• Τραχηλίτιδα
  • Υποβλήθηκε 13/07/2023

Εδω και 4 χρονια εχω πυελικο πονο και εκανα λαμπαροσκοπιση και ειχα συμφυσεις που κολλησαν την μητρα μου στην καισαρικη τομη Αλλα 1 χρονο μετα απο αυτο οταν τελιωνε η περιοδος μου ειχα πυελικο πονο για 8 με 10 μερες.Πηγα στον γυναικολογο μου αλλα δεν μου βρηκε κατι και καθε χρονο εκανα το τεστ παπ.Τωρα ομως που εκανα το τεστ μετα απο 2 χρονια διαγνωστικα με φλεγμονη τραχηλου μητρας και θα κανω laser και ο πυελικος πονος εγινε αφορητος.Επειδη ομωςο γυναικολογος μου δεν μου εβρισκε κατι νομιζα ωφειλοταν σε ψυχογενη αιτια και πινω χαπια αντικαταθλιπικα και για το αγχος εδω και 5 χρονια.Ισως τελικα δεν ειναι ψυχογενης το προβλημα και ειναι αυτο που διαγνωστικα τωρα; δηλαδη φλεγμονη τραχηλου;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι ειλικρινά που ταλαιπωρήστε για τόσο μεγάλο διάστημα με αυτά τα συμπτώματα. Δυστυχώς, η φλεγμονή του τραχήλου από το τεστ Παπ θεωρώ οτι είναι δύσκολο να σας προκαλεί όλο αυτό το πρόβλημα. Αλλού θα πρέπει να αναζητήσετε την αιτία του πόνου σας και ίσως καλό θα ήταν να πάρετε και μια δεύτερη γνώμη. Το να αποδώσουμε τα συμπτώματα σας σε ψυχογενή αίτια θα πρέπει να γίνει εφόσον έχουν αποκλειστεί όλες οι οργανικές αιτίες που θα μπορούσαν να ευθύνονται για τον πόνο σας. Ελπίζω να βοήθησα έστω και στο ελάχιστο και σας εύχομαι περαστικά.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου