• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 11/11/2022

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και ένα μήνα περίπου..να συμπληρώσω έχω κάνει τεστ ΠΑΠ και κοπλοσκοπηση πριν λίγες εβδομάδες μου βρήκαν κολπίτιδα και hpv.. Το πρόβλημα μου είναι οτιόταν έρχομαι σε οργασμό και τελειονω νιοθω κάτι σαν τσυμπηματακια στην μητρα στο κέντρο ακρυβως τα οποία υποχορουν μέσα σε 1 λεπτό... Δεν ξέρω που μπορεί να οφείλεται αυτό? Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

6 ειδικοί απάντησαν

  • Το τεστ Παπ και η κολποσκόπηση δεν είναι σε καμία περίπτωση οι κατάλληλες εξετάσεις για να διαγνωστεί η κολπιτιδα. Η κολπίτιδα διαγιγνώσκεται με την καλλιέργεια κολπικών υγρών και το συνοδό αντιβιόγραμμα, η οποία διαγιγνώσκει το ακριβές μικρόβιο και την κατάλληλη αντιβιωτική αγωγή, αντίστοιχα. Μια κολποτραχηλίτιδα η οποία δεν έχει διαγνωστεί ή αντιμετωπιστεί κατάλληλα μπορεί να προκαλέσει σοβαρότερες επιπλοκές, όπως η σαλπιγγίτιδα.
    Επιπρόσθετα, η κολποσκόπηση πρέπει να πραγματοποιηθεί μετά από το πέρας οποιαδήποτε φαρμακευτικής αγωγής καθώς ο λόγος που πραγματοποιείται είναι αποκλειστiκά ο HPV και η ύπαρξη μιας συνοδού κολπίτιδας μπορεί ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρ Λάμπος Γεώργιος

    Μαιευτήρας - Χειρουργός Γυναικολόγος - Ειδικός Υποβοηθούμενης Αναπαραγωγής

    Περιστέρι

  • Αυτό είναι εντελώς φυσιολογικό λόγω της συσπάσεις της μήτρας που γίνεται εκείνη τη στιγμή

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Από τις συσπάσεις που κάνει η μήτρα, μάλλον προέρχονται.
    Δε βλέπω λόγο ανησυχίας.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • παντως δεν εχει σχεση με τον hpv...
    δυσκολο θεμα, χρειαζεται να σας δω απο κοντα...

    Κοχιαδάκης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ηλιούπολη

  • Θα χρειαστεί να δείτε έναν γυναικολόγο, ίσως να πρόκειται για κάποια φλεγμονή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να σας εξετάσει γυναικολόγος - θα μπορούσε να είναι κάποια φλεγμονή ή και απλά ο εαυτός σας.

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό