• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 29/07/2023

Καλησπέρα, ο γιατρός μου δεν σφράγισε το δόντι μου για μία εβδομάδα για να σιγουρευψουμε οτι δεν χρειάζεται απονεύρωση και εφόσον δεν πόνεσα κατά την διάρκεια της εβδομάδας προχωρήσαμε σε σφράγισμα. Στην συνέχεια όμως το δόντι μου άρχισε να με πονάει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (μια φορά την εβδομάδα) και για 10-5 δευτερόλεπτα. Παρόλο που με πόνεσε λίγες φορές και γρήγορα ο πόνος πέρναει. Ειναι ενας ισχυρός πόνος που δεν είχα νοιώσει προηγούμενος. Τι μπορώ να ζητήσω απο τον οδοντίατρο μου, χρειάζομαι απονεύρωση, πρέπει να ανησυχήσω;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Γνωστοποιηστε στο γιατρο σας τα συμπτωματα σας καθως γνωριζει το ιστορικο του δοντιου.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Δείτε αν το σύμπτωμα υποχωρεί σε ένταση και συχνότητα με την πάροδο των ημερών και αποφεύγετε τα κρύα και τα ζεστά κ φυσικά επικοινωνήστε αν επιμένει με τον οδοντιατρο σας για πιθανή απονεύρωση

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ελπίζω να έχετε βρει λύση στον πόνο σας αυτή την στιγμή που σας στέλνω μήνυμα.Το καλύτερο είναι να μιλήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας και εκείνος θα σας κατευθύνει γιατί θα έχει έξετάσει και καταγράψει τί έχει δει και θα κρίνει από κοντά τη λύση χρειάζεστε!Περαστικά

    Σούτα Μαρκέλλα

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Υπομονη πρεπει να κανετε και να πλενεται οσο καλυτερα γινεται το δοντι,ειδικοτερα σε νεους ασθενεις φτιαχνει ο οργανισμος τριτογενη οδοντινη και ελαττωνονται τα συμπτωματα..

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Θα πρέπει να εξεταστείτε από οδοντίατρο. Η μη ύπαρξη συμπτωμάτων πριν την τελική έμφραξη δεν διασφαλίζει και την απουσία συμπτωμάτων μετά το τέλος αυτής.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας,υπάρχει περίπτωση όντως να χρειάζεται απονεύρωση.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν ο πόνος, εξακολουθεί να υφίσταται, κατά την γνώμη μου, ενημερώστε τον γιατρό σας, προκειμένου να αποφασίσετε από κοινού, τί σχέδιο θεραπείας θα ακολουθήσετε. Την καλησπέρα μου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Ενδεχομένως να είναι καλό να γίνει θεραπεία με κάποιο βιοενεργο υλικό όπως το mta. Σε αντίθετη περίπτωση ο χρόνος θα δείξει τη πορεία του δοντιού, εάν θα χρειαστεί απονεύρωση η όχι στο μέλλον.

    Τουλουπάκη Χρυσάννα

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπερα, εφόσον το δοντι συνεχίζει να εχει ενοχλήσεις χρειάζεται να βγει μια ακτινογραφια για να αξιολογηθεί η κατάσταση του κ αν τελικά χρειάζεται απονεύρωση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας. Μπορεί να γίνει επανέλεγχος κ κάποια τεστ, σε συνδιασμό με ακτινογραφικη κ κλινική εξέταση για να δείτε εάν θα χρειαστεί απονεύρωση ή όχι.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Χρειάζεστε οπωσδήποτε απονεύρωση. Αν αυτό δε γίνει, είτε θα σας πιάσει πολύ οξύς πόνος, είτε το δόντι σταδιακά θα νεκρωθεί και θα κάνει απόστημα.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλό είναι να επισκεφτείτε και πάλι τον οδοντίατρο για να ελέγξει αν είναι ακόμα το δόντι ζωντανό ή αν χρειάζεται απονεύρωση

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπερα.Θα προτεινα να επισκεφτειτε ξανα τον οδοντιατρο σας για επαναξιολογηση της κλινικης καταστασης και καποια ακτινογραφια .Ισως ειναι πιθανο να χρειαστει απονευρωση εφ'οσον τα συμπτωματα επιμενουν και εντεινονται.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μπορει κ να χρειαζεται απονευρωση.μονο με τα συμπτωματα που περιγραφετε δεν ειναι ευκολο μεσα απο εδω να γινει διαγνωση.καλυτερα να σας εξετασει κλινικα καποιος κ επισης να βγαλει καποια ακτινογραφια για να κρινει το μεγεθος της βλαβης πριν προχωρησει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πιθανώς να μην υπεύθυνο το δόντι που έχει απονευρωσεις για τον αυτόματο πόνο που έχετε αλλά κάποιο άλλο. Δεδομένου ότι έχει αφαιρεθεί το νεύρο , δεν δύναται να προκαλέσει αυτόματο πόνο. Θα πρέπει να εξεταστειτε εκ νεου

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας!
    Δυστυχώς από τα συμπτώματα που περιγράφετε ,το πιθανότερο σενάριο είναι ότι πρέπει να γίνει ενδοδοντική θεραπεία του δοντιού σας.
    Ο ισχυρός πόνος που νιώσατε είναι δείγμα πολφίτιδας που δυστυχώς είναι η κύρια αιτία της απονεύρωσης.

    Βαρίκος Θωμάς

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Το πιο πιθανό είναι να χρειάζεται απονεύρωση για να ηρεμήσει.....

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλό θα ήταν να ενημερώσετε τον γιατρό σας, που το έχει δει. Μάλλον θα χρειαστεί απονεύρωση αφού πονάει.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου