• Aponeurosis
  • Submitted on 25/04/2023

Geia sas i8ela na rotiso ti kani kapios odontiatron stin aponeurosi giati den ksana ekana kai an ponai na kamis aponeurosi??

33 specialists answered

  • Η απονευρωση γινεται με τοπικη αναισθησια και δεν ποναει καθολου.
    Κατα την απονευρωση γινεται αφαιρεση του φλεγμαινοντος πολφου του δοντιου με ειδικες ρινες και εν συνεχεια η πληρωση της αδειας κοιλοτητας των ριζικων σωληνων με εμφρακτικο υλικο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Dentist

    Ilioupoli

  • Οχι δεν ποναει και ειναι η διαδικασια καθαρισμου του δοντιου απο το μολυσμενο νευρο.

  • Κανονικα οι απονευρωσεις δεν πρεπει να πονανε τουλαχιστον κατα την διαρκεια της θεραπειας.Δυστηχως δεν ειναι ιδιες ολες οι απονευρωσεις...

    Hristakos Stamatis

    Dentist

    Exarcheia

  • ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΑΠΟ ΤΕΡΗΔΟΝΑ.ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΝΟΙΞΗ ΣΤΟΥΣ ΡΙΖΙΚΟΥΣ ΣΩΛΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΦΟ ΤΟΥ ΔΟΝΤΙΟΥ ΓΙΑ ΕΚΠΩΛΦΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΥΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΣΤΟΙΧΙΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΦΛΕΓΜΟΝΗ.ΜΕΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΦΡΑΞΗ ΣΤΟ ΔΟΝΤΙ ΚΑΙ ΡΙΖΑ ΤΟΥ

    Ragkou Vasiliki

    Dentist

    Pagrati

  • Αφαιρεί τον νεκρό πολφό που βρίσκεται στον ριζικό σωλήνα και σφραγίζει τον σωλήνα αφού τον καθαρίσει καλά . Έτσι το δόντι μπορεί να μην έχει αίσθηση, είναι όμως λειτουργικό . Δεν πονάει γιατί γίνεται μα τοπική αναισθησία

    Deligiorgi Vasiliki

    Dentist

    Marousi

  • Οχι δεν ποναει γινεται με τοπική αναισθησία.

    Veranis Vasileios

    Dentist

    Petralona

  • δεν ποναει ο ασθενης γιατι γινεται με αναισθησια.

    Vavourakis Georgios

    Dentist

    Gizi

  • Καλησπέρα. Πληροφορίες για την απονεύρωση μπορέιτε να βρείτε στο link https://antonioudentalcare.com/endodontiki-therapeia-aponeyrosi/

    Antoniou Adonis

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Όλες οι θεραπείες γίνονται υπό τοπική αναισθησία επομένως δεν πονάνε

    Tsagkari Nefeli

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Agios Dimitrios

  • Καλησπερα!Η απονευρωση(ΕΝΔΟΔΟΝΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ)γινεται με ενεση...Αφαιρειται το νεκρο νευρο, απολυμενουμε τους ριζικους σωληνες τους στεγνωνουμε κ τους εμφρασουμε με υλικο που λεγεται γουταπερχα..Στο τελος κανουμε σφραγισμα.

    Γιασεμη Μουαιμη Σωτηρουλα

    Dentist

    Lemesos

  • Η απονεύρωση δεν πονάει, μπορεί να χρησιμοποιηθεί η αναισθησία σε κάποιες περιπτώσεις. Η διαδικασία είναι καθαρισμός των σωλήνων που περιείχαν τον πολφό, και έμφραξη τους για να μην έχουν μικρόβια.

    Φουρμούζης Ιωάννης Dental Excellence

    Οδοντιατρικό Κέντρο

    Platia Mavili

  • Γίνεται με αναισθησία και δεν υπάρχει πόνος αφαιρείται το νεύρο και καθαρίζονται οι σωλήνες των ριζών μετά τοποθετούνται αδρανή υλικα που υποκαθιστούν το νεύρο

    Tsaousis Ioannis

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Η διαδικασία της απονεύρωσης είναι περίπλοκη και δεν μπορεί να εξηγηθεί σε ένα μήνυμα. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας ο ασθενής δε ποναει γιατί ο ιατρός έχει κάνει αναισθησία . Ανάμεσα στις συνεδρίες πολλές φορές υπάρχουν ενοχλήσεις που αντιμετωπίζονται με παυσίπονα

    Τσιτσιρίδης Δημήτρης

    Dentist

    Chania

  • γίνεται με τοπική αναισθησία αρα δεν πονάει.

    Παπαγεωργοπούλου Νικολίτσα (Deactivated account)

    Dentist

    Argyroupoli

  • ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Η ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΗ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΑΚΙ!ΩΣΤΟΣΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΔΟΝΤΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΝΕΥΡΩΣΕΙΣ!

    Χρονόπουλος Χρόνης

    Dentist

    Gizi

  • γεια σας,δεν ποναει αφου γινεται κατοπιν αναισθησιας,με την απονευρωση ουσιαστικα βγαζουμε τα νευρα απο τους ριζικους σωληνες του δοντιου και επειτα καθαριζουμε καλα τις ριζες για να τις θεραπευσουμε απο τα μικροβια.Επειτα αφου εχουμε καθαρισει καλα φραζουμε τις ριζες με συγκεκριμενα υλικα για να μην ξαναμπουν μικροβια και τελος σφραγιζουμε το δοντι

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Dentist

    Kavala

  • Στην απονεύρωση ο οδοντίατρος καθαρίζει το δόντι από την τερηδόνα(εάν υπάρχει) και στην συνέχεια με ειδικά εργαλεία καθαρίζει τους ριζικούς σωλήνες όπου υπάρχει το νεύρο του δοντιού. Αφού καθαριστούν σωστά οι ριζικοί σωλήνες σφραγίζονται με εξειδικευμένα υλικά και η απονεύρωση έχει τελειώσει.

    Καθόλη την διαρκεί της θεραπείας χορηγείται τοπική αναισθησία στον ασθενή και δεν πονάει. Μικρές ενοχλήσεις μπορούν να υπάρξουν μετά την επέμβαση οι οποίες φεύγουν μετα απο εύλογο χρονικό διάστημα (2-5 μερες).

    Καρατζέας Νικόλαος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Kalamata

  • Είναι μία ανώδυνη διαδικασία. Ωστόσο σε μερικές περιπτώσεις με το πέρας την αναισθησίας μπορεί να υπάρξει μία ενόχληση για την αντιμετώπιση της οποίας θα ακολουθείτε τις οδηγίες του ιατρού και την αντίστοιχη φαρμακευτική αγωγή που θα σας υποδείξει.

    Leon Castell Claudia (Deactivated account)

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Ο εσωτερικός ζωντανός ιστός του δοντιού, που αποτελείται από αγγεία και νεύρα, ονομάζεται πολφός. Για διάφορους λόγους, ο ιστός αυτός μπορεί να εμφανίσει φλεγμονή, η οποία αντιμετωπίζεται με ενδοδοντική θεραπεία (απονεύρωση). Κατά την ενδοδοντική θεραπεία αφαιρείται όλος ο φλεγμαίνων (ή πιθανώς νεκρωτικός) αυτός ιστός, διευρύνονται και απολυμαίνονται οι ριζικοί σωλήνες και εμφράσονται, ώστε να μην επαναποικιστούν από μικρόβια. Συνήθως χρειάζονται παραπάνω από μία συνεδρίες και η θεραπεία πραγματοποιείται υπό τοπική αναισθησία, επομένως είναι ανώδυνη. Μετά το πέρας της ενδοδοντικής θεραπείας γίνεται και η τελική αποκατάσταση του δοντιού.

    Hatzopoulos Dimitris

    Dentist

    Galatsi

  • Στη συγχρονη οδοντιατρικη , καμια πραξη (εμφραξη , ενδοδοντικη θεραπεια κλπ) δεν " πονάει, καθως τα περισσότερα γίνονται με αναισθησία.
    Κατα συνέπεια και η "απονευρωση " δεν πονάει.

  • Αφαιρείται το νεύρο όταν υπάρχει, καθαρίζετε χημικά και μηχανικά η ρίζα, τοποθετούνται φάρμακα εάν και εφόσον κριθεί αναγκαίο, σφραγίζονται οι ρίζες και κατόπιν το υπόλοιπο δόντι. Είναι ανώδυνη διαδικασία

    Antoniou Panagiotis (Deactivated account)

    Dentist

    Trikala

  • Για να το πουμε ετσι απλα...αφαιρει το νευρο ωστε να μην δεχεται ερεθισματα πονου το δοντι.Δεν ποναει αν γινει υπο αναισθησια κ απο τον αναλογο ιατρο που γνωριζει πως θα χειριστει τετοια περιστατικα

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Dentist

    Ilioupoli

  • Καλησπέρα σας,δεν πονάει αν το δόντι είναι νεκρό και αν είναι ζωντανό γίνεται με αναισθησία.

    Gkana Dimitra

    Dentist

    Neo Psychiko

  • Αυτό που γίνεται είναι στην ουσία ο καθαρισμός των "καναλιών" των ριζών από νεύρα, μικρόβια κ ακαθαρσίες. Όλα υπό αναισθησία για την επίτευξη του ανώδυνου της διαδικασίας.

    Tzanakis Nikolaos

    Dentist

    Heraklion

  • Καλησπέρα σας. Η διαδικασία της απονεύρωσης δεν πονάει, γιατί γίνεται τοπική αναισθησία.Η ενδοδοντική θεραπεία περιλαμβάνει χημικόμηχανική επεξεργασία των ριζικών σωλήνων και αναμονή για λίγες ή πολλές ημέρες ώστε να μειωθούν τα συμπτώματα. Γενικά, είναι πολύπλοκη, αλλά συνήθης διαδικασία που η διάρκεια της θεραπείας είναι πολυπαραγοντική.

    Margellou Paraskeui

    Dentist

    Patras

  • Προκειται για μια διαδικασία στην οποία ο οδοντίατρος απομακρύνει το μολυσμένο ιστό ( νευρο) από τη ρίζα του δοντιου και καθαρίζει το δόντι σε βάθος από τα μικρόβια ώστε στο τέλος να το σφραγίσει. Γίνεται με αναισθησία ώστε να είναι ανώδυνη.

    Ψυχαράκη Ευαγγελία

    Dentist

    Ampelokipoi

  • Καλησπέρα σας, ουσιαστικά καθαρίζει και απολυμαίνει τις ρίζες των δοντιών ,καθώς και την περιακροριζική περιοχή, έπειτα γεμίζει τις ρίζες με βιολογικό υλικό *αυτή είναι η όλη διαδικασία, η οποία , στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι ανώδυνη.

    Haritonidis Anastasios

    Dentist

    Pagrati

  • Καλησπέρα σας στην απονεύρωση αφαιρείται ο πολφός του δοντιού και η ρίζα εμφρασσεται με υλικό,η διαδικασία γίνεται με τοπική αναισθησία επομένως δεν υπάρχει πόνος.

    Κονιτοπουλου Ελευθερια (Deactivated account)

    Dentist

    Ano Patisia

  • Αν έχει νεκρωθεί το δόντι κάνεις απονεύρωση δηλαδή καθαρίζεις τους ριζικού σωλήνες και το σφραγίζεις. Δεν πονάει

    Malliou Fani (Deactivated account)

    Dentist

    Galatsi

  • Γίνεται πάντα με ένεση και γι αυτό δεν πονάει καθόλου.

    Makantani Eydokia

    Dentist

    Exarcheia

  • Η ενδοδοντικη θεραπεία γενικά είναι ανώδυνη αφού γίνεται πάντα με αναισθησία.

    Mourtzinos Nikos

    Dentist

    Acharnes

  • Χημική και μηχανική επεξεργασία αφού αφαιρέσει τα αγγεία και τα νεύρα του δοντιού και στη συνέχεια εμφραξη με ένα βιοαδρανές υλικό
    Είναι δυνατόν να μην πονάει καθόλου

    Levi Anna

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Chalandri

  • It doesn't hurt because the hole procedure takes place under anesthesia

    Platanitis Minas

    Dentist

    Patisia