• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 01/12/2023

Καλησπέρα σας, είχα κάνει πρίν δυο χρόνια μια απονεύρωση σε ένα δόντι και μετά όπως ξέρετε σφραγισμα. Εδώ και μια εβδομάδα μου έφυγε κομμάτι αρκετό από το σφράγισμα και εγώ λόγω υποχρεώσεων το αμέλησα να πάω εγκαίρως και πλέον δε μπορώ να φάω καθόλου από τη μεριά του απονευρωμενου δοντιού. Με το που ακουμπήσει κάτι πάνω πονάω. Έχω κλείσει ραντεβού με την γιατρό μου, ωστόσο λόγω πολλών ραντεβού θα αργήσει και εγώ μέχρι τότε ειμαι μέσα στο άγχος. Υπάρχει περίπτωση να μην είχε γίνει σωστά η απονεύρωση και μετά από δύο χρόνια να πονάει παλι; Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας

13 ειδικοί απάντησαν

  • Το πιο πιθανό είναι να έχει γίνει κάταγμα σε ένα τμήμα του δοντιού γι’ αυτό υπάρχει και πόνος

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ναι μπορει να μην εχει γινει σωστα θα χρειαστει επαναληψη και εφοσον εχει σπασει θα χρειαστει θηκη

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Η ακτινογραφικη εξέταση μπορεί να μας δείξει για το εάν έχει γίνει σωστά η απονεύρωση. Πολλές φορές μπορεί κ η απλή ενσφηνωση τροφών στην περιοχή να ενοχλεί. Μπορεί όμως κ να υπάρχει κάποιο κάταγμα του δοντιού, ή κ ακόμα κ επιμόλυνση μιας σωστής απονεύρωσης. Όπως κ να έχει βουρτσίζετε το δόντι σας όσο μπορείτε πιο σωστά, κ αποφύγετε να το χρησιμοποιείται στο φαγητό, μέχρι το ραντεβού σας. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,από ότι είπατε έχετε κάταγμα στο δόντι,επομένως μπορεί να πονάει γι'αυτό το λόγο. Θα έπρεπε να είχατε κάνει στεφανη (θήκη) στο δόντι για να μην σας σπάσει Ανάλογα το κάταγμα θα δει η γιατρό σας αν μπορεί να σωθεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ισως εχει γινει καποιο καταγμα,οποτε λογω κινητικοτητας να προκαλειται αυτη η ενοχληση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Κατανοώ την ανησυχία σας. Θα πρέπει να αναμείνετε το ραντεβού με το γιατρό σας, ο οποίος θα έχει την κλινική, πιθανά και ακτινογραφική εικόνα του δοντιού σας. Λογικά επειδή ο πόνος άρχισε μετά την απώλεια του σφραγίσματος κάτι συνέβει τότε. Ίσως και κάταγμα του απονευρωμένου δοντιού. Ίσως και μικρόβια που έχουν εισχωρήσει. Δυστυχώς δε μπορώ να σας βοηθήσω περισσότερο. Προς το παρόν μην μασάτε εκεί και καλό βούρτσισμα. Αν ο πόνος ενταθεί, επικοινωνήστε πάλι με το γιατρό σας

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Aν το δοντι εχει απονευρωθει σωστα ακομα κ αν πηγαινει τροφη δεν ποναει το ιδιο.ειναι ομως πολυ πιθανον να ποναει το ουλο που ερεθιζεται απο τις τροφες.οταν φευγει κομματι απο το σφραγισμα το κενο που μενει τεινει να καλυφθει απο το ουλο που υπερπλασεται.οι τροφες λοιπον που συγκεντρωνονται εκει δημιουργουν αυτο το ερεθισμα πονου στο ουλο.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι συμβαίνει αυτό που λέτε, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί σίγουρο τίποτα, αν δεν επισκεφθείτε τον γιατρό σας.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Δυστυχώς υπάρχει πιθανότητα να έχει κάποιο κάταγμα το δόντι. Γιατί να πονάει έτσι απονευρωμενο δόντι είναι περίεργο. Δεν μπορώ να σας πω όμως κάτι με σιγουριά αν δεν το δω

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πιθανότατα έχει σπάσει κατστροφικά και χρειάζεται εξαγωγή.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, χωρίς περαιτέρω πληροφορίες και κάποιες ακτινογραφίες όπως καταλαβαίνετε δεν μπορεί να γίνει μια εκτίμηση της κατάστασης, όπως καταλαβαίνετε. Μπορεί να μην έχει γίνει σωστά η απονεύρωση όπως λέτε μπορεί όμως κ απλά να τραυματίζεται το ουλο στην περιοχή ή να πονάει κ κάποιο διπλανό δόντι. Λυπάμαι που δεν δίνω ξεκάθαρη απάντηση αλλά το καλύτερο είναι να επισκεφθείτε τον συνάδελφο που σας έκανε την θεραπεία

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Με μια οπισθοφατνιακη ακτινογραφια θα φανει αν υπαρχει προβλημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Το πιο πιθανό είναι κάταγμα και εξαγωγή.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι