητικό παιχνίδι αλλά και ψυχικό, το οποίο πολλές φορές οι άνθρωποι δε θέλουν να το δουν κατάματα, γιατί φοβούνται (άγνωστο το τι φοβούνται συγκεκριμένα), προσφεύγοντας στην οδό ότι, τα αίτια αυτών είναι παθολογικά, όπου συνήθως δεν είναι. Ο τρόπος, η προσέγγιση και το υλικό των ψυχολόγων, διαφέρει αρκετ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι