• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 24/10/2023

Καλησπέρα, έχω απόστημα στο δόντι με θήκη, ο ιατρός είπε ότι η ρίζα σαπίζει, πρέπει να βγάλω το δόντι

19 ειδικοί απάντησαν

  • Να το βγάλετε.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • εξαρτάται απο την κατασταση του δοντιού. Χρειάζεται συνεκτίμηση των επιμέρους παραγόντων...

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Αν η ρίζα του δοντιού σας έχει πρόβλημα τότε δυστυχώς το δόντι είναι για εξαγωγή.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας! Οι περιπτώσεις συνήθως που ένα τέτοιο δόντι πάει για εξαγωγή είναι όταν υπάρχει επανατερηδονισμος του δοντιού κάτω από την θήκη κ πιθανόν δεν υπάρχει πλέον υγιές δόντι για να στηρίξει μία καινούργια θήκη, σε συνδιασμό με κάποια φλεγμονή -αποστημα των ριζών του δοντιού που επιβάλουν την άμεση λύση του προβλήματος. Σας ευχαριστούμε!

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Πρεπει να αξιολογηθει η βλαβη κ η σοβαροτητα της.Εφοσον κρινεται μη αναστρεψιμη τοτε μπορει να εξαχθει το δοντι αρκει να εξεταστουν οι εναλλακτικες πρωτα

    Κοτσίφης Μιχαήλ

    Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας, αρχικά πρέπει να αφαιρεθεί η θήκη να γίνει ακτινογραφία να δούμε την έκταση της αλλοιώσεις στο ακρορρίζιο για πραγματοποιηθεί σωστή διάγνωση.

    Γιανισέβσκι Ανέστης

    Οδοντίατρος

    Κάτω Πατήσια

  • Οχι απαραιτητα. Πιθανον να μπορει να σωθει με μια απονευρωση.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • εξαρταται κατα ποσο προχωρημενο ειναι το αποστημα.αν ειναι μικρο σχετικα μπορει να γινει μια προσπαθεια ενδοδοντικης θεραπειας (απονευρωση) αφου αφαιρεθει η θηκη η τρυπηθει προσκαιρα απο πανω (μασητικα).καλο ειναι σε τετοιες πειπτωσεις να αφηνουμε ενα εξαμηνο με ενα χρονο για να δουμε ακτινογραφικα (κατα ποσο εχει μειωθει το αποστημα) κ αν η θεραπεια κρινεται επιτυχης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Η διατυπωση σας δεν εχει λεπτομερειες,οποτε δεν μπορω να σας δωσω συγκεκριμενη απαντηση.Εμπιστευτειτε τον γιατρο σας που σας εχει δει κλινικα και γνωριζει ολα τα σχετικα με το δοντι σας

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Πρέπει να δω την ακτινογραφία για να σας πω τι χρειάζεται.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Στις περισσότερες των περιπτώσεων μπορούμε να σώσουμε το δόντι.

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Κλινικός και ακτινογραφικός έλεγχος θα σας δώσει τη σωστή λύση για το πρόβλημα αυτό

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Υπάρχει και η εναλλακτική να αφαιρεθεί πρώτα η θηκη δια κοπής για να εκτιμηθεί πιο εξονυχιστικά η κατάσταση

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΟΣΤΙΚΗ ΣΤΗΡΙΞΗ

    Παπαγγελής Νικόλαος & Τόσκα Μαρία

    Οδοντίατρος

    Λάρισα

  • Αφού έτσι σας είπε, έτσι θα είναι. Αν ρωτάτε αν πρέπει να βγάλετε το δόντι, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς εξέταση από κοντά.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα. Ο συνάδελφος θα έκρινε την κατάσταση του δοντιού σας από ακτινογραφία και κλινική εικόνα. Εάν δεν σας πρότεινε απονεύρωση και θεωρεί ότι το δόντι δεν αξίζει μια καινούρια θεραπεία, τότε θα είναι καλό, εάν δεν σας ικανοποιεί αυτή η διάγνωση, να πάτε σε κάποιον άλλον συνάδελφο να το εξετάσει κλινικά. Υπάρχει όμως μεγάλη περίπτωση να ακούσετε την ίδια ακριβός απάντηση.

    Τσιπλακίδη Αντιγόνη

    Οδοντίατρος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας,αν ο γιατρός σας είπε ότι σαπίζει η ρίζα και δεν μπορεί να κρατηθεί στο φταγμό τότε η μόνη λύση είναι η εξαγωγή.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας, μπορεί το δόντι να σώζεται με ενδοδοντική θεραπεία , ρωτήστε κι έναν ενδοδοντιστή.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΝΑΙ. ΑΥΤΟ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΑ. ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΘΗΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη