• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 16/06/2023

Καλησπέρα σας σε απονευρωμενο δόντι στο βάθος αριστερά δημιουργήθηκε μια κυστουλα στη ρίζα - η μία γιατρός λέει να το βγάλει κ η άλλη να κάνει απονευρωση - τι με συμβουμευεται παρακαλώ???

31 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας, σε αυτη την περιπτωση η επιλογη θεραπειας εξαρταται απο την προγνωση του δοντιου. Δηλαδη σε περιπτωση επαναθεραπειας (επαναληψη απονευρωσης) θα πρεπει να πληροφορηθειτε για ποσο χρονικο διαστημα, (με βαση την κλινικη και ακτινογραφικη εικονα του δοντιου) το δοντι αυτο θα διατηρηθει στο φραγμο.

    Σαπουντζάκη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Ενδείκνυται να γίνεται επενάληψη της ενδοδοντικής θεραπείας από ενδοδοντολόγο οταν η πρώτη θεραπεία δεν πήγε καλά.

    Ρωμανού Κάτια

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Γεια σας.Ο προσδιορισμος του αν ειναι μια αλλοιωση στο ακρορριζιο ενος δοντιου οντως κυστη,ειναι δυσκολος.Ο απολυτος τροπος ειναι μεσω ληψεως επιχρισματος απο την περιοχη.
    Συνηθως οι αλλοιωσεις αυτες ειναι τοπικη οστεολυση στο ακορριζιο λογω φλεγμονης του εν λογω δοντιου.
    Θα σας προτεινα σε πρωτη φαση να το αντιμετωπισετε συντηρητικα μεσω της απονευρωσης με τον οδοντιατρο σας ,και αν η θεραπεια αποτυχει,τοτε και μονο να σκεφτειτε τυχον εξαγωγη,ή ακρορριζεκτομη και εκπυρηνιση της κυστης.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΑΓΩΓΗ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ . ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΑΣ

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Εξαρταται απο την περιπτωση. Για να σας δωσω μια σωστη απαντηση θα πρεπει να δω ακτινογραφια του δοντιου.
    Παντως γενικα προσπαθουμε να διατηρουμε τα δοντια, ακομα και παλιες απονευρωσεις με κυστη μπορουν να θεραπευτουν αν γινει μια σωστη επαναληψη απονευρωσης.

    Ευχαριστω

    Μπαριανού Αριστέα

    Ενδοδοντολόγος

    Ρόδος

  • Σίγουρα πρέπει να γίνει επανάληψη της ενδοδοντικης θεραπειας

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Για να μπορεσει ενας γιατρος να σας κανει διαγνωση και να αξιολογησει την προγνωση του δοντιου πρεπει να δει ακτινογραφια

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας. Οι δύο λύσεις που προτείνονται από τους ιατρούς είναι η εξαγωγή και η επανάληψη της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης). Η επανάληψη της θεραπείας είναι μια πιο συντηρητική θεραπεία, η οποία κράτα το δόντι στο στόμα, αλλά κοστίζει αρκετά χρήματα και πρέπει να γίνει από κάποιον ειδικό (ενδοδοντιστή). Επίσης υπάρχει η περίπτωση να μην διορθώσει πλήρως το πρόβλημα και η κύστη είτε να μην εξαφανιστεί είτε να εμφανιστεί ξανά. Η εξαγωγή από την άλλη θα δώσει μία μόνιμη λύση και θα θεραπεύσει την κύστη, αλλά το δόντι θα πρέπει να αντικατασταθεί με την τοποθέτηση ενός εμφυτεύματος ή μιας γέφυρας (με την προϋπόθεση πως το δόντι που συζ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σας χωρίς ακτινογραφική και κλινική εξέταση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Να κάνετε κάθε δυνατή προσπάθεια να το κρατήσετε !!! Να απευθυνθείτε σε ενδοδοντολογο! Η πιθανότητα επιτυχίας είναι ιδιαίτερα υψηλή και το κόστος θα είναι χαμηλότερο. Το να βγάζετε δόντι είναι σαν να ακροτηριαζετε ένα δάχτυλο! Μην το αφαιρέσετε χωρίς να προσπαθήσετε ξανα

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Θα απευθυνθείτε σε ειδικό ενδοδοντιστή γιατί το δοντάκι σας θα χρειαστεί επανάληψη της απονεύρωση.

    Θεοδωρακέλλη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Θα μπορούσατε να ξεκινήσετε την απονεύρωση και αν δε φύγει η κύστη να προχωρήσετε σε εξαγωγή. Κάποιες φορές δεν μπορούμε να ξέρουμε από πριν αν θα θεραπευτεί μια κύστη σε μια απονεύρωση πάρα μόνο αν το δούμε στην πράξη.

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Εάν δεν ειναι καλή η απονεύρωση και επιδέχεται διόρθωση θα την ξαναέκανα. Εξαρτάται βέβαια και από την γενική κατάσταση του δοντιού , εάν δηλ μπορεί να αποκατασταθεί προσθετικά !

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας, και οι δύο λύσεις είναι ιατρικά αποδεκτές,το ζήτημα είναι, εσείς τί προτιμάτε, προσωπικά, θεωρώ ότι τα δόντια, πρέπει να σώζονται.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Εξαρτάται από το μέγεθος της βλάβης. Αν η κύστη είναι πολύ μεγάλη προτείνεται η εξαγωγή . Σε αντίθετη περίπτωση,μπορεί να γίνει επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας ή ακροριζεκτομη. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να συμβουλευτειτε έναν ενδοδοντιστη.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω. Εξαρτάται από την ακτινογραφικη εικόνα του δοντιού.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Την απάντηση στο ερώτημα αυτό δίνει πάντοτε το "πόσο υγιές δόντι έχει μείνει", δηλαδή αν έχει μείνει αρκετό υγιές δόντι ώστε να αξίζει τον κόπο και το κόστος να το κρατήσετε. Τέλος πρέπει να γνωρίζετε πως μία επανάληψη θεραπείας έχει μικρότερο ποσοστό επιτυχίας από την αρχική απονεύρωση.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν το δόντι αυτό είναι χρήσιμο για οποιοδήποτε λόγο , καλό είναι να γίνει επανάληψη ενδοδοντικής θεραπείας από ενδοδοντολόγο και μόνο για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα .......

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπερα σας, το αν θα πρέπει να βγει το δοντι εξαρτάται απο το μέγεθος της κύστης. Θα σας συμβουλευα, επομένως, να βγαλετε μια πανοραμικη ακτινογραφια για να μπορεςουμε να αξιολογήσουμε το μέγεθος κ τη δυνατότητα εξαλείψης της κύστης.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Να επισκεφτείτε έναν ενδοδοντιστη να πάρετε την γνώμη του συνήθως με επανάληψη της απονεύρωσης λύνεται το πρόβλημα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η απονεύρωση, ο καθαρισμός δηλαδή του σωλήνα μέσα στον ηπίων υπήρχε τον νεύρο, πολλές φορές ακόμα και αν γίνει τεχνικά Σωστά, μικρόβια μπορούν να παραμείνουν τα οποία εκδηλώνονται σαν απόστημα η συρίγγιο αργότερα. Η επανάληψη της απονεύρωσης είναι η πρώτη λύση, Αλλά αν για κάποιο λόγο ο οδοντίατρος δεν μπορεί να την κάνει η δεν πιστεύει ότι θα έχει αποτέλεσμα τότε μπορεί να οδηγηθεί και στην εξαγωγή

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Μαλλον εμφανιστηκε καποιο αποστημα θα λεγα καλυτερα.εξαρταται απο το μεγεθος της.αν ειναι σχετικα μικρη,το δοντι παιζει σημαντικο ρολο στον φραγμο κ πιστευει ο γιατρος οτι ειναι δυνατον να επαναλαβει τη θεραπεια καλο ειναι να γινει μια προσπαθεια για "απονευρωση".συνηθως παντως δοντια που ηδη εχουν απονευρωθει κ δημιουργειται αποστημα στο ακρορριζιο αυτων εξαγονται,εκτος αν ειναι ασυμπτωματικα οποτε με συμφωνη γνωμη του ασθενους συντηρουνται ετσι.αν κρατηθει παντως θα χρειαστει σιγουρα τουλαχιστον ενα εξαμηνο για να δειξει αν ειναι επιτυχημενη.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Προφανως οταν μπορεις να σωσεις ενα δοντι καλο ειναι να το σωσεις,αρα λοιπον ας το προσπαθησετε με επαναληψη ενδοδοντικης θεραπειας..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Το ιδεατό θα ήταν ρωτήσετε εναν ενδοδοντιστή , ο οποίος είναι αυτός που πραγματοποιεί τις επαναλήψεις απονευρωσέων, και να σας πει κατά πόσον μπορεί να γίνει επανάληψη της θεραπειάς για να σωθεί το δόντι

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να συμβουλευτείτε έναν ενδοδοντιστή για να κάνετε μια επανάληψη της θεραπείας.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ακτινογραφικος και κλινικός έλεγχος και θα αποφασίσει ο οδοντιατρος σας αν χρειάζεται επανάληψη ενδοδοντικης θεραπείας η αν δεν έχει ελπίδες σωτηρίας το δοντι

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • καλησπέρα. όντως οι λύσεις είναι αυτές οι δύο. ωστόσο σε μια ακτινογραφία, θα φανεί τι από τα δύο πρέπει να γίνει. αν το δόντι δεν μπορεί να αποκατασταθεί με κάποιο σφράγισμα ή θήκη, ή η επανάληψη απονευρωσης έχει μειωμένη προγνωση, τότε καλύτερα θα ήταν να βγει. αν μπορεί να γίνει αποκατάσταση, τότε προηγείται η επανάληψη απονευρωσης και μετά γίνεται το σφράγισμα ή η θηκη

    Παπαδόπουλος Αθανάσιος

    Οδοντίατρος

    Καλαμαριά

  • Εξαρτάται απο την ακρινογραφικη εικόνα
    Πρέπει να συνεκτιμηθεί η ποιότητα της υπάρχουσας απονεύρωσης και τα χαρακτηριστικά της αλλοίωσης και η ποσότητα της εναπομείνασας οδοντικής ουσίας

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Να αξιολογηθεί από ενδοδοντολόγο οδοντίατρο εάν η επανάληψη της ενδοδοντικης θεραπείας μπορεί να γίνει με επιτυχία και να προχωρήσετε σε αυτή.

    Κοτούλα - Παχυγιάννη Αλεξάνδρα

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Ισχυουν και οι δυο θεραπειες .Κατοπιν ενημερωσης του ασθενους για τα συν και πλυν της εκαστοτε θεραπειας ,ο ασθενης επιλεγει ποια θεραπεια επιθυμει.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια