• Tracheitis
  • Submitted on 20/01/2023

Το παπ εδειξε ηπια τραχηλιτιδα,εγινε εξεταση για hpv αρνητική και ακολουθησε καλλιέργεια τραχηλικου επιχρισματος για ουρεοπλασμα,χλαμυδια και μυκοπλασμα και γονοκοκκο που ηταν αρνητικα.τι κανω τωρα;

10 specialists answered

  • Θα πρέπει να σας δω για να απαντήσω. Εάν πρόκειται για ήπια ασυμπτωματική τραχηλίτιδα τίποτα. Εάν η τραχηλίτιδα είναι έντονη πιθανόν να χρειαστεί θεραπεία.

    Katsandris Leonidas

    Gynecologist - Obstetrician

    Glyfada

  • επανέλεγχο απλά με παπ σε 6 μήνες

    KARAKALPAKIS DEUKALION

    Gynecologist - Obstetrician

    Ampelokipoi

  • Δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο

    Surios Konstantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Ilisia

  • Επανάληψη σε 1 έτος. Ένας γυναικολόγος με ολιστική προσέγγιση θα σας είχε δώσει οδηγίες ανάλογα με το υπόλοιπο ιστορικό σας.

    Hatzidaki Valy

    Gynecologist - Obstetrician

    Neo Psychiko

  • Τίποτα. Υπομονή και επανέλεγχο σε έξη μήνες.

    Argyrakis Kostantinos

    Gynecologist - Obstetrician

    Marousi

  • Θα πρέπει να κάνετε μία επανάληψη του τεστ Παπ σε έξι μήνες και της καλλιέργειας κολπικού υγρού

    Savvouras Odysseas

    Gynecologist - Obstetrician

    Palaio Faliro

  • Τιποτα. Δεν πρεπει να κανετε τιποτα.

    Ntokolas Dimitrios

    Gynecologist - Obstetrician

    Nea Filadelfia

  • Αγαπητή φίλη.
    Εφόσον δεν υπάρχει ενόχληση, δε χρειάζεσαι αγωγή.
    Π.Κ.

    Panagiotis Kofinakos

    Gynecologist - Obstetrician

    Peristeri

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι δεν σας είναι σαφές από που προέρχεται η ήπια τραχηλίτιδα, δηλαδή η φλεγμονή στην περιοχή του τραχήλου της μήτρας και πολλές φορές όντως δεν υπάρχει κάποιος παράγοντας στον οποίο μπορεί να αποδοθεί. Το σημαντικό είναι να αποκλείσουμε ότι η φλεγμονή είναι συνέπεια μιας λοίμωξης HPV ή κάποιου άλλου κοινού μικροβίου όπως αυτά που εξετάστηκαν στην καλλιέργεια σας. Εάν λοιπόν όλα τα παραπάνω έγιναν σωστά και φυσικά εσείς δεν έχετε ενοχλήσεις τότε δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω. Λυπάμαι αλλά εφόσον δεν σας έχω εξετάσει και δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας δεν θα μπορούσα να σας δώσω ακριβείς πληροφ... Read more

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Gynecologist - Obstetrician

    Panormou

  • Αν δεν έχετε συμπτώματα, δεν χρειάζεται να κάνετε τιποτα.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Gynecologist - Obstetrician

    Kallithea