• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι στο 2ο ραντεβού απονεύρωσης και νιώθω πολύ έντονο πόνο, δεύτερη μέρα τώρα. Παίρνω algofren αλλά μετά από 3-4 ώρες ο πόνος επανέρχεται. Δεν έχω κάποιο πρήξιμο τι μπορεί να είναι;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Ειναι προβλεπομενες οι ενοχλησεις τις πρωτες ημερες μετα απο απονευρωση,ειδικα οταν αυτες ειναι υπο ελεγχο με ηπια παυσιπονα ειδαλλως χρειαζεται επανεξεταση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η παρουσία φλεγμονής μπορεί να προκαλεί έντονο πόνο.
    Ενδέχεται να υπάρχει κάποια επιπλοκή όπως οστεονεκρώσεις (dry socket) ή άλλα προβλήματα στην περιοχή.
    Η λοίμωξη μπορεί να προκαλέσει έντονο πόνο και αίσθημα δυσφορίας.
    Προτείνεται να επικοινωνήσετε αμέσως με τον οδοντίατρό σας για να προγραμματίσετε ένα ραντεβού επανελέγχου και να εξεταστείτε προσεκτικά για τον λόγο του έντονου πόνου.

    Μαργώνη Ιωάννα

    Οδοντίατρος

    Βάρη

  • Τραυματισμός από τις διαδικασίες. Θα περάσει.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Χρειάζεται να προχωρήσετε την απονεύρωση

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Πολλες φορες προκαλει πονο η υπαρξη μικροβιων ακομη και χωρις πρηξιμο. Χρειαζεται αξιολογηση απο τον οδοντιατρο.

    Τζάνου Αρετή

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας , είναι πολύ πιθανόν και συνηθισμένο , να δημιουργείται κατα την διάρκεια μιας ενδοδοντικής θεραπείας ένας ερεθισμός γύρω και έξω απο το δόντι , ανάμεσα στη ρίζα και το οστο της γνάθου , που λέγεται περιρριζίτιδα , η οποία δημιουργεί έντονο πόνο όταν το δόντι πιέζεται .Κάποιες φορές ευνοεί σε αυτο , η μορφή του ριζικού συστήματος του δοντιου ή το στάδιο της φλεγμονής που βρισκόταν το δόντι όταν πήγατε για να ξεκινήσει η απονεύρωση (πχ αν ήταν ήδη νεκρό και ετοιμαζόταν ή ήδη είχε απόστημα).
    Μην απογοητεύεστε , εμπιστευτείτε τον οδοντίατρο σας και αναφέρετέ του το πρόβλημα την επόμενη φορά . Ισως να πρέπει να κάνει κάποιους ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δραμητινός Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Τι μπορει να ειναι; Μόλυνση ειναι που δεν εχει βρει διεξοδο να βγει αφου η απονευρωση δεν εχει ολοκληρωθει επιτυχως. Να ειστε καλα!

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας.Μπορεί να συμβαίνει αυτό εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, οι πιθανότεροι λόγοι για πόνο μετά από δεύτερο ραντεβού ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης) είναι:
    1) η μη εύρεση κάποιου ριζικού σωλήνα (κάθε δόντι ανάλογα την θέση του και τον αριθμό των ριζών του έχει και αντίστοιχους σωλήνες)
    2) δεν έχει βρεθεί το σωστό μήκος της ρίζας , με αποτέλεσμα να μην έχει καθαριστεί σωστά.
    Το αποτέλεσμα και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις είναι πως υπάρχει υπολειπόμμενος νευρικός ιστός που δεν έχει αφαιρεθει από το δόντι, γεγονός που είναι υπέυθυνο για τα συμπτώματα σας.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Καλησπέρα σας. Είτε δεν έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία των σωλήνων εσωτερικά του δοντιού, είτε δεν έχουν βρεθεί όλοι οι σωλήνες, είτε υπάρχει ακροριζικη βλάβη που δεν έχει αντιμετωπιστεί ακόμα. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα σας.Ισως οι ριζικοι σωληνες εχουν μεγαλο μικροβιακο φορτιο,οποτε μαλλον θα χρειαστειτε αντιβιωση.Ο γιατρος σας θα σας πει καλλιτερα που σας εχει δει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Προφανώς κάποια επιπλοκη της θεραπείας
    Συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Απλά, δυστυχώς, η φλεγμονή είναι δυνατή και επιμένει. Συμβαίνει αρκετές φορές.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες. 1.Εχουν μείνει υπολείμματα πολφου (νευρου) σε κάποιον ή κάποιους ριζικους σωλήνες. 2. Έχει δημιουργηθεί περιακροριζικη φλεγμονή που οφείλεται στη μηχανική επεξεργασία του (των) Ρ.σ. 3. Αν έχουμε να κάνουμε με νεκρωση πολφου εξαρχής μπορει να υπάρχει μικροβιακη διήθηση του περιριζιου (περιακροριζικη αλλοίωση) η οποία έχει ενεργοποιηθεί λόγω της διαδικασίας της ενδοδοντικής θεραπείας. Συνήθως σε αυτή την τελευταία περίπτωση εμφανίζεται και οίδημα.

    Παλαμίδας Πάτροκλος

    Ενδοδοντολόγος

    Κολωνάκι

  • Συνηθως μετα απο το πρωτο ραντεβου υπαρχει καποια ευαισθησια στο δοντι,αλλα οχι τοσο εντονη οσο την περιγραφετε?καλο θα ηταν να γινεται πιο σαφης ως προς το ειδος του πονου.πχ ποναει κατα τη μασηση η σε καποιο αλλο ερεθισμα.τα απονευρωμενα δοντια οπως ανεφερα πριν εχουν μια ευαισθησια συνηθως για 2-3 μερες κατα τη μασηση.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η εμφάνιση συμπτωματολογίας πόνου από ήπιο έως έντονο, πριν την ολοκλήρωση της ενδοδοντικής θεραπείας ή ακόμα και ένα διάστημα μετά, είναι φαινόμενο σύνηθες. Με την πάροδο κάποιων ημερών και με τη χρήση αντιφλεγμονώδων φαρμάκων, σταδιακά τα συμπτώματα υποχωρούν. Ωστόσο, συστήνεται κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος από τον γιατρό σας στην επόμενη επίσκεψη ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο κάποιας επιπλοκής.

    Με εκτίμηση
    LoveSmile

    Love Smile

    Οδοντίατρος

    Σύνταγμα