• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 24/01/2023

έχω ήπια τραχηλίτιδα μετά από γεννα τι θεραπεια πρέπει να κάνω;

15 ειδικοί απάντησαν

  • αν είναι πολύ κοντά στην ημερομηνία του τοκετού και δεν υπάρχουν συμπτώματα ,μια επανάληψη της εξέτασης (ίσως και μοριακή) και ένα τεστ παπανικολάου hpv dna test μετα από 3 μηνες από τον τοκετό ή νωρίτερα αναλόγως το ιστορικό

    Ρετσιάνης Θωμάς

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Λάρισα

  • Χρειάζεται καλλιέργια κολπικού υγρού και μετά αν χρειαστεί θα πάρετε θεραπεία. Και να κάνετε και μια κολποσκόπηση και μπριακό έλεγχο για κονδηλώματα.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Κλείστε ενα ραντεβού και θα σας παραθέσουμε όλα τα πιθανά αίτια με την αντίστοιχη αντιμετώπιση

    Αρβανίτης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Να επαναλάβετε το τεστ μετά 6 μήνες

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω χωρίς να σας έχω εξετάσει. Γνώμη μου είναι πως πρέπει να γίνει καλλιέργεια κολπικού υγρού και τεστ Παπανικολάου πριν δοθεί θεραπεία.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα ,
    να γίνει ένας έλεγχος με καλλιέργειες κόλπου-τραχήλου για να δούμε πρώτα το αίτιο που προκαλεί την τραχηλίτιδα

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • Πρέπει να κάνεις μία καλλιέργεια κολπικού υγρού να δούμε αν υπάρχουν μικρόβια αν είναι καθαρή δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • θα πρέπει να δω την εξέταση που σας αναφέρει την τραχηλίτιδα για να σας πω. πιθανώς και τίποτα.

    Δρ. Καρακαλπάκης Δευκαλίων

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αγαπητή φίλη.
    Αν έχεις κάνει τεστ Παπανικολάου χωρίς ευρήματα, δε χρειάζεσαι αγωγή.
    Επίσης, αν έχεις κάποια συμπτώματα, θα μιλήσεις με το γιατρό σου για τυχόν θεραπεία.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Θα χρειαστεί να κάνετε κολπικές καλλιέργειες και μετά θεραπεία ανάλογα τα αποτελέσματα.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Αν δεν έχετε συμπτωματολογία, δε χρειάζεται θεραπεία. Επαναλάβετε την εξέταση σε δέκα με δώδεκα μήνες.
    Καλημέρα σας

    Τζαχρήστα Ελένη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Μαρούσι

  • Οχι θεραπεια αμεσα, καντε καλλιεργεια κολπικου υγρου.

    Ντόκολας Δημήτριος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Εξαρτάται από το αποτέλεσμα του co testing και το ιστορικό σας.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Για να δούμε ποια θεραπεία είναι ιδανική για εσάς θα πρέπει πρώτα να γίνει μια καλλιέργεια κολπικών υγρών.

    Μπούτας Ιωάννης MD, MSc, PhD, MRBS

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει να κάνετε καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού ώστε να βρεθεί το αίτιο της τραχηλίτιδας και αναλόγως να λάβετε θεραπεία.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα