• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 30/09/2023

Καλησπέρα σας! Ξεκίνησα την Τετάρτη διαδικασία απονεύρωσης σε ένα δόντι, το οποίο σφραγίστηκε προσωρινά μέχρι την επόμενη συνεδρία αλλά χθες το βράδυ μου έφυγε το γέμισμα. Σαββατοκύριακο όμως ο γιατρός μου δεν εργάζεται. Θα υπάρξει πρόβλημα αν μείνει έτσι για λίγες μέρες;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Κρατήστε το καθαρό με βούρτσισμα κ από Δευτέρα να τοποθετηθεί μια καινουρια προσωρινή έμφραξις.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Δεν είναι το πιο ιδανικό σενάριο, αλλά λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Καλημέρα. Μπορεί να έχει φύγει ένα κομμάτι του προσωρινού σφραγίσματος και όχι όλο, αλλά και όλο να έχει φύγει δεν θα συμβεί τίποτα το φοβερό

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Σε ένα δόντι που έχει ξεκινήσει ενδοδοντικη θεραπεία -απονευρωση, δυστυχώς, δεν πρέπει να μένει χωρίς προσωρινό σφράγισμα. Ειδάλλως υπάρχει κίνδυνος επιμόλυνσης κ αύξησης μικροβιακού φορτίου εντός των ριζών του δοντιού.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας, όχι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Δεν θα υπάρξει πρόβλημα λογικά, δεν είναι βέβαια και ό,τι καλύτερο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Καλο θα ηταν να μην εχει φυγει γιατι ετσι μπαινουν σαλια κ αλλα μικροβια που μπορει να μολυνουν τους ριζικους σωληνες.καλο ειναι την επομενη φορα που θα πατε στον οδοντιατρο να επαναλαβει τις πλυσεις με labarak (υποχλωριωδες νατριο) που δρα ως αντισηπτικο μεσον.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Δεν υπάρχει πρόβλημα απλά θα πρέπει να αποστειρωθεί πάλι κ να μείνει λίγες μέρες με προσωρινό μέχρι να κλειστεί η απονεύρωση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπερα!Κανενα προβλημα,απλα θα σας ανανεωσει το φαρμακο την επομενη φορα.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Να πάτε όσο πιο άμεσα μπορείτε στο θεράποντα ιατρό σας , πρέπει το δόντι να ξανά αποστειρωθεί και θα πρέπει να προσέχετε μην ξανά φύγει , αφού το κλείσει ο γιατρός σας για 2 ώρες δε θα φάτε και γενικά θα αποφεύγετε να μασάτε ειδικά τις σκληρές τροφές απο εκείνη την πλευρά , προσοχή επίσης με την οδοντόβουρτσα .

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, λογικά όχι.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, εάν η απονεύρωση είναι στο στάδιο της απολύμανσης (βάζουμε φάρμακο στους ριζικούς σωλήνες, κλείνουμε το δόντι για λίγες ημέρες και μετά αφαιρούμε το φάρμακο) τότε ναί, θα πρέπει ο οδοντίατρος να ξανακάνει διακλυσμούς γιατί δεν είναι πια καθαρό το περιβάλλον μέσα στους ριζικούς σωλήνες. Πάτε δηλ. ένα ραντεβού πίσω στην διαδικασία.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Πολλές φορές δεν φεύγει ολόκληρο το προσωρινό. Σε κάθε περίπτωση το δόντι επισκευάζεται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι δεν υπάρχει. Απλά προσοχή στο δάγκωμα

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Όχι. Βάλε μέσα ένα Βαμβακάκι αν και σίγουρα έχει ήδη.

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,καλό είναι να κλείσει όσο πιο γρήγορα,διότι μολύνεται.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Ναι
    Δεν πρέπει να μείνει ευσι αν έχει φύγει τελείως το σφραγισμα και δεν έχει μείνει έστω και λίγο θα πρέπει να πάτε εσπευσμένα να το ξαναβαλετε

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι