• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 12/11/2023

Καλησπέρα σας εχω μια θήκη που μετά απο 10 χρόνια συνεχώς ξεκολλούσε και την κολλούσε η οδοντίατρος κάποια στιγμή άρχισε να κουνιέται δεν μπορούσε να βγάλει την θήκη γιαυτό μου την ανασήκωσε και έβαλε εκ νέου υλικό συγκόλλησης η θήκη σταθεροποιήθηκε όμως εξέχει απο τα άλλα δόντια και με ενοχλεί τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλό είναι αφού έχει πρόβλημα η θήκη κ ξεκολλάει να αντικατασταθεί με νεα

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Μάλλον η θήκη δεν τοποθετήθηκε στη σωστή θέση και χρειάζεται ξεκόλλημα και εκ νέου κόλλημα στην σωστή θέση

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • μαλλον πρεπει να φτιαξετε νεα θηκη..

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Εάν είναι αισθητικά αποδεκτή μπορεί να γίνει εκλεκτικος τροχισμος για να διορθωθεί αυτό
    Πάντως μα έχετε υπόψιν ότι δεν είναι δυνατόν να έχει τώρα σωστή εφαρμογή που σημαίνει ότι μελλοντικά θα χρειαστείτε κι άλλες εργασίες στο δόντι αυτό …

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Η στεφάνη πρέπει να αφαιρεθεί, να επανεκτιμηθεί η κατάσταση του στηρίγματος κ εάν όλα είναι εντάξει , να τοποθετηθεί μια καινούρια στεφάνη.

    Αλησάφης Μιχαήλ

    Ενδοδοντολόγος

    Ηλιούπολη

  • Θα πρέπει να την αλλάξετε κάποια στιγμή , ότι φτιάχνουμε αλλάζετε δεν είναι για μια ζωή

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Αν καταλαβα καλα μαλλον δεν εχει κολληθει καλα κ εχει παρει υψος η βρισκει με τους ανταγωνιστες (τα δοντια στην αλλη γναθο) εχοντας προωρες επαφες.αν ομως το προβλημα επιμενει καλυτερα να φτιαξετε μια καινουργια εκτος αν το δοντι δεν ειναι καταλληλο για να παρει καποια θηκη.αν ξεκολλαει τοσο συχνα περα απο το οτι μπορει να μην εχει φτιαχτει σωστα μπορει το ιδιο το δοντι να μην προσφερεται πχ.γιατι δεν εχει αρκετη μυλη (ειναι κοντο).

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,τώρα αφού κολλήθηκε η θήκη δεν μπορεί να γίνει κάτι.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπερα σας.Θα σας ελεγα να βαλετε καλλιτερα μια καινουργια θηκη,εφοσον το τροχισμενο δοντι ειναι σε καλη κατασταση

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας! Αν η θήκη εξέχει ώστε να ενοχλεί μπορεί να προκαλέσει τραυματική συγκλειση. Επίσης είναι δυνατόν να προκληθεί κάποιο κάταγμα στο δοντι κατά τη μασηση. Καλό είναι να επισκεφτειτε την οδοντίατρο σας ώστε να σας τροχισει λίγο τη μασητικη επιφάνεια.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας*με την περιγραφή που δίνετε και πάντα με κάθε επιφύλαξη , ίσως θα πρέπει να αποκολληθεί η θήκη και να κολληθεί εκ νέου.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα! Πρέπει να επισκεφθείτε άμεσα την οδοντίατρο σας προκειμένου να την τροχίσει λίγο και να κλείνετε πάλι κανονικά

    Μοσχονάς Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Η μη σωστή σύγκλιση ενδέχεται να σας δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον.Να φτιάξετε εάν είναι δυνατόν μια νέα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Δυστυχώς πιστεύω ότι πρέπει να γίνει καινούργια θήκη. Δεν διορθώνεται πια.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Θα πρέπει να βγει η υπάρχουσα στεφάνη (θήκη) και να αξιολογηθεί η κατάσταση του δοντιού. Αν το δόντι έχει καλή πρόγνωση, θα πρέπει να γίνει πιθανά άξονας και νέα στεφάνη (θήκη). Αν το δόντι έχει κακή πρόγνωση, θα πρέπει να γίνει εξαγωγή και σχέδιο θεραπείας για την αποκατάσταση του ελλίποντος δοντιού.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Γίνεται εκλεκτικός τροχισμός στην στεφάνη ή/και το απέναντι δοντι για να πατάει σωστά.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΧΙΣΤΕΙ Η ΘΗΚΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ. ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΘΕΙ ΣΩΣΤΑ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Αφαίρεση της θήκης, αν πράγματι το προβλημα οφείλεται σε αυτό το δόντι. Εξεταση και μετά ίσως νέα θήκη.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα