• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 21/01/2023

Καλημερα σας και καλό Σαββατοκύριακο, ξεκίνησα την Τρίτη διαδικασία απονεύρωση σε δύο δόντια ταυτόχρονα. Ειμουν καλα τις προηγούμενες μέρες αλλά σήμερα ξύπνησα με έντονο πόνο. Είναι φυσικό αυτό. Βέβαια είμαι με προσωρινό γέμισμα. Ευχαριστώ πολύ

58 ειδικοί απάντησαν

  • Καμια φορα μπορει να συμβει αυτο,ιδιως οταν ενα δοντι ειχε μεγαλο μικροβιακο φορτιο πριν την εναρξη της θεραπειας.Μια ανανεωση στο φαρμακο θα σας ανακουφισει

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Παντα μπορει να εχουμε ενοχλησεις ή πονο κατα τη διαρκεια της θεραπειας. το μονο που εχουμε στο νου μας παντα ειναι να μην εχουμε καθολου ενοχλησεις οταν τελειωνουμε κλεινοντας την απονευεωση

    Παναγιωτόπουλος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Νίκαια

  • Αν υπάρχει φλεγμονή στη ρίζα του δοντιού είναι φυσιολογικό να πονάτε ίσως χρειαστεί να πάρετε και αντιβίωση

    Αγραπίδου Μαρία

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας , είναι φυσιολογικό . Καλή δύναμη .

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Ναι ειναι φυσιολογικο..μπορειτε να παρετε αντιφλεγμονωδη παυσιπονα μεχρι το επομενο σας ραντεβου!

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση σας!
    Ο οδοντίατρος που έχει επέμβει στα δόντια σας θα μπορέσει να σας καλύψει στο ερώτημα σας, λόγω της γνώσης του περιστατικού σας και της κατάστασης των δοντιών.

    Ελευθεριάδου Σμαρώ & Συνεργάτες (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Σέρρες

  • Καλύτερα να μιλήσετε με τον θεράποντα ιατρό σας καθως ξερει το ιστορικό αλλά και το πρωτόκολλο που ακολούθησε.

    Στάμου Φένια

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Και βεβαια ειναι φυσικο αλλα θα πρεπει αμεσα να ανοιξετε το προσωρινο σφραγισμα και πιθανον να χρειαστειτε αντιβιωση

    Μαρία Μπάστα - Μουμούρη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημερα σας,δυστυχως δεν μπορω να σας απαντησω ακριβως διοτι δεν μπορω να ξερω τι εχει γινει στο πρωτο ραντεβου..Σε γενικες γραμμες μπορει να υπαρχει καποιος ηπιος πονος τις πρωτες μερες χωρις να αποτελει προβλημα..Αυτο που λεω εγω στους ασθενεις μου ειναι οτι η απονευρωση ειναι τυφλη θεραπεια,δεν βλεπουμε αν εχουμε θεραπευσει τα μικροβια στους ριζικους σωληνες γιαυτο και περιμενουμε ενα χρονικο διαστημα συμφωνα παντα και με τα συμπτωματα που υπαρχουν στο δοντι.Αν παντως αυτος ο πονος συνεχιζει και σας αποτρεπει να μασατε στα δοντια αυτα τοτε θα πρεπει να επαναληθφει η θεραπεια

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Πρέπει να υπάρξουν κ άλλες πληροφορίες. Γενικά όμως συμβαίνει μια αναζωπυρωση χρόνιου αποστήματατος,που με υπομονή κ αντιβίωση περνάει χωρίς κάτι άλλο

    Οδοντιατρικό Κρήτης

    Οδοντίατρος

    Ρέθυμνο

  • Ναι,πολλες φορες υπαρχει πονος απο την επεξεργασια κατα τον καθαρισμο των ριζικων σωλινων των δοντιων ιδικα εαν ο ιατρος ξεπερασει ελαφρος το ακρορριζιο, ειναι ομως πονος προσωρινος και με υπομονη λιγων ημερων θα περασει...πονος μπορει να υπαρξει και οταν τα δοντια ειχαν εντονη και χρονια φλεγμονη

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Είναι σύνηθες αλλά να συμβουλευτείτε τον γιατρό που σας κάνει την θεραπεία

    Διατσίδης Λυκούργος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Αυτό μόνο ο θεράπων σας μπορεί να αξιολόγησει την κατάσταση .

    Τσεγρένη Θεοδώρα

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Αν όλα τα στάδια έχουν γίνει σωστά ναι είναι φυσιολογικό και περνάει μετά από μερικές μέρες

    Τζάρντα Ελευθερία

    Οδοντίατρος

    Δραπετσώνα

  • Σίγουρα δύο απονεύρωσεις μπορεί να επιφέρουν πόνο που θα περνάει όμως με παυσίπονο και θα βαίνει μειούμενος μέρα με τη μερα

    Κατσίβα Αφροδίτη

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καθ' όλη τη διάρκεια της ενδοδοντικής θεραπείας (απονεύρωσης), ακόμα και για μερικές μέρες μετά το πέρας της, είναι δυνατό να εμφανιστεί πόνος. Δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιο φαινόμενο και είναι στο πλαίσιο του "φυσιολογικού", θεωρούμενο ως μια εντονότερη αντίδραση του οργανισμού. Θα πρέπει φυσικά έχει αποκλειστεί η ύπαρξη άλλων παθολογικών αιτίων.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας.Απο τη στιγμή που δεν έχουν ολοκληρωθεί οι απονευρωσεις είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν μικρόβια τα οποία προκαλούν την κατάσταση αυτή. Θα πρέπει να γίνει περαιτέρω επεξεργασία των ριζικων σωλήνων .

    Καλημερατζή Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν υποτροπές κατά τη διάρκεια της απονεύρωσης . Ο μόνος ειδικός σε αυτό , είναι ο θεράπων ιατρός σας

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • Καλημερα σας! το να πονεσει ενα δοντι κατα τη διαρκεια μιας ενδοδοντικης θεραπειας μπορει να ειναι φυσιολογικο αρκει ο πονος να μειωνεται σταδιακα. Καλο θα ηταν να ενημερωθει ο συναδελφοσ που εχει αναλαβει τη θεραπεια για να σας καλυψει φαρμακευτικα να μην εχετε προβλημα.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ναι ειναι αναμενομενο εφ οσον υπαρχει φλεγμονη

    Μπεάκου Κωνσταντίνα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπερα σας, θα πρεπει να ενημερωσετε τον ιδιον το γιατρο που ανελαβε την απονευρωση. Καποιες απονευρωσεις μπορει να αποδειχτουν πιο πολυπλοκες απο αλλες.Οπως και να εχει, ο οδοντιατρος σας θα δωσει την σωστη λυση.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας, ναι ειναι φυσιολογικό δεν υπάρχει λίγος να ανησυχείτε. Πολλές φορές παρατηρείται ενόχληση στην περιοχή ακόμα και κάποιες μέρα αφού έχει ολοκληρωθεί η θεραπεία, αλλά σταδιακά φεύγει και αυτό εάν φυσικά έχουν πάει όλα καλά με την θεραπεία σας.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    Καλύτερα να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας αλλιώς χρειάζεται κλινική εκτίμηση

    Παπακώστα Ράνια

    Οδοντίατρος

    Βόλος

  • Καλημέρα σας. Συνήθως ο πόνος μετά από την παρασκευή του δοντιού στο πρώτο ραντεβού της απονεύρωσης θεωρείται δεδομένος. Ξεκινά μετά το πέρας της αναισθησίας και συνήθως 2-3 ημέρες μετά σταματάει.
    Πιστεύω οτι πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας.

    Λιναρδάτου Σίσσυ

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το οδοντιατρείο μας.
    Εφόσον ήδη έχετε ξεκινήσει τις ενδοδοντικές θεραπείες το ιδανικό είναι να επικοινωνήσετε με τον συνάδελφο που σας παρακολουθεί.
    Για οποιαδήποτε άλλη απορία μπορείτε να μας καλέσετε στα τηλέφωνα επικοινωνίας του οδοντιατρείου

    Κτενίδου Φανή

    Οδοντίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι φυσικό ναι. Αλλά πρέπει να απευθυνθείτε στον γιατρό που τα κάνει

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Ο μόνος που μπορεί να απαντήσει σε αυτη την ερώτηση είναι ο γιατρός σας, γιατί γνωρίζει όλες τις λεπτομέρειες του περιστατικού σας.

    Καλλιακμάνης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Ίλιον

  • Καλησπέρα σας, θα πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας, ο οποίος έχει δουλέψει τα συγκεκριμένα δόντια. Δεν είναι σπάνιο φαινόμενο να υπάρξουν ενόχλησεις ή και πόνος σε δόντια που υποβάλλονται σε ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση).

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Είναι φυσιολογικό να υπάρχει κάποιες φορές ένας ελαφρύς πόνος σε κάθε περίπτωση επικοινωνούμε με τον υπεύθυνο γιατρό για να μας ξαναδεί αν χρειάζεται. Ευχαριστώ πολύ

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,ΥΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.

    Σιμόπουλος Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Κέρκυρα

  • Καλημέρα σας* για διαφόρους λόγους, οι οποίοι ασφαλώς δεν μπορούν να εξηγηθούν εδώ εκτενώς, ναι , είναι φυσιολογικό να υπάρχει πόνος.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Συμβαίνει αν έφυγε η προσωρινή εμφραξη η απλά να χρειάζεται επαναληπτική επεξεργασία στο κανάλι του κάθε δοντιου

    Λεστάρης Νεκτάριος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πειραιάς

  • Θα ήταν απερισκεψία και ανευθυνότητα από μέρους μου να απαντήσω στις συγκεκριμένες ερωτήσεις χωρίς να έχω την πλήρη κλινική σας εικόνα. Μου λείπουν πολλές πληροφορίες ...

    Μπογδανόπουλος Ηλίας

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας και σας ευχαριστούνε για την ερώτηση.
    Είναι αναμενόμενο κάποιες φορές να συμβεί. Γίνεται αναζοπύρωση των μικροβίων. Μπορείτε να το αντιμετωπίσετε αρχικά με παυσίπονα και να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα σας.
    Ναι, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί κατά τη διάρκεια μιας ενδοδοντικής θεραπείας. Επικοινωνήστε με τον θεράποντα ιατρό για να σας δώσει οδηγίες.

    Κουσουλάκου Δέσποινα

    Οδοντίατρος

    Χαλάνδρι

  • Ειναι αρκετα φυσιολογικο.Αν ποναει ομως στο κρυθ η στο ζεστο υπαρχει υπολοιπο νευρου

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • εξαρταται...ειναι μια φυσιολογικη κ αναμενομενη αντιδραση κατι τετοιο,αφου η μηχανο-χημικη επεξεργασια του πολφου μπορει να αφησει καποια ευαισθησια που μεσα σε καποιες μερες ομως θα υποχωρησει,αν ολα εχουν γινει σωστα.αν ομως δεν εχουν ακολουθηθει σωστα ολα τα βηματα της θεραπειας μπορει να υπαρξει υποτροπη και πονος που δεν υποχωρει.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας.Ναι μπορεί να συμβεί να πονάτε μετά από κάποιες μέρες. θα χρειαστεί να καθαριστεί το δόντι με πλύσεις και ανανέωση φαρμάκου που χρησιμοποιείται για να απολυμανθεί το δόντι αν ήταν νεκρό. Μπορεί να χρειαστούν κάποιες συνεδρίες μέχρι να κλειστεί μόνιμα το δόντι.

    Γκανά Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα. Ειναι μια επιπλοκη της ενδοδοντικης θεραπειας. Θα πρέπει να επισκεφτείτε αμεσα τον οδοντίατρο σας, ο οποιος θα εκτιμήσει την κατάσταση.

    Μαξακούλης Μάριος

    Οδοντίατρος

    Καλλιθέα

  • Καλησπερα σας! Θα μπορουσε να ειναι και φυσιολογικο αλλα απο τη στιγμη που δεν γνωριζω ακριβως τι εχει γινει καλο ειναι να επικοινωνησετε με τον θεραποντα ιατρο σας.
    Στη διαθεση σας για οτι χρειαστείτε

    Δημοπούλου Μαρίνα

    Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Μαρούσι

  • Καλο θα ηταν να επικοινωνησετε με τον θεραποντα ιατρο σας ωστε να σας συμβουλεψει εκεινος καθως εκεινος γνωριζει τι εχει συμβει στην ενδοδοντικη σας θεραπεια.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Καλησπερα σας, η ενόχληση μετα την πραγματοποίηση των απονευρώσεων είναι φυσιολογική λίγα εικοσιτετράωρα μετα τη διαδικασία. Ωστόσο, ο πόνος θα πρέπει να μειώνεται κάθε μερα που περνάει, αν αυτο δε συμβαίνει θα πρέπει να επικοινωνήσετε το συντομότερο με τον οδοντιατρο σας κ να τον ενημερώσετε. Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Γενικα ο πονος μετα την πρωτη συνεδρια της ενδοδοντικης θεραπειας ειναι αναμενομενος. Σε κάποιες περιπτώσεις εμφανίζεται αμέσως μετά τη συνεδρία στον οδοντίατρο, έχει πτωτική πορεία τις επόμενες μερες και καλύπτεται μόνο με παυσίπονα. Σε κάποιες άλλες περιπτώσεις αποστηματικών δοντιών, ο πόνος μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά μέσα στο πρώτο σαρανταοχτάωρο και καλύπτεται με αντιβίωση. Όλα αυτά είναι αναμενόμενα και φυσιολογικά και, εφόσον η θεραπεία έχει γίνει σωστά, δεν είναι ανησυχτικά. Βεβαίως ο οδοντίατρος οφείλει σε κάθε περίπτωση να έχει ενημερώσει εκ των προτέρων τον ασθενή του για το τί να περιμένει και τί είδους φάρμακα να πάρει. Ο καλά ε... Διάβασε περισσότερα

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά . Λείπουν αρκετές πληροφορίες σχετικά με την περίπτωση σας . Θα χαρουμε να σας ενημερώσουμε πιο εμπεριστατωμένα στο τηλέφωνο επικοινωνίας μας.

    Bright & White - Αλέξανδρος Μπακατσιάς & Συνεργάτες

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Κάποιες φορές συμβαίνει μετά την αρχική διάνοιξη ενός δοντιου σνα παρατηρηθεί έντονος πονος τις επόμενες μέρες. Αυτό μπορεί να είναι μια αναζωπυρωση φλεγμονής που όμως είναι παροδική και σύντομα τα συμπτώματα υποχωρούν. Αλλες φορές πάλι, μπορεί να οφείλεται στην έξοδο φαρμάκου που έχει τοποθετηθεί μέσα στους ριζικους σωλήνες,στους περιακροριζικους ιστούς. πρόκειται για μια αντίδραση φυσιολογική που μπορεί να διαρκέσει 1-2 μέρες και για την εμφανιση της οποίας, καλό θα ήταν ο ασθενής να είναι ήδη ενημερωμενος ώστε να μη θορυβηθει!

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι δύσκολο να σας απαντήσω χωρίς άλλα στοιχεία . Συνήθως μπορεί να υπάρχει κάποια ενόχληση τις πρώτες ημέρες μετά την θεραπεία η οποία μειώνεται όσο περνούν οι μέρες.

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν ενοχλήσεις κατά την διαδικασία της ενδοδοντικής θεραπείας, από ήπιες μέχρι και έντονες. Συνήθως παρατηρούμε την μεγαλύτερη ένταση τις επόμενες ημέρες από την θεραπεία και σταδιακά υπάρχει υποχώρηση. Θα σας πρότεινα να πάρετε κάποιο αντιφλεγμονώδες παυσίπονο (Niglamol, Algofren κλπ) και αν η ενόχληση επιμένει για πάνω από 2 εικοσιτετράωρα να επικοινωνήσετε με τον θεράποντα ιατρό.

    Μπλέτσιου Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Κατερίνη

  • Καλησπέρα σας. Επειδή δεν γνωρίζουμε το ιστορικό των δοντιών, δεν μπορούμε να πουμε ακριβώς για ποιο λόγο υπάρχει ο πόνος η αν είναι φυσικός. Υπάρχει περίπτωση ο πόνος να οφειλεται σε μια προσωρινή αντίδραση του δοντιού λογω του φαρμάκου. Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσετε τον γιατρό σας.

    Φιδανάκη Κασάνδρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας! Ο έντονος πόνος δείχνει επιπλοκή της θεραπείας.Θα πρέπει να βρεθεί η αιτία που την προκάλεσε και να ακολουθήσει η κατάλληλη αντιμετώπισή της.

    Γούλιας Ανδρέας

    Οδοντίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Είναι εντελώς φυσιολογικό! Μην ανησυχείτε.
    Εάν υπήρχε κάποια μόλυνση, επειδή υπάρχει μεταβολή στο μικροβιακό φορτίο, υπάρχουν σχετικά συμπτώματα. Θα ήταν πολύ καλό να το αναφέρετε στον θεράποντα ιατρό

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Η αντίδραση με έντονο πόνο δεν συμβαίνει συχνά, αλλά εφόσον βρίσκεστε σε αρχικό στάδιο της διαδικασίας της απονεύρωσης και μάλιστα σε δύο δόντια, δεν είναι περίεργο, μπορεί να συμβεί.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, είναι πιθανή μια τέτοια επιπλοκή κατά τη διάρκεια μιας απονεύρωσης! Απευθυνθεί

    Κανακοπούλου Σμαράγδα

    Οδοντίατρος

    Βούλα

  • Μπορεί να είναι και φυσικό, μπορεί και όχι. Ανάλογα με την περίπτωση και τις διαδικασίες που έχουν γίνει στα δόντια. Καλύτερα να συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα. Είναι αναμενόμενος ο πόνος κατά την διαδικασία της ενδοδοντικης θεραπείας και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Κάθε περίπτωση πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά

    Πηλίδου Όλγα

    Οδοντίατρος

    Βύρωνας

  • Κάθε περίπτωση είναι μοναδική και πρέπει να εξετάζεται στο σύνολο της.Καμμία απάντηση δεν είναι εύκολο να είναι σωστή από εδώ .

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • εφόσον ξεκινήσατε την θεραπεία και στα 2 δόντια δικαιολογειται ο πόνος ειδικά.αν ο θεράπων οδοντίατρος έχει "φτασει" έως κάτω
    Κάποιο αντιφλεγμονωδες πχ ένα niflamol 1*3 θα σας ανακουφισει

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Προφανώς ακόμα υπάρχει φλεγμονή η οποία πρέπει να υποχωρήσει πριν την ολοκλήρωση των θεραπειών.

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά χρειάζεται να το αναφέρετε στον θεράποντα γιατί πιθανώς να πρέπει να τροποποιήσει/συμπληρώσει τη θεραπεία.

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι