• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 10/04/2024

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την μεσογειακή κετογονική διατροφή. Ευχαριστώ

5 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι για όλους! Μπορεί να είναι βοηθητική στην απώλεια βαρους ή σε κάποια αυτοάνοσα αλλά δεν είναι Διατροφη ισορροπημένη άρα δεν Είναι κατάλληλη για όλους.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Για να μιλήσουμε για την μεσογειακή κετογονική διατροφή θα πρέπει να ξέρουμε σε ποιόν άνθρωπο απευθυνόμαστε και σε ποια περίοδο της ζωής του. Μια διατροφή ωφέλιμη για κάποιον άνθρωπο μπορεί εν δυνάμει να είναι επιβλαβής για κάποιον άλλον. Αντίστοιχα σε διαφορετικές περιόδους της ζωής μας η διατροφή μας προσαρμόζεται και διαφοροποιείται ανάλογα με τις τρέχουσες ανάγκες.

    Γουμενάκη Θεανώ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ρέθυμνο

  • Καλησπέρα σας! Επιλέξτε μεσογειακή διατροφή τόσο για την υγεία σας, όσο και την απώλεια βάρους αλλά και τη διατήρησή του. Η κετογονική δίαιτα μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα υγείας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Αυτή η διατροφή δεν είναι τόσο σωστή και ισορροπημένη όσον αφορά τα θρεπτικά συστατικά που θα πρέπει να λαμβάνετε στην καθημερινή σας ζωή. Είναι πολύ υψηλή σε πρωτεΐνες, με μικρή περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες, χαμηλή σε φυτικές ίνες, σε βιταμίνες, σε μέταλλα και σε ιχνοστοιχεία και κάποιες φορές είναι υψηλή σε λιπαρά οξέα. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει, θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής, με ποικιλία σε τροφές, με σωστούς συνδυασμούς σε τροφές μεσα στην ημέρα. Γενικότερα καλό θα είναι να μην εμπιστεύεστε διά... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Ο καλύτερος τρόπος για να διατρέφεται κανείς είναι η κλασσική μεσογειακή διατροφή. Μόνο αν δυσκολεύεται κανείς στην διαχείριση του βάρους και αποτυγχάνει να εφαρμόσει την κλασσική μεσογειακή διατροφή τότε μπορεί να δοκιμάσει να χάσει τα παραπάνω κιλά με κετογονική μεσογειακή διατροφή ως μια εναλλακτική λύση. Αν το δίλημμα είναι λοιπόν παραπάνω κιλά ή κετογονική μεσογειακή διατροφή τότε επιλέγουμε την κετογονική μεσογειακή διατροφή.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί