• Χολή
  • Υποβλήθηκε 25/07/2023

Καλη σας μέρα.. έχω μια ερώτηση??έχω κάνει επέμβαση το 2018 και μου αφαιρέθηκε πέτρα αρκετά μεγαλούτσικη από την χολή...μπορεί να εμφανιστεί ξανά μετά από κάποια χρόνια..??

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μαζί με την πέτρα σας αφαιρέθηκε και η χοληδόχος κύστη. Μπορεί να δημιουργηθεί χοληδοχολιθίαση δηλαδή πέτρες στο χοληδόχο πόρο

    Φαρμάκης Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός - Στρατιωτικός Ιατρός ε.α

    Περαία

  • Μπορεί να αναπτυχθεί χοληδοχολιυιαση

    Καζαμίας Μιχάλης

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Εφόσον κατά την επέμβαση αφαιρέθηκε ολόκληρη η χοληδόχος κύστη - αυτό γίνεται τυπικά πάντα πλην πολύ ειδικών περιπτώσεων - είναι μάλλον απίθανο να εμφανιστεί πέτρα στην χοληδόχο κύστη ξανά. Ωστόσο, μπορεί να εμφανιστεί - σπάνιο αλλά συμβαίνει - λιθίαση στον χοληδόχο πόρο (το σωληνάκι που ενώνει το συκώτι με το έντερο και μεταφέρει χολή. Ένα καλό υπερηχογράφημα μπορεί να το διευκρινίσει. Γιατί όμως έχετε τέτοια ανησυχία; Υπάρχουν συμπτώματα;

    Λαζαρίδης Στέφανος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Οχι αφου αφαιρειται η κυστη
    απο εκει και μετα αν βρεθουν λιθοι μεσα στα χοληφορα αγγεια ειναι υπολοιπομμενα της πιθανης μικρολιθιασης που προυπηρχε του χειρουργειου σας

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν αφαιρέθηκε η χοληδόχος κύστη που είχε την πέτρα; Αν αφαιρέθηκε η κύστη (χολή λέμε σε απλή γλώσσα) τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.Αν αφαιρέθηκε μόνο η πέτρα τότε μπορεί να υπάρξει εκ νέου πρόβλημα

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι

  • Αγαπητέ ασθενή, εφόσον διαγνωσθήκατε με χολολιθίαση (πέτρες στην χοληδόχο κύστη), το πιθανότερο (εξαρτάται από το τι απεφάσισε ο ιατρός σας - κάτι που σίγουρα σας εξήγησε) είναι πως σας αφηρέθη ολόκληρη η χοληδόχος κύστη. Σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται να ξαναεμφανισθούν "πέτρες" στην ανύπαρκτη χοληδόχο κύστη. Αλλά, σε ποιάν επέμβαση υπεβλήθητε θα το γνωρίζετε εσείς.

    Λιθίαση όμως σε άλλα μέρη του χοληφόρου δέντρου μπορεί να εμφανισθεί.
    Επικοινωνείστε με τον γιατρό σας (χειρουργό σας αρχικά - σύμφωνα με το τι περιγράφετε/ρωτάτε) για σωστή εκτίμηση και συμβουλές.

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Ναι , πέτρες μπορούν να δημιουργηθούν εντός των χοληφορων πόρων.

    Κουμούτσος Ιωάννης

    Γαστρεντερολόγος

    Νέα Ερυθραία

  • Οχι γιατι αφαιρείται ολη η χοληδοχος κυστη.

    Μπαλοδήμου Φωτεινή

    Γενικός Χειρουργός

    Φιλοθέη

  • ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΧΟΛΗΔΟΧΟΣ ΚΥΣΤΗ ("ΧΟΛΗ").

    Μπινιάρης Γεώργιος

    Γενικός Χειρουργός

    Πειραιάς