• Απονεύρωση
  • Υποβλήθηκε 25/04/2023

Geia sas i8ela na rotiso ti kani kapios odontiatron stin aponeurosi giati den ksana ekana kai an ponai na kamis aponeurosi??

33 ειδικοί απάντησαν

  • Η απονευρωση γινεται με τοπικη αναισθησια και δεν ποναει καθολου.
    Κατα την απονευρωση γινεται αφαιρεση του φλεγμαινοντος πολφου του δοντιου με ειδικες ρινες και εν συνεχεια η πληρωση της αδειας κοιλοτητας των ριζικων σωληνων με εμφρακτικο υλικο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Οχι δεν ποναει και ειναι η διαδικασια καθαρισμου του δοντιου απο το μολυσμενο νευρο.

    Μπουλντής Γεώργιος - Athens Dental Project

    Οδοντίατρος

    Ελληνικό

  • Κανονικα οι απονευρωσεις δεν πρεπει να πονανε τουλαχιστον κατα την διαρκεια της θεραπειας.Δυστηχως δεν ειναι ιδιες ολες οι απονευρωσεις...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΕΡΗΔΟΝΑ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΣΤΟΥΣ ΡΙΖΙΚΟΥΣ ΣΩΛΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΓΙΑ ΕΚΠΩΛΦΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΥΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΦΡΑΞΗ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΡΙΖΑ ΤΟΥ

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Αφαιρεί τον νεκρό πολφό που βρίσκεται στον ριζικό σωλήνα και σφραγίζει τον σωλήνα αφού τον καθαρίσει καλά . Έτσι το δόντι μπορεί να μην έχει αίσθηση, είναι όμως λειτουργικό . Δεν πονάει γιατί γίνεται μα τοπική αναισθησία

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Οχι δεν ποναει γινεται με τοπική αναισθησία.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • δεν ποναει ο ασθενης γιατι γινεται με αναισθησια.

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Καλησπέρα. Πληροφορίες για την απονεύρωση μπορέιτε να βρείτε στο link https://antonioudentalcare.com/endodontiki-therapeia-aponeyrosi/

    Αντωνίου Άδωνις

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Όλες οι θεραπείες γίνονται υπό τοπική αναισθησία επομένως δεν πονάνε

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπερα!Η απονευρωση(ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ)γινεται με ενεση...Αφαιρειται το νεκρο νευρο, απολυμενουμε τους ριζικους σωληνες τους στεγνωνουμε κ τους εμφρασουμε με υλικο που λεγεται γουταπερχα..Στο τελος κανουμε σφραγισμα.

    Γιασεμή - Μουαΐμη Σωτηρούλα

    Οδοντίατρος

    Λεμεσός

  • Η απονεύρωση δεν πονάει, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η αναισθησία σε κάποιες περιπτώσεις. Η διαδικασία είναι καθαρισμός των σωλήνων που περιείχαν τον πολφό, και έμφραξη τους για να μην έχουν μικρόβια.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γίνεται με αναισθησία και δεν υπάρχει πόνος αφαιρείται το νεύρο και καθαρίζονται οι σωλήνες των ριζών μετά τοποθετούνται αδρανή υλικα που υποκαθιστούν το νεύρο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η διαδικασία της απονεύρωσης είναι περίπλοκη και δεν μπορεί να εξηγηθεί σε ένα μήνυμα. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας ο ασθενής δε ποναει γιατί ο ιατρός έχει κάνει αναισθησία . Ανάμεσα στις συνεδρίες πολλές φορές υπάρχουν ενοχλήσεις που αντιμετωπίζονται με παυσίπονα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Χανιά

  • γίνεται με τοπική αναισθησία αρα δεν πονάει.

    Παπαγεωργοπούλου Νικολίτσα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΑΚΙ!ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΕΙΣ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • γεια σας,δεν ποναει αφου γινεται κατοπιν αναισθησιας,με την απονευρωση ουσιαστικα βγαζουμε τα νευρα απο τους ριζικους σωληνες του δοντιου και επειτα καθαριζουμε καλα τις ριζες για να τις θεραπευσουμε απο τα μικροβια.Επειτα αφου εχουμε καθαρισει καλα φραζουμε τις ριζες με συγκεκριμενα υλικα για να μην ξαναμπουν μικροβια και τελος σφραγιζουμε το δοντι

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Στην απονεύρωση ο οδοντίατρος καθαρίζει το δόντι από την τερηδόνα(εάν υπάρχει) και στην συνέχεια με ειδικά εργαλεία καθαρίζει τους ριζικούς σωλήνες όπου υπάρχει το νεύρο του δοντιού. Αφού καθαριστούν σωστά οι ριζικοί σωλήνες σφραγίζονται με εξειδικευμένα υλικά και η απονεύρωση έχει τελειώσει.

    Καθόλη την διαρκεί της θεραπείας χορηγείται τοπική αναισθησία στον ασθενή και δεν πονάει. Μικρές ενοχλήσεις μπορούν να υπάρξουν μετά την επέμβαση οι οποίες φεύγουν μετα απο εύλογο χρονικό διάστημα (2-5 μερες).

    Καρατζέας Νίκος Κaratzeas Dental Care

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Καλαμάτα

  • Είναι μία ανώδυνη διαδικασία. Ωστόσο σε μερικές περιπτώσεις με το πέρας την αναισθησίας μπορεί να υπάρξει μία ενόχληση για την αντιμετώπιση της οποίας θα ακολουθείτε τις οδηγίες του ιατρού και την αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή που θα σας υποδείξει.

    Leon Castell Claudia (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ο εσωτερικός ζωντανός ιστός του δοντιού, που αποτελείται από αγγεία και νεύρα, ονομάζεται πολφός. Για διάφορους λόγους, ο ιστός αυτός μπορεί να εμφανίσει φλεγμονή, η οποία αντιμετωπίζεται με ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση). Κατά την ενδοδοντική θεραπεία αφαιρείται όλος ο φλεγμαίνων (ή πιθανώς νεκρωτικός) αυτός ιστός, διευρύνονται και απολυμαίνονται οι ριζικοί σωλήνες και εμφράσονται, ώστε να μην επαναποικιστούν από μικρόβια. Συνήθως χρειάζονται παραπάνω από μία συνεδρίες και η θεραπεία πραγματοποιείται υπό τοπική αναισθησία, επομένως είναι ανώδυνη. Μετά το πέρας της ενδοδοντικής θεραπείας γίνεται και η τελική αποκατάσταση του δοντιού.

    Χατζόπουλος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Στη συγχρονη οδοντιατρικη , καμια πραξη (εμφραξη , ενδοδοντικη θεραπεια κλπ) δεν " πονάει, καθως τα περισσότερα γίνονται με αναισθησία.
    Κατα συνέπεια και η "απονευρωση " δεν πονάει.

    Αρβανίτη Γεωργία

    Οδοντίατρος

    Δάφνη

  • Αφαιρείται το νεύρο όταν υπάρχει, καθαρίζετε χημικά και μηχανικά η ρίζα, τοποθετούνται φάρμακα εάν και εφόσον κριθεί αναγκαίο, σφραγίζονται οι ρίζες και κατόπιν το υπόλοιπο δόντι. Είναι ανώδυνη διαδικασία

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Για να το πουμε ετσι απλα...αφαιρει το νευρο ωστε να μην δεχεται ερεθισματα πονου το δοντι.Δεν ποναει αν γινει υπο αναισθησια κ απο τον αναλογο ιατρο που γνωριζει πως θα χειριστει τετοια περιστατικα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας,δεν πονάει αν το δόντι είναι νεκρό και αν είναι ζωντανό γίνεται με αναισθησία.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτό που γίνεται είναι στην ουσία ο καθαρισμός των "καναλιών" των ριζών από νεύρα, μικρόβια κ ακαθαρσίες. Όλα υπό αναισθησία για την επίτευξη του ανώδυνου της διαδικασίας.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Η διαδικασία της απονεύρωσης δεν πονάει, γιατί γίνεται τοπική αναισθησία.Η ενδοδοντική θεραπεία περιλαμβάνει χημικόμηχανική επεξεργασία των ριζικών σωλήνων και αναμονή για λίγες ή πολλές ημέρες ώστε να μειωθούν τα συμπτώματα. Γενικά, είναι πολύπλοκη, αλλά συνήθης διαδικασία που η διάρκεια της θεραπείας είναι πολυπαραγοντική.

    Μαργέλλου Παρασκευή

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Προκειται για μια διαδικασία στην οποία ο οδοντίατρος απομακρύνει το μολυσμένο ιστό ( νευρο) από τη ρίζα του δοντιου και καθαρίζει το δόντι σε βάθος από τα μικρόβια ώστε στο τέλος να το σφραγίσει. Γίνεται με αναισθησία ώστε να είναι ανώδυνη.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας, ουσιαστικά καθαρίζει και απολυμαίνει τις ρίζες των δοντιών ,καθώς και την περιακροριζική περιοχή, έπειτα γεμίζει τις ρίζες με βιολογικό υλικό *αυτή είναι η όλη διαδικασία, η οποία , στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι ανώδυνη.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας στην απονεύρωση αφαιρείται ο πολφός του δοντιού και η ρίζα εμφρασσεται με υλικό,η διαδικασία γίνεται με τοπική αναισθησία επομένως δεν υπάρχει πόνος.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Άνω Πατήσια

  • Αν έχει νεκρωθεί το δόντι κάνεις απονεύρωση δηλαδή καθαρίζεις τους ριζικού σωλήνες και το σφραγίζεις. Δεν πονάει

    Μάλλιου Φανή (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Γαλάτσι

  • Γίνεται πάντα με ένεση και γι αυτό δεν πονάει καθόλου.

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία γενικά είναι ανώδυνη αφού γίνεται πάντα με αναισθησία.

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Χημική και μηχανική επεξεργασία αφού αφαιρέσει τα αγγεία και τα νεύρα του δοντιού και στη συνέχεια εμφραξη με ένα βιοαδρανές υλικό
    Είναι δυνατόν να μην πονάει καθόλου

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • It doesn't hurt because the hole procedure takes place under anesthesia

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια