• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 16/04/2024

Καλησπέρα.εχω κάνει απονεύρωση σε κάτω φρονιμίτη εδώ και 5 χρόνια.. σήμερα όπως έτρωγα έσπασε ένα κομμάτι δοντιού αλλά το σφράγισμα στέκεται ακόμη... επειδή δεν μπορώ να πάω αυτό τον καιρό στον οδοντίατρο (θα πάω σε 15 ημέρες)υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να με πονάει ή να πάθω κάτι;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Εάν δεν σας πονάει τώρα πιστεύω ότι θα αντέξει μέχρι να πάτε στον οδοντίατρο να το κρατάτε καθαρό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απονευρωμένο δόντι ,πάρα πολύ σπάνια πονάει, μην ανησυχείτε.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Οχι,αλλα ομως να αποφευγετε την σκληρη τροφη μην τυχον γινει καταγμα εγκαρσιο στο δοντι

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Υπάρχει περίπτωση αλλά μάλλον δεν θα συμβεί.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Δεν νομιζω, μεχρι να επισκευτειτε τον γιατρο σας να μην μασατε σκληρες τροφες απο εκεινη την πλευρα.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Απο την στιγμη που εχει απονευρωθει οχι,εκτος αν υπαρχει καποιο καταγμα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, το πιθανότερο είναι πως δεν θα σας ενοχλήσει, αλλά πρέπει να πάτε το συντομότερο δυνατόν στον οδοντίατρο για την επιδιόρθωση της ζημιάς ή την εξαγωγή του φρονιμήτη.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • λογικα οχι ..αν και θα επρεπε να αφαιρεσετε το σφραγισμα για να μην το καταπιειτε.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας. Λόγω του ότι είναι ενδοδοντικά θεραπευμενο (απονευρωμενο) δεν θα σας ενοχλήσει. Αλλά δεν μπορεί να παραμείνει σε αυτήν την κατάσταση για μεγάλο χρονικό διάστημα διότι μπορεί να επιμολυνθει η απονεύρωση ή το κάταγμα να προχωρήσει σε σημείο που το δόντι να μην είναι πλέον αποκαταστάσιμο προσθετικά. Αποφύγετε να το χρησιμοποιείτε στη μάσηση μέχρι την τελική του αποκατάσταση. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας.
    Δεν υπάρχει πιθανότητα να πονέσετε γιατί το δόντι είναι απονευρωμενο.
    Παρόλα αυτά, με την απόσπαση του κομματιού, είναι ανοιχτό το εσωτερικό του δοντιού (ανάλογα φυσικά και το σπάσιμο) στο στοματικό περιβάλλον και είναι επικίνδυνο να περάσουν τροφές και μικρόβια εσωτερικα. Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί επανάληψη η απονεύρωση.

    Πέτρος Εμμανουήλ

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Να προσέχετε μην σπάσει πιο πολύ αποφεύγοντας τα σκληρά
    Συνιστάται να βάλετε μια θήκη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Μπορει να σπασει περισσοτερο μεχρι και να προκληθει καθολικο καταγμα δοντιου.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου