• Σχιζοφρένεια
  • Υποβλήθηκε 11/01/2023

καλημερα και χρονια πολλα. ο συντροφος μου εχει σχιζοφρενεια και πολλες φορες παρεξηγει αυτα [που λεω το ξερω πως αυτο οφειλεται στην ασθενεια του .εγω πως μπορω να τον βοηθησω ωστε να καλυτερευσει η ζωη του? τωρα θα περασει απο επιτροπη κεππα .να εργαστει δεν πιστευω οτι μπορει τι ποσοστοπ δινουν στην σχιζοφρενεια? υπαρχει περιπτωση να τον κοψουν?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Τις απορίες σας αυτές μπορεί να σας τις λύσει ο ψυχίατρος που σας ετοιμάζει τον φάκελο για το ΚΕΠΠΑ.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα σας,

    Θα χρειαστεί να απευθυνθείτε σε κοινωνικό λειτουργό για πληροφορίες που αφορούν επιδόματα, επιτροπή κ.ο.κ

    Είναι πολύ δύσκολο να διαχειριστεί ο σύντροφος την συμπτωματολογία που αφορά μια κλινική κατάσταση του άλλου συντρόφου

    Αυτό χρειάζεται ψυχοεκπαιδευση αλλά και διαχείριση στρες και πιθανής θλίψης που μπορέι να προκύπτει
    Αυτό σημαίνει να μπορείτε σιγα σιγά να ξεχωρίζετε τι οφείλεται σε σύμπτωμα τι σε προσωπικότητα του συντρόφου αλλά και μέχρι που χρειάζεται να βάζετε όρια για την καλύτερη λειτουργία της σχέσης

    αυτό επιτυγχάνεται μέσω ψυχοθεραπευτικών συνεδριών που θα έχουν συμβγουλε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αθανασιάδου Τραϊάνα

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Είναι σημαντική η συμβουλευτική καθοδήγηση σε ανθρώπους που ζουν με άτομα με χρόνια ζητήματα ψυχικής υγείας. Σας προτείνω να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό για να σας καθοδηγήσει στη διαχείριση των ζητημάτων του συζύγου σας!

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν εξειδικευμένες δομές που βοηθούν και δίνουν πληροφορίες, τόσο σε άτομα που στηρίζουν ανθρώπους με συγκεκριμένες παθήσεις, όσο και στα ίδια τα άτομα, όπως για παράδειγμα το "Δίκτυο Ανθρώπων που Ακούνε Φωνές". Θα μπορέσετε να πάρετε περισσότερες πρακτικές πληροφορίες από "πρώτο χέρι" όπως λένε.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Για να βοηθήσετε τον σύντροφό σας πρέπει να ψυχοεκπαιδευθείτε τόσο εσείς όσο και ο ίδιος. Ο ψυχίατρος που τον παρακολουθεί μπορεί να σας συμβουλέψει σε αυτήν την κατεύθυνση. Με την ψυχοεκπαίδευση και την σταθερή χρήση φαρμάκων το επίπεδο ζωής του συντρόφου σας θα βελτιωθεί σημαντικά. Σε ό,τι αφορά το ποσοστό αναπηρίας που θα του δοθεί από την επιτροπή αυτό εξαρτάται από την σοβαρότητα των συμπτωμάτων και την χρονιότητα της κατάστασής του.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Το να έχουμε μέσα στην οικογένεια ένα μέλος με σχιζοφρένεια είναι κάτι που απαιτεί μια ιδιαίτερη διαχείριση σε βάθος χρόνου. Αυτό που σας προτείνω έτσι ώστε να πάρετε τις απαντήσεις σας αλλά και να βρείτε τρόπους να διαχειριστείτε τον σύντροφό σας είναι να απευθυνθείτε σε έναν/μία ειδικό ψυχοθεραπευτή/τρια. Καλή δύναμη και καλή συνέχεια.

    Λοράνδος Επαμεινώνδας

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

    Βάση των λεγομένων σας καταλαβαίνω πως ο σύντροφος σας έχει επίσημη διάγνωση σχιζοφρένειας (εφόσον θα περάσει και ΚΕΠΠΑ), οπότε λαμβάνει φαρμακευτική αγωγή και παρακολούθηση από κάποιον ψυχίατρο.

    Σχετικά με το ποσοστό της αναπηρίας αυτό θα αποφανθεί από την επιτροπή βάση της διάγνωσης και της κλινικής του εικόνας.

    Αναφορικά με εσάς και για το πως θα μπορούσατε να στηρίξετε τον σύντροφο σας αλλά και να διαχειριστείτε η ίδια προσωπικά την κατάσταση του, ενδεχομένως να σας βοηθούσε η ψυχοεκπαίδευση (μια διαδικασία που βοηθάει τους φροντιστές/ μέλη της οικογένειας να διαχειριστούν μια ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Καταλαβαίνουμε ότι ο άνθρωπός σας δίνει τον δικό του αγώνα, μαζί του και εσείς. Οι διαγνώσεις αρκετές φορές αποτελούν ταμπέλες για τους ανθρώπους προσθέτοντάς τους ένα ακόμη βάρος, αυτό του στιγματισμού. Καλό θα ήταν όσο μπορείτε να του συμπεριφέρεστε σαν να μην είναι ένας διαγνωσμένος ασθενής γιατί ενδεχομένως το αντιλαμβάνεται και προσπαθεί να το εκφράσει με τον δικό του τρόπο. Όσο ο καθένας θα εκφράζεται με τον τρόπο του η επικοινωνία σας θα επιβαρύνεται λόγω των πολύπλοκων και διαφορετικών μηνυμάτων που θα παράγονται. Μία αλλαγή στον τρόπο έκφρασης από μεριάς σας ίσως φέρει αλλαγές και στην δική του ανταπόκριση... Διάβασε περισσότερα

    Κέντρο ΕΞΙΣ - Καραντανάη Σοφία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας-Ψυχοθεραπευτής

    Χαϊδάρι

  • καλησπέρα και χρόνια πολλά, η σχιζοφρένεια είναι μια πολύ σοβαρή νόσος που χρειάζεται αρκετή φροντίδα και υποστήριξη από το οικογενειακό/κοινωνικό πλαίσιο αλλά και από ομάδα ειδικών. Είναι πολύ σημαντικό να υπάρχει σταθερά ψυχίατρος που θα τον παρακολουθεί και εκείνος μπορεί να σας καθοδηγήσει σε όλη τη διαδικασία του ΚΕΠΠΑ αλλά και στο πώς να είστε υποστηρικτική προς τον σύντροφό σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η ερώτηση σας αφορα την διαδικασία αξιολόγησης και αυτό έχει πολλές παραμέτρους που λαμβάνουν υπόψην οι αρμόδιοι. Σχετικά με τη δική σας συμβολή σας θα πρότεινα να μιλήσετε με κάποιον ψυχίατρο ή και ψυχολόγο ώστε να συζητήσετε μαζί του συνολικά για τη σχέση σας και ότι σας προβληματίζει αλλά και για να ενημερωθείτε σχετικά με τη φύση της συγκεκριμένης ψυχικής διαταραχής. Η σχιζοφρένεια δεν εκφράζεται σε όλους τους ανθρώπους με τον ίδιο τρόπο και η επικοινωνία με το σύντροφό σας είναι ο καλύτερος τρόπος για να διερευνήσετε μαζί του τους τρόπους που μπορείτε πιο αποτελεσματικά να έχετε μια υγιή σχέση.

    Λέκκου Ελένη Α.

    Ψυχολόγος

    Άνω Πατήσια

  • Καλημέρα σας και Χρόνια πολλά! Σχετικά με το ερώτημα σας για τα ΚΕΠΠΑ δεν είναι κάτι που θα μπορούσα να σας απαντήσω καθώς το ποσοστό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που θα εξεταστούν κατά την διαδικασία, με την αρμόδια επιτροπή επιστημόνων να αποφανθεί τελικώς.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, αν ο σύντροφος σας παρακολουθείται από γιατρό και έχει σχετική διάγνωση, θα του δώσουν ποσοστό 67-80% που αντιστοιχεί στη διάγνωση αυτή. Ενημερωθείτε από το γιατρό που τον παρακολουθεί για προγράμματα ψυχοεκπαιδευσης του οικογενειακού περιβάλλοντος του ασθενούς. Με αυτό τον τρόπο πιστεύω πως θα βοηθηθείτε!

    Μπαζίγου Σταυρούλα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια Ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης

    Καλαμάτα

  • Τον παρακολουθεί ψυχίατρος ;; Εάν ναι αυτός θα σας δώσει όλες τις πληροφορίες που χρειάζεστε .

    Χειλά Ευδοξία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας & Προσωπικής Ανάπτυξης - Υπνοθεραπεύτρια

    Χανιά

  • καλησπερα και καλη χρονια. Συνηθως εγκρινουν σε αυτες τις καταστασεις. Ο άνθρωπος χρειάζεται να παίρνει σταθερά την αγωγή του, ώστε να μείνει το άγχος σε ανεκτό επίπεδο. χρειάζεται σταθερότητα και ασφάλεια. Ϊσως χρειαστεί εσείς να δείτε κάποιον ώστε να ενισχύσει την προσπάθειά σας να τον βοηθήσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας, αυτό που περιγράφετε είναι μέρος του συμπτώματος όποτε αυτό που μπορείτε εσείς να κάνετε είναι να ενημερωθείτε για την κατάσταση και να έχετε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να μιλάτε σε ενα υποστηρικτικό πλαίσιο. Η επιτροπή ΚΕΠΠΑ θα κρίνει το ποσοστό, δε γνωρίζω παραπάνω γιατί αλλάζουν και συχνά τα κριτήρια.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά αρχικά είναι πολύ σημαντικό σαν σύντροφος ενός ατόμου που πάσχει από σχιζοφρένεια είναι να λαμβάνετε κι εσείς στήριξη από κάποιον ειδικό που θα σας βοηθήσει να αντιμετωπίσει την καθημερινότητα μαζί. Η σχιζοφρένεια είναι υψηλή αναπηρία αλλά έχει να κάνει και με την λειτουργικότητα του ατόμου δεν μπορώ να σας απαντήσω λοιπόν χωρίς να έχει υπάρξει εξέταση. Με εκτίμηση Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία ψυχολόγος

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλημέρα και καλή χρονιά. Το ποσοστό που δίνει το ΚΈΠΠΑ εξαρτάται ανάλογα από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο. Παρόλα αυτά είναι αρκετά σπάνιο να κοπεί κάποιος με σχιζοφρένεια. Για να έχει κάλλη ποιότητα ζωής θα πρέπει πρώτων να παίρνει την αγωγή του σωστά και πάντα με τις οδηγίες ψυχιάτρου. Η τακτική επίσκεψη σε ψυχίατρο είναι επίσης απαραίτητα για την ρύθμιση της αγωγής. Η ψυχοθεραπεία έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό ώστε να μπορέσει να διαχειριστεί τα συμπτώματα στην καθημερινότητα. Τέλος, ένα σταθερό πρόγραμμα καθημερινότητας είναι πολύ ευεργετικό στην αντιμετώπιση της σχιζοφρένειας (σταθερό πρόγραμμα ύπνου, εβδομαδιαίας... Διάβασε περισσότερα

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι