• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 20/01/2023

Το παπ εδειξε ηπια τραχηλιτιδα,εγινε εξεταση για hpv αρνητική και ακολουθησε καλλιέργεια τραχηλικου επιχρισματος για ουρεοπλασμα,χλαμυδια και μυκοπλασμα και γονοκοκκο που ηταν αρνητικα.τι κανω τωρα;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Θα πρέπει να σας δω για να απαντήσω. Εάν πρόκειται για ήπια ασυμπτωματική τραχηλίτιδα τίποτα. Εάν η τραχηλίτιδα είναι έντονη πιθανόν να χρειαστεί θεραπεία.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • επανέλεγχο απλά με παπ σε 6 μήνες

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Επανάληψη σε 1 έτος. Ένας γυναικολόγος με ολιστική προσέγγιση θα σας είχε δώσει οδηγίες ανάλογα με το υπόλοιπο ιστορικό σας.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Τίποτα. Υπομονή και επανέλεγχο σε έξη μήνες.

    Αργυράκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Θα πρέπει να κάνετε μία επανάληψη του τεστ Παπ σε έξι μήνες και της καλλιέργειας κολπικού υγρού

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Τιποτα. Δεν πρεπει να κανετε τιποτα.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Αγαπητή φίλη.
    Εφόσον δεν υπάρχει ενόχληση, δε χρειάζεσαι αγωγή.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι δεν σας είναι σαφές από που προέρχεται η ήπια τραχηλίτιδα, δηλαδή η φλεγμονή στην περιοχή του τραχήλου της μήτρας και πολλές φορές όντως δεν υπάρχει κάποιος παράγοντας στον οποίο μπορεί να αποδοθεί. Το σημαντικό είναι να αποκλείσουμε ότι η φλεγμονή είναι συνέπεια μιας λοίμωξης HPV ή κάποιου άλλου κοινού μικροβίου όπως αυτά που εξετάστηκαν στην καλλιέργεια σας. Εάν λοιπόν όλα τα παραπάνω έγιναν σωστά και φυσικά εσείς δεν έχετε ενοχλήσεις τότε δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω. Λυπάμαι αλλά εφόσον δεν σας έχω εξετάσει και δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να σας δώσω ακριβείς πληροφ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν δεν έχετε συμπτώματα, δεν χρειάζεται να κάνετε τιποτα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα