• Χολή
  • Υποβλήθηκε 10/12/2023

Έχω πέτρα στην χολή Ήθελα ρωτήσω επειδή πρέπει να τρώω μικρά γεύματα τρώω αυτό που πρέπει δηλ σύμφωνα με την λίστα που έχω τι επιτρέπεται και τι οχι για σνακ επιτρέπεται η ρυζογκοφρετες ;

14 ειδικοί απάντησαν

  • θα μπορούσε να είναι ένα σνακ αν και περιέχει αρκετές φυτικές ίνες

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • θα πρεπει να αποφευγετε τα λιπαρα γευματα!ναι οι ρυζογκοφρετες ειναι μια καλη επιλογη σνακ

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Θα πρέπει να αποφεύγεται γενικά τροφές πλούσιες σε λιπαρά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Τα snacks δεν απαγορευονται αλλα μονο σεμικρή ποσότητα διαφορετικά μπορεί να σας ερεθίσουν το στομάχι η να σας προκαλέσουν γαστροισοφαγική παλινδόμιση. Γιά τις ρυζογκοφρέτες το ρύζι πχ δεν ενοχλεί αλλά δείτε τί άλλο περιέχουν μέσα. ( να μήν περιέχουν πρόσμιξη λίπους) Σε μικρή ποσότητα δεν θα ενοχλήσουν.

    Μπροτζάκης Παντελεήμων

    Γενικός Χειρουργός

    Παλαιό Φάληρο

  • Σας ευχαριστούμε για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Η περίπτωση σάς ανήκει στις κλινικές περιπτώσεις οπότε θα μπορούσαμε να σας εξυπηρετήσουμε με δια ζώσης ή εξ αποστάσεως συνεργασία και πάντα εξατομικευμένα λαμβάνοντας υπόψη το ιστορικό καθώς καί τίς εξετάσεις σάς.
    Παραμένουμε στην διάθεση σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Όταν έχεις πέτρες στη χολή, η διατροφή συνήθως πρέπει να είναι ελαφριά και να αποφεύγονται τα τρόφιμα που μπορεί να επιδεινώσουν τα συμπτώματα. Οι ρυζογκοφρέτες είναι ενδεδειγμένο σνακ σε αυτήν την περίπτωση, καθώς είναι ελαφριά και μπορούν να παρέχουν κάποια ανακούφιση.

    Ωστόσο, είναι σημαντικό να λαμβάνεις υπόψη σου τις δικές σου αντιδράσεις και τις συστάσεις του γιατρού ή του διαιτολόγου σου. Αν κάτι δεν σου πηγαίνει καλά ή επιδεινώνει τα συμπτώματά σου, είναι καλό να αναζητήσεις συμβουλές από ειδικό για τη διατροφή σου.

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Η Διατροφη για τη χολή δεν είναι μόνο μια λίστα επιτρεπόμενων & μη τροφών καθώς μπορεί να προβείτε σε μια μη ισορροπημένη Διατροφη αν ακολουθήσετε απλά τις λίστες καθώς μαζί με τις φυτικές ίνες κ τα λιπαρα μπορούν πολύ εύκολα να απουσιάσουν βιταμινες! Θέλει μελέτη εξειδικευμένη. Ως προς τις ρυζογκοφρετες που ρωτήσατε ναι επιτρέπονται.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Επιτρέπονται

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Εξαρτάται από τον τύπο και τη μορφή των χολόλιθων. Το οικογενειακό ιστορικό (γενετική προδιάθεση) και ορισμένοι επιβαρυντικοί παράγοντες όπως η παρουσία του ελικοβακτηριδίου του πυλωρού ή και οι πολλαπλές υποθερμιδικές και άπαχες δίατες μπορούν να συμβάλουν δραστικά στην εμφάνιση και εξέλλιξη μιας χολολιθίασης.
    Κατα κανόνα οι τροφές που μπορεί να προκαλέσουν έξαρση κολικού είναι οι λιπαρές και οι όξινες. Σε αρκετές περιπτώσεις, ορισμένοι τύποι φυτικής ίνας μπορεί να οδηγήσουν σε ερυγές, μετεωρισμούς και τυμπανισμούς. Τα τρόφιμα που προκαλούν εξάρσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο. Μη ξεχνάτε πως εξίσου καθοριστικές είναι και οι ποσότητες τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Αλιπο διαιτα ειναι η ενδεδειγμενη και επιτρεπονται οι ριζογκοφρετες

    Τσακμάκας Δημήτριος - Σύγχρονο Ιατρείο Ορθοπρωκτικών Παθήσεων

    Γενικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Στη χολολιθίαση πρέπει να αποφεύγονται τα λιπαρά γεύματα.

    Ράθωσης Σπύρος

    Γενικός Χειρουργός

    Πάτρα

  • Σχετικά με την πέτρα στη χολή, τα μικρά και συχνά γεύματα σίγουρα θα σας βοηθήσουν. Η καλή ενυδάτωση του οργανισμού κυρίως με νερό είναι εξίσου σημαντική. Το διαιτολόγο θα πρέπει να είναι χαμηλό σε κορεσμένα λιπαρά. Για σνακ ενδιάμεσα μπορείτε να επιλέξετε 1 φρούτο ή 1 με 2 ρυζογκοφρετες με 1 Φ τυρί light. Οι ξηροί καρποί καλό θα είναι να αποφεύγονται όπως και ο κρόκος του αυγού όχι συχνή κατανάλωση. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει, να σας κατευθύνει σωστά όσον αφορά του ποια διατροφή θα πρέπει να επιλέξετε ώστε να μην επιβαρυνθεί περαιτέρω η χολή σας. Καλό θα είναι να διατηρήστε και σε ένα υγιές σωματικό βάρος ανάλογα με την ηλικία... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας, ναι επιτρέπονται οι ρυζογκοφρέτες δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Σύντομα να κάνετε λαπαροσκοπική χολοκυστεκτομη.Τίποτα άλλο δεν είναι ασφαλές

    Γεωργαντάς Δημήτριος

    Γενικός Χειρουργός

    Μαρούσι