• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 08/10/2023

Γειά σας ήθελα να ρωτήσω όταν ενα παιδί 3αμιση ετών διαγνωστει με φάσμα αυτισμού μπορει με την εργοθεραπεία και την λογοθεραπεία να βγεί από το φάσμα?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!!! Η εργοθεραπεία και η λογοθεραπεία βοηθούν ένα παιδί που βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού ώστε να ενταχθεί με μεγαλύτερη ευκολία στην καθημερινότητα του και να είναι πιο λειτουργικό.

    Εν αρχή ην ο λόγος - Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Παιδοψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Όχι ωστόσο βοηθούν σημαντικά στην εξέλιξη του παιδιου

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα,
    ο αυτισμός είναι μια αναπτυξιακή διαταραχή που ακολουθεί το παιδί στη διάρκεια της ζωής του χωρίς να μπορούμε να παρέμβουμε στους παράγοντες που το έχουν δημιουργήσει. Παρ'όλα αυτά η λογοθεραπεία και η εργοθεραπεία μπορούν να βοηθήσουν τόσο την κοινωνικότητα όσο και την λειτουργικότητα του παιδιού και είναι σημαντικό να ζητήσετε βοήθεια προκειμένου να αξιοποιήσετε τις δυνατότητες του παιδιού σας.

    Κέντρο Συμβουλευτικής και Θεραπείας «Ίστημι»

    Παιδοψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αυτή την ερώτηση μόνον ο ειδικός που διέγνωσε το φάσμα μπορεί να την απαντήσει.
    Αυτή η διάγνωση περιλαμβάνει πολλά και διάφορα που μόνον οι ειδικοί γνωρίζουν.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Το φάσμα του αυτισμού αφορά σε πολύ διαφορετικά επίπεδα σοβαρότητας. Έτσι, κάποια παιδιά μπορεί να καταφέρουν να αναπτύξουν δεξιότητες που τους επιτρέπουν να ζουν ανεξάρτητα και να έχουν πολύ καλή λειτουργικότητα, ενώ άλλα μπορεί να χρειάζονται συνεχή υποστήριξη. Η έγκαιρη διάγνωση και παροχή εξειδικευμένης θεραπείας μπορούν να βελτιώσουν τις προοπτικές ενός παιδιού με αυτισμό, αλλά ο αυτισμός ως διάγνωση παραμένει μόνιμος χαρακτηρισμός.

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν βγαίνει, μπορεί να βελτιωθεί η κατάστασή του.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός