• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα σας!πρηστηκε το δόντι μου το οποίο είναι παλιά απονεύρωση !πηρα amoxil και flagyl για να ξεπρηστει ώστε να γίνει εξαγωγή !το δόντι εσωτερικά στο ούλο δεν έχει ξεπρηστει! Πως θα γίνει η εξαγωγή εφόσον δεν ξεπρηστηκε κ ακομη βγάζει πύον το δόντι μου το οποίο ο γιατρός μου το έχει ανοιχτό για να δούμε μηπως υποχωρήσει το πρήξιμο από μονο του!θα χρειαστεί να πάρω ξανά αντιβίωση; Επίσης είναι επικίνδυνο που τωρα ειμαι ακάλυπτη από αντιβίωση

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ. ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΠΕΡΝΕΤΕ. Η ΕΞΑΓΩΓΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα σας , εφόσον το δόντι σας έχει κριθεί ότι θα βγεί , πρέπει να βγει χωρίς να περιμένετε να ξεπρηστεί τελείως. Δεν θα περάσει ποτέ τελείως η λεγμονή , αν δεν απομακρινθεί η αιτία που την προκάλεσε που είναι η ρίζα του δοντιού . Αν είστε υγιής και το δόντι βγει και καθαριστεί σωστά το φατνίο του , θα υποχωρήσει απο μόνη της σε λίγες μέρες η φλεγμονή. Ο οδοντίατρός σας θα κρίνει αν χρειάζεστε επιπλέον αντιβίωση απο την εξαγωγή και μετά.

    Δραμητινός Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Η πιο οικονομικη μακροχρονια λυση και λιγοτερο επεμβατικη για το δοντι σας ειναι να κοιταξετε να το σωσετε με επαναληψη θεραπειας ( απονευρωσης ) σε οδοντιατρειο με μικροσκοπιο.
    Η εξαγωγη θα σας ερθει με εμφυτευμα η γεφυρα στο μελλον, αυξανοντας τα εξοδα.

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας.Δεν υπάρχει πρόβλημα αν είστε ακάλυπτη από αντιβίωση. Δεν έχω κλινική εικόνα οπότε ακολουθείστε τις οδηγίες του γιατρού σας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Αρχικά μπορεί να γίνει εξαγωγή ακόμα και όταν δεν έχει ξεπρηστεί το δόντι. Το οίδημα θα υποχωρήσει τελείως μόνο όταν εξαλειφθεί ο παράγοντας που το προκαλεί (δηλαδή μόλις γίνει η εξαγωγή). Πιθανότατα δεν θα χρειαστείτε ξανά αντιβίωση, θα είναι υπερβολικό να ξαναπάρετε.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Το μόνο σίγουρο, είναι ότι δεν μπορεί να γίνει καμία εξαγωγή, κάτω από καθεστώς φλεγμονής.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Τα τελευταία οδοντιατρικά πρωτόκολλα αναφέρουν πως όταν ο ασθενής μπορεί να ανοίξει το στόμα του ικανοποιητικά ώστε να μπορεί να γίνει η εξαγωγή , μπορούμε να προχωρήσουμε. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μαλλον θα χρειαστει να παρετε κι αλλη αντιβιωση,ισως χρειαστει συμπληρωματικα να κανει σχαση στο ουλο που κλυδαζει για να εκτονωθει το μικροβιακο φορτιο,και μετα απο λιγο διαστημα να κανετε την εξαγωγη.Ισως ενας γναθοχειρουργος μπορει να σας βοηθησει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Θα γίνει η εξαγωγή για να φύγει η φλεγμονή και αν χρειαστεί θα πάρετε πάλι αντιβίωση
    Δεν είναι απαραίτητο όμως

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Πρέπει να προχωρήσετε άμεσα στην εξαγωγή. Δεν πρόκειται να ξεπρηστεί όση αντιβίωση και να πάρετε αν δεν το αφαιρέσετε.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα