• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 04/06/2023

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων. Πρόσφατα έκανα τεστ παπ, στα πλαίσια του ετήσιου προληπτικου ελέγχου. Το αποτέλεσμα γράφει ascus ατυπα πλακωδη κυτταρα, ήπια φλεγμονή στον τράχηλο ,συνίσταται επανάληψη σε 6 μήνες.Ο γιατρός μου έκανε καλλιέργεια κολπικό υγρού, γιατί θεώρησε ότι είναι μικρόβιο, η οποία όμως είναι στείρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω hpv test και κολποσκοπηση γιατί έχω ανησυχήσει πολύ. (Να σημειωθεί ότι Πρόσφατα είχα μια αρκετά έντονη ερωτική επαφή με λίγο πόνο και αιμα μετα.Ειμαι 53 ετών, όχι ακόμα στην εμμηνόπαυση, ευχαριστώ πολύ.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Όταν έχουμε ASCUS, είτε κάνουμε HPV DNA test και εαν είναι θετικό για high risk στέλεχος προχωράμε σε κολποσκόπηση και βιοψίες, είτε απλά επαναλαμβάνουμε στο 6μηνο το ΠΑΠ και εάν δείξει εκ νέου ASCUS προχωράμε τότε σε κολποσκόπηση και βιοψίες. Η επιλογή μεταξύ των δύο είναι δική σας και εξαρτάται από το κατά πόσο μπορείτε και θέλετε να περιμένετε. Και οι δύο λύσεις είναι ασφαλείς.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Θα πρεπει να κανετε συμπληρωματικα hpv dna test και κολποσκοπηση .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Αυτά μπορείς να τα κάνεις και στους 6 μήνες που είναι η επανάληψη. Επαφές μόνο με προφυλακτικό.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Στο 6 μηνο επανάληψη παπ και τεστ για HPV

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Γεια σας, εάν η αλλοίωση αυτή επιμένει παραπάνω από έξι μήνες τότε μπορείτε να κάνετε περαιτέρω έλεγχο με κολποσκόπησή και τεστ HPV

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας. To ascus όπως θα έχετε καταλάβει μας δείχνει κάποια άτυπα κύτταρα τα οποία όμως δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε αν οφείλονται σε λοίμωξη από HPV ή σε κάποιον άλλο παράγοντα. Κάποιες μελέτες έχουν δείξει οτι περίπου 30-40% των ascus κρύβει μια λοίμωξη από τον HPV. Επειδή κάνατε καλλιέργεια που δεν ανέδειξε κάποιον άλλο μικροβιακό παράγοντα ως αιτία εγώ θα σας συνιστούσα να κάνετε ένα HPV DNA test και μια κολποσκόπηση εάν θέλετε να έχετε περισσότερες πληροφορίες. Το HPV DNA test θα σας πει εάν έχετε κάποιον τύπο HPV υψηλού κινδύνου και η κολποσκόπηση θα ελέγξει την ενδεχόμενη έκταση της βλάβης που έχει γίνει στον τράχηλο. Από την ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Αν αυτά σχετίζονται με την περίοδο σας τότε Ναι είναι αναμενόμενο. Θα πρέπει να κάνετε hpv dna test. Και ανάλογα το αποτέλεσμα να κάνετε Κολποσκόπηση.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα