• Κυστεοσκόπηση
  • Υποβλήθηκε 17/12/2022

Καλημέρα! Ο πατέρας μου δεν κινείται άρα δεν μπορεί να σταθεί ή να στηριχθει μόνος του και πρέπει να γίνει κυστεοσκόπηση . Θα ήθελα να μάθω αν μπορεί να πραγματοποιηθει.

19 ειδικοί απάντησαν

  • Φυσικά! Το ευκαμπτο κυστεοσκοπιο μας δίνει τη δυνατότητα να κάνουμε την εξέταση πολυ ευκολα σε άτομα με κινητικά προβληματα στο ιατρείο αλλά ακόμα και στο σπίτι με το φορητό κυστεοσκοπιο.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Φυσικά και μπορεί , κατά την εξέταση ο ασθενής χρειάζεται να βρίσκεται ξαπλωμένος και όχο όρθιος

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Ναι μπορεί με εύκαμπτο κυστεοσκόπιο

    Λασκαρίδης Λεωνίδας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι. Μπορεί να γίνει.

    Μαδιάς Ηλίας

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Μεταμόρφωση

  • Μπορεί να γίνει κυστεοσκοπηση και κατ' οίκον στο κρεβάτι του δεν χρειάζεται μετακίνηση.

    Ζαρογιάννος Αριστείδης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Κολωνάκι

  • Μπορεί να γίνει με εύκαμπτο κυστεοσκοπιο.

    Σαρδαρίδης Φιλάρετος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πολίχνη

  • Βέβαια.Η κυστεοσκόπηση γίνεται σε ύπτια θέση ή συνηθέστερα σε γυναικολογική θέση και όχι σε όρθια θέση

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • αφού γίνει κάποιος βασικός εργαστηριακός έλεγχος που αφορά σε γενική αίματος, πήξη και βιοχημική ανάλυση Ουρίας, κρεατινίνης, σάκχαρο, Na, K, SGOT, SGPT και ένας αδρός καρδιολογικός έλεγχος με υπέρηχο τρίπλεξ στο σπίτι και βέβαια κριθεί απαραίτητη η κυστεοσκόπηση, γίνεται μεταφορά με ασθενοφόρο - εισαγωγή στο νοσοκομείο ή κλινική-εξιτήριο μεταφορά στο σπίτι.

    Πινιαλίδης Διονύσιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Μπορει να πραγματοποιηθυεί αν υπάρχει μια ελάχιστη συνεργασία απο μέρους του και με τη βοη[θεια του νοσηλευτικού προσωπικού

    Γκιάλας Ιωάννης

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλημέρα ,
    Η κυστεοσκοπηση γίνεται σε ύπτια θέση ,ειδικά με το εύκαμπτο κυστεοσκοπιο ο ασθενής σχεδόν δεν καταλαβαίνει τίποτα .Επομένως βέβαια και μπορεί να πραγματοποιηθεί .

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • ΜΠΟΡΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ!

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Καλημέρα, θα απευθυνθείτε σε ουρολόγο...

    Καραΐσκος Ιωάννης

    Γενικός Χειρουργός

    Βάρη

  • Ποιό είναι το πρόβλημα που απαγορεύει στον πατέρα σας να σταθεί ή στηριχθεί?
    Η κυστεοσκόπηση μπορεί να γίνει και με εύκαμπτο κυστεοσκόπιο ενώ ο ασθενής ξαπλώνει ανάσκελα.
    Ποιό είναι το εύρημα που απαιτεί κυστεοσκοπικό έλεγχο?

    Ραπτίδης Γρηγόριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να πραγματοποιηθεί, αρκεί να πάει με κάποιο τρόπο έως το νοσοκομείο .
    Εάν δεν μπορεί να τον μεταφέρει η οικογένεια, τότε μπορεί να μεταφερθεί με ασθενοφόρο .

    Μαλόβρουβας Ευάγγελος

    Ουρολόγος - Ρομποτικός Χειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • H κυστεοσκόπηση γίνεται πλέον με εύκαμπτα φορητά κυστεοσκόπια. Έτσι μπορεί ο ασθενής ακόμη και στο σπίτι του να υποβληθεί σε κυστεοσκόπηση.

    Φατλές Γεώργιος

    Χειρουργός Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Τρίκαλα

  • Ναι φυσικά και μπορεί να γίνει

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Σαφώς και μπορεί να διενεργηθεί η κυστεοσκόπηση σε έναν ασθενή και κινητικά προβλήματα προκειμένου ο θεράπων ιατρός να μπορέσει να δώσει απαντήσεις στον ασθενή για το πρόβλημα του και να μπορεί με ασφάλεια να επιλέξει την σωστή θεραπεία για αυτόν.

    Βουρίκης Παναγιώτης

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι μπορεί να γίνει διότι διαθέτω εύκαμπτο κυστεοσκοπιο.

    Κόλβατζης Μερκούριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Βέροια

  • Φυσικά και μπορεί να πραγματοποιηθεί.

    Τζελέπης Βασίλειος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Κάτω Πατήσια