• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 24/05/2023

Πρέπει να κάνω απονεύρωση σε έναν Κυνόδοντα που νεκρωθηκε από Ορθοδοντικη θεραπεία (σιδερακια)και όχι από τεριδονα. Συνεπώς δεν πονάει ουτε έχω ή είχα ποτε κάποια ενόχληση. Στην δικιά μου περιπτωση ποναει η απονεύρωση; και με ποιους τρόπους μπορεί να ασπρίσει ξανα το δόντι; επίσης ποσες συνεδρίες πιθανόν να χρειαστουν;

30 ειδικοί απάντησαν

  • Η απονευρωση δεν ποναει,εξαλλου γινεται με τοπικη αναισθησια.
    Για να ασπρισει ο κυνοδοντας θα χρειαστει εσωτερικη λευκανση,αφου εχει ολοκληρωθει η απονευρωση.Οσον αφορα δε στον αριθμο των απαιτουμενων συνεδριων,εξαρταται απο τον βαθμο αποχρωματισμου του δοντιου,μπορει 2-3

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η θεραπεια γινεται ανωδυνα με σωστη αναισθησια της περιοχης.

    Ευχαριστω.

    Μπαριανού Αριστέα

    Ενδοδοντολόγος

    Ρόδος

  • Καθωτι νεκρο το δοντι,πιθανο να αντιδρασει στην απονευρωση, χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • γινεται αναισθησια στην πρωτη συνεδρια προληπτικα,στις υπολοιπες 2-3 δεν υπαρχει πονος

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Η απονεύρωση γίνεται με αναισθησία και δεν ποναει. Συνήθως χρειάζονται 2 συνεδρίες . Το δόντι μπορεί να λευκανθεί μετά με εσωτερική λεύκανση

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Εφόσον είναι νεκρό το δόντι πιθανότατα δεν νιώσετε πόνο. Αλλά σωστό είναι να γίνει μια αναισθησία για σιγουριά. Ενδεικνυόμενη λύση για το χρωματικό θέμα , είναι συνδυασμός εσωτερικής και εξωτερικής λεύκανσης

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονεύρωση δεν πονάει καθόλου είναι ήδη νεκρό το δόντι μετά όταν τελειώσει απονεύρωση γίνεται η εσωτερική λεύκανση του δοντιού και χρειάζεται δύο με τρεις συνεδρίες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η απονεύρωση είναι μια ανώδυνη θεραπεία γτ πραγματοποιείται με τοπική αναισθησία. Αν χρειαστεί λευκανση μπορεί να γίνει με όλες τις μεθόδους λευκανσης αλλα κ με εσωτερική λευκανση που εφαρμόζεται συνήθως σε απονευρωμένα δόντια. Συνήθως χρειάζονται 1-2 συνεδρίες για να ολοκληρωθεί.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Η απονεύρωση σε νεκρό δόντι είναι μια διαδικασία επώδυνη που ολοκληρώνεται συνήθως σε 2-3 συνεδρίες. Η λεύκανση εσωτερικά του δοντιου είναι μια πρώτη αλλά όχι μόνιμη λύση για την επαναφορά του χρώματος.
    Μια ολοκεραμικη στεφανη ( αφού πρόκειται για δόντι της αισθητικής ζωνης) θα έλυνε μόνιμα το πρόβλημα ενώ ταυτόχρονα θα έδινε στο δόντι την προστασία που χρειάζεται από πιθανό κάταγμα.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα! Η απονεύρωση είναι ανώδυνη , ειδικά σε μην ζωντανά δόντια . Ωστόσο γίνεται με αναισθησία. Μπορεί να λευκανσθι εσωτερικά με ειδικό λευκαντικό για θεραπευμένα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Οχι δεν θα πονεσει,εγω ολοκληρωνω τη θεραπεια μαζι με το σφραγισμα σε 3 συνεδριες..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Γενικώς δεν πονάει η απονεύρωση. Τα αναισθητικό που χρησιμοποιούμε είναι πολύ δυνατά και δεν υπάρχει πρόβλημα. Στην περίπτωση σας αν το δόντι είναι νεκρό μπορεί να μη χρειαστεί ούτε αναισθησία .Οι τρόποι για να ασπρίζει το δόντι είναι είτε με κάποια όψη,είτε με εσωτερική λεύκανση και οι συνεδρίες εξαρτώνται από την κάθε περίπτωση.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Η απονεύρωση γίνεται με τοπική αναισθησία οπότε δεν πρέπει να πονέσετε . Μπορείτε να κάνετε εσωτερική λεύκανση για να ασπρίσει το δόντι αφού τελειώσετε την απονεύρωση . Ο αριθμός των συνεδριών εξαρτάται από το πόσο έχει μαυρίσει και το πως ανταποκρίνεται στην λεύκανση το δόντι σας.

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει την πραγματική κατασταση στο εσωτερικό του ριζικού σωληνα την δεδομένη στιγμή. Η έλλειψη συμπτωμάτων αποτελεί μια θετικη ενδειξη για την βαρύτητα της καταστασησ Του κυνοδοντα. Η θεραπεία θα μπορούσε να ολοκληρωθεί κ σε μια συνέδρια..

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Κανόνικα πρέπει να δω ακτινογραφία και λεύκανση γίνεται με ειδική διαδικασία στα νεκρά δοντια

    Νέστορας Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας! Η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) είναι μια ανώδυνη εργασία στο ιατρείο καθώς μπορεί να γίνει με αναισθησία. Κατά τη διάρκεια των όλων συνεδριών που απαιτούνται, δεν παρατηρείται συνήθως μεπεπεμβατικός πόνος, παρόλα αυτά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξουν συμπτώματα που ποικίλλουν από ήπια ευαισθησία στο άγγιγμα του δοντιού έως ισχυρό πόνο ή τοπικό οίδημα κάτι το οποίο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως το μικροβιακό φορτίο που φέρει το δόντι, τον χημικο-μηχανικό ερεθισμό της περιοχής από τους χειρισμούς μας κλπ. Συνεπώς δεν μπορεί να προβλέψει κανείς με βεβαιότητα το αν θα παρουσιάσετε κάποια ευαισθησία ή όχι. Όσον... Διάβασε περισσότερα

    Τσιλίκη Μαρία - Ελένη

    Οδοντίατρος

    Ιωάννινα

  • Γεια σας. Η απονεύρωση πλέον γίνεται με τρόπο που σχεδόν ποτέ δεν πονάει. Στην περίπτωση σας μπορεί να χρειαστεί 1 ή 2 συνεδρίες. Ένα αποχρωματισμένο δόντι μπορεί να ασπρίσει συντηρητικά με εσωτερική λεύκανση, όμως πρέπει πρώτα να γίνει κλινική και ακτινογραφική εξέταση.

    Φίντζος Στέλιος & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας. Όχι η ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση) δεν πονάει, διότι θα γίνει με αναισθησία και το πιο πιθανό είναι να έχετε μια μικρή ενόχληση μετά την θεραπεία για 1-2 μέρες. Μπορεί να ολοκληρωθεί και σε ένα ραντεβού. Για να λευκάνει ξανά το δόντι αυτό θα χρειαστεί μια διαδικασία που ονομάζεται εσωτερική λεύκανση και γίνεται αφού ολοκληρωθεί η ενδοδοντική θεραπεία.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δεν πονάει Λευκαινει πολύ ευκολα Ευχαριστώ

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Ο κυνοδοντσς ειναι ενα πολυ σημαντικο δοντι για τον φραγμο κ η υπαρξη του σχεδον επιβαλλεται,οποτε καλο ειναι να γινει καποια προσπαθεια ενδοδοντικης θεραπειας (απονευρωσης),αρκει να γινει σωστα.αν ειναι ηδη νεκρο ομως πρεπει να περασουν τουλαχιστον εξι μηνες ωστε να σιγουρευτει κανεις οτι το δοντι σωθηκε.η απονευρωση αν γινει απο καποιον που γνωριζει καλα τη δουλεια του η απο καποιον ειδικο γενικα κ αν τηρηθει το πρωτοκολλο θεραπειας δεν ποναει.μια ευαισθησια τις πρωτες μερες μπορει να αφησει αλλα με την παροδο του χρονου περναει.το δοντι μπορει να ασπρισει παλι,αν οχι τελειως κανοντας μια εσωτερικη λευκανση τοποθετοντας λευκαντικο υλικο στο... Διάβασε περισσότερα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Γινεται αναισθησια οποτε δεν πονατε σε καθε περιπτωση.Πρωτα απινευρωση,μετα εσωτερικη λευκανση και μετα σφραγισμα ανοιχτου χρωματος.Για την απονευρωση μια συνεδρια και 1 ή 2 για την εσωτερικη λευκανση.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Σε αυτή την περίπτωση ο πόνος είναι ελαφρώς μειωμένος. Ίσως μετά τη θεραπεία να χρειαστεί ένα ντεπον για να υποχωρήσει οποιαδήποτε ενόχληση

    Μετα την απονευρωση μπορεί να γίνει στο συγκεκριμένο δόντι εσωτερική λεύκανση στο δεύτερο ραντεβού.

    Δύο ραντεβού για απονεύρωση και λεύκανση

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Η διαδικασία είναι ανώδυνη κσι συνήθως απαιτούνται 2- 3 συνεδρίες.
    Μεταγενεστερα μπορεί να γίνει εσωτερική λευκσνση στο απονευρωμενο δόντι αν χρειαστεί

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα σας,δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα, ούτε πόνο,θα έχετε,,αλλά πρέπει να γίνει η ενεδοδοντική θεραπεία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Γενικά η εβδοδοντικη θεραπεία δεν είναι καθόλου επώδυνη.γενικα μπορείτε να κανετε εσωτερική λεύκανση σε ενδοδοντικα θεραπεύεται δοντια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Δεν πονάει, γίνεται λευκανση απονευρωμένου δοντιού αφού ολοκληρωθεί η έμφραξή του και θα χρειαστούν τουλαχιατον 2 συνεδρίες

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας* εφόσον ,είναι νεκρό το δόντι ,λογικά , δεν θα έχετε κανένα πόνο (εκτός κι αν υπάρχουν αέρια αποδομήσεως του νεύρου) , ή αν δεν είναι ,ολικά νεκρό. Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να γίνει μια αναισθησία. Ανάλογα με τον βαθμό νεκρώσεως, κρίνεται και ο αριθμός των συνεδριών.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Οι ενδοδοντική θεραπεία ή απονεύρωση στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν πονάει. Εάν χρησιμοποιηθούν καινούργια υλικά δεν θα μαυρίσει το δόντι και έτσι θα μπορέσει να γίνει το σφράγισμα και τίποτε άλλο. Δε χρειάζονται όλα τα δόντια λεύκανση αν η ενδοτική θεραπεία είναι σωστή.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν πονάει καθόλου. Έχει νεκρωθεί το δόντι. Μετά την ολοκλήρωση της απονεύρωσης, γίνεται εσωτερική λεύκανση και ασπρίζει το δόντι. Υπολογίζω γύρω στις 4 επισκέψεις. Μαζί με την λεύκανση.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • ΕΑΝ ΝΕΚΡΩΘΗΚΕ Ο ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ, ΝΑΙ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ Ο ΡΙΖΙΚΟΣ ΤΟΥ ΣΩΛΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΙΑ ΝΕΚΡΩΣΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΣΤΟ ΟΣΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΝΤΙΚΟΥΣ ΙΣΤΟΥΣ ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΛΕΥΚΑΝΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΝΑ ΛΕΥΚΑΝΕΙ...ΑΠΟ 1 ΕΩΣ ΚΑΙ 4..5..ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ
    .

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι