• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 16/02/2024

Περίπου 3 χρόνια έχω θέμα στο δόντι μου. Τώρα θα πάω να κάνω απονεύρωση. Μπορεί σας παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος γιατρός γιατί δεν έχει κάνει απόστημα;;;όπου κ αν ρώτησα απάντηση δεν πήρα. Έχω απλά έναν μέτριο πόνο στην μάσηση κυρίως. Έκανα πανοραμική ακτίνες στο ιατρείο κ λεν απονεύρωση. Απόστημα δεν έκανε ποτέ. Δεύτερη ερώτηση,αν το αφήσω έτσι τι θα γίνει;;;εφόσον 3 χρόνια τώρα δεν έχει κάνει απόστημα κ πονάει ανά 5 μήνες περίπου λίγο. Ευχαριστώ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μαλλον υπαρχει χρονια πολφιτιδα στο δοντι σας συμφωνα με την περιγραφη σας η οποια ενεργοποιειται καθε τοσο και σας ενοχλει.Υπαρχει περιπτωση καποια στιγμη να σας δωσει ισχυρο πονο και πρηξιμο,οποτε ισως χρειαστει απονευρωση.Μια αλλη περιπτωση ωστοσο ειναι να σφιγγετε η' να τριζετε τα δοντια σας,το οποιο μπορει να σας προκαλει τα συμπτωματα που περιγραφετε,οποτε τοτε μπορει να μην χρειαστει καθολου απονευρωση,παρα μονο να αποφευγετε να σφιγγετε και να τριζετε τα δοντακια σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Απονευρωσεις πραγματοποιουνται και σε αλλες περιπτωσεις περαν των αποστηματων,μπορει να ειναι περιοδοντικο το προβλημα,δεν εχω εικονα ,χρειαζεται εξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Ενα δοντι δεν ειναι απαραιτητο να εχει κανει αποστημα για να απονευρωθει.αλλωστε το αποστημα θελει αρκετο καιρο για να σχηματιστει κ τοτε σημαινει οτι πλεον το δοντι εχει νεκρωθει.απνευρωση ομως κανουμε κ σε ζωντανα δοντια που πονανε πριν νεκρωθουν κ κανουν αποστημα.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εαν υπαρχει μολυνση και πυον, αυτο μπορει ειτε να μενει μεσα στο ουλο με τη μορφη αποστηματος ειτε να βγαινει μεσω του δοντιου ειτε να βγαινει μεσω συριγγίου. Εαν εχετε μολυνση και την αφησετε τοτε η μολυνση θα συνεχιζει να μολυνει το κοκκαλο της γναθου. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας! Στην δική σας περίπτωση και σύμφωνα με τα συμπτώματα σας έχετε μια χρόνια φλεγμονή στο δόντι, η οποία όμως δύναται οποιαδήποτε στιγμή να μεταβεί σε οξεία φάση και να προκαλέσει οξύ απόστημα όπως ανεφέρετε το οποίο συνοδεύεται από έντονο πόνο και οίδημα και φυσικά χρήζει άμεσης αντιμετώπισης. Επίσης μια χρόνια φλεγμονή παρόλο που δε συνοδεύεται από οξύ πόνο, συνεχίζει να είναι φλεγμονή δηλαδή παρουσία μικροβίων, πύον κλπ και πρέπει να αντιμετωπίζεται.

    Προεστάκη Ευαγγελία - Heraklion Endodontics

    Ενδοδοντολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Κάποιες φορές δημιουργούνται ρωγμές στα δόντια και τα γερά αυτά που δεν έχω κανένα πρόβλημα με τερηδόνα η σφραγίσματα υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο αν κάποιος φύγει θα δόντια toy πάει κάτι σκληρό κατά την μάσηση και δεχτούνε μεγάλη δύναμη απότομα αν πρόκειται για τέτοια περίπτωση γιατί δεν έχω εικόνα τότε θα συνεχίσει την ενόχληση αν μπορείτε να το υπομένετέ αυτό Τότε μπορείτε να πάρετε το χρόνο σας και να μην κάνεις απονεύρωση άμεσα καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό στις απονεύρωσής και σε τέτοιου τύπου καταστάσεις καποιον ενδοδοντιστη

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Είναι μεγάλο το διάστημα που αφήσατε το δόντι σας χωρίς θεραπεία και υπάρχει κίνδυνος να εξαπλωθεί η φλεγμονή στους γύρω ιστούς αν δε θεραπευτεί.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Η απονευρωση δεν γινεται παντα οταν υπαρχει αποστημα.Προφανως το δοντι σας ειναι νεκρο και απαιτειται να γινει απονευρωση πριν σας κανει αποστημα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δεν είναι καλό να υπάρχει χρόνια φλεγμονή στον οργανισμό.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΑΠΟΣΤΗΜΑ; ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΝΕΚΡΩΣΗ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΦΕΝΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΕΚΡΩΣΗ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη