• Αυτισμός
  • Υποβλήθηκε 03/02/2024

Εδώ και χρόνια βρίσκω δυσκολίες στην καθημερινότητα μου με τον τρόπο που κατανοώ και επικοινωνώ. Γενικά ο τρόπος που σκέφτομαι είναι ξεκάθαρα διαφορετικούς από τους άλλους μετά από χρόνια που μου έχει υποθει από όλους γύρω μου. Θα ήθελα να ξέρω ποιον χρειαζομαι να επικοινωνήσω για πιθανή διάγνωση δεπυ ή δαφ ή κάποια άλλης πιθανότητας;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Προφανώς είστε ενήλικος οπότε θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο με αντίστοιχο τμήμα. Νομίζω έχει τετοιο τμήμα το Αιγινήτειο Νοσοκομείο. Αλλιώς σε ιδιώτη ψυχίατρο ή παιδοψυχίατρο. Σας ευχαριστώ!

    Μενεγής Δημήτριος

    Λογοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας,

    Κάποιοι ψυχίατροι στην Ελλάδα ειδικεύονται σε σχετικές διαταραχές. Δεν είναι πολλοί αυτοί αλλά θα μπορούσατε να κάνετε σχετικά ενημερωτικά τηλέφωνα για να δείτε αν ψυχίατροι στην περιοχή σας θα αναλάμβαναν. Τώρα αν δε χρειάζεται το εντελώς τυπικό μίας διάγνωσης, και από ειδικούς θεραπευτές (λογοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, ψυχολόγους) που δουλεύουν με ενήλικες θα μπορούσατε να προσεγγίσετε μία αξιολόγηση ή άτυπη διάγνωση.

    Βασιλείου Κωνσταντίνος

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλημέρα σας!!
    Ευχαριστούμε ποολύ για την ερώτηση σας. Ο ειδικός που δίνει μία τέτοια πιθανή διάγνωση δεπυ ή δαφ είναι ο ψυχίατρος σε περίπτωση ενήλικα ενώ σε περίπτωση εφήβου ή παιδιού άνω των 6 ετών είναι ο παιδοψυχίατρος.

    Εν αρχή ην ο λόγος - Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Παιδοψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Οι επίσημες διαγνώσεις διαταραχών συμπεριφοράς σε ενήλικες δίνονται από Ψυχιάτρους. Εάν σας ενδιαφέρει να διαχειριστείτε τις δυσκολίες αυτές, θα μπορούσατε να το κάνετε επιλέγοντας έναν Ψυχολόγο εξειδικευμένο στα συγκεκριμένα ζητήματα.

    Ευγλωττία - Μπερή Μαρία

    Ψυχολόγος & Λογοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλημέρα σας! Καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με έναν ψυχίατρο ο οποίος είναι ο αρμόδιος για να σας δώσει διάγνωση και να σας καθοδηγήσει για το πως μπορέσετε να κάνετε την καθημερινότητα σας πιο εύκολη και λειτουργική.

    Λόγια και Έργα - Δάρλα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Με πάσα επιφύλαξη σας λέω ότι σαν ενήλικας μπορείτε να απευθυνθείτε στα ΚΕΠΑ( Κέντρα Πιστοποίησης Αναπηρίας) για να προχωρήσουν σε γνωμάτευση ή να σας παραπέμψουν αναλόγως. Κάλη συνέχεια και στη διάθεσή σας.

  • Καλησπέρα. Για διαγνώσεις Δεπυ ή Δαδ είναι υπεύθυνοι οι Ψυχίατροι (αν πρόκειται για ενήλικα) ή Παιδοψυχίατροι ( αν πρόκειται για παιδί).

    Εξέλιξη Λόγου, Φωνής και Κατάποσης - Πέτρου Σύλα

    Λογοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με κάποιον ψυχίατρο εφόσον είστε ενήλικας.

    Καράμπελα Ελένη

    Λογοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο για αξιολόγηση.

    Πουλιάση Mένια

    Εργοθεραπευτής

    Πάτρα

  • Καλησπερα σας, για δημοσιο φορεα κανετε αιτημα σε φορεα ψυχικης υγειας της περιοχης σας και ιδιωτικα σε ψυχιατρο.

    Παντελεμίδου Βασιλική

    Λογοθεραπευτής

    Κηφισιά

  • Ναι φυσικά μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχίατρο ώστε να σας λύσει όλες τις απορίες σας εξάλλου όλοι οι άνθρωποι είμαστε διαφορετικοί

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό παιδοψυχίατρο ή ψυχίατρο αναλόγως την ηλικία σας για να γίνει διάγνωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός