• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Στις 30/8 έπειτα από καλλιέργεια κολπικού υγρού βρέθηκαν τριχομονάδες και enterobacter so καθώς και απουσία φυσιολογικής χλωρίδας . Μου δόθηκε flagyl για τις τριχομονάδες και claricid για το enterobacter sp όπως και υποθετα yenlip . Έκτοτε παρόλο που πήρα την θεραπεία ακόμη να νιώσω καλά . Επανέλαβα καλλιέργεια κολπικού υγρού και βρέθηκε gardenella vaginalis. Μου δόθηκε ξανά flagyl και υποθετα yenlip. Την ίδια αγωγή ακολούθησε και τις δυο φορές και ο σύντροφος μου . Ακόμη νιώθω τσούξιμο, έχω υγρά, πόνο χαμηλά και συχνουρία και το κυριότερο όποτε έρθω σε επαφή βλέπω έπειτα ροζ αίμα . Να επισημάνω ότι πριν ένα χρόνο τοποθετήθηκε σπιράλ όπως επίσης έχω τον ιό hpv . Μετά από 2,5 μήνες γιατί δεν έχω θεραπευτεί ; Τι με συμβουλεύετε να κάνω ; Με ανησυχεί το αίμα που βλέπω μετά από κάθε έπαφη .

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Από αυτά που περιγράφεται θεωρώ οτι χρειάζεστε απαραίτητα ένα νέο τεστ Παπ(καλύτερα Thin Prep) και μια κολποσκόπηση εαν δεν έχετε κάνει πρόσφατα για να αποκλείσουμε οτι έχετε κάποιες αλλοιώσεις από τον hpv που σας προκαλούν την ήπια αιμορραγία μετά την επαφή. Εκ νέου καλλιέργεια για να δούμε ποια μικρόβια συνεχίζουν να σας ταλαιπωρούν. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να φτιαχτεί και η κολπική χλωρίδα σας (που μάλλον έχει διαταραχτεί) γιατί αυτό σας κάνει πιο επιρρεπή σε λοιμώξεις είτε από μικρόβια (όπως η Gardnerella) είτε από ιους (όπως ο hpv). Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο. Καλή συνέχεια.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου