• Σπίλοι (ελιές)
  • Υποβλήθηκε 19/11/2022

καλημέρα τώρα τελευταία έβγαλα στην πλάτη κάποιες ελιές παρακαλω αν μπορείτε απαντήστε μου αν είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία (72 ετών) σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικά πολλά χρόνια ευχαριστώ

19 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτές οι ελιές που βγάλατε , μπορεί να είναι κερατιάσεις , πολύ συχνές στην ηλικία σας.
    Συνήθως δεν είναι κακοήθεις, ωστόσο καλό είναι να εξεταστείτε από ειδικό δερματολόγο

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι φυσιολογικό ειναι. Υποπτες ειναι οι δερματικες βλαβες που φαγουριζουν, ματωνουν , βγαζουν λεπι κλπ κ πρεπει να αξιολογηθουν απο πλαστικο χειρουργο

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Οι σπίλοι ειναι καλοήθεις δερματικές βλάβες που εμφανίζονται σε όλη τη διαρκεια της ζωής μας με αυξημένη συχνότητα σε άτομα με ανοιχτό φωτ'οτυπο δερματος, με κληρονομική προδιάθεση και με αυξημένη έκθεση στον ήλιο. Η εμφάνιση μιας νέας βλάβης ή η αλλαγη των χαρακτηρων μιας παλαιάς βλάβης παρ ολα αυτα χρήζει διευρέυνησης προκειμένου να αποκλειστεί τυχόν εξαλλαγή ή ανάπτυξη δερματικής κακοήθειας. Ο δερματολογός σας με ενδελεχή εξε΄ταση και δερματοσκόπηση θα σας κατευθύνει σωστά,

    Κατράνα Φανή

    Πλαστικός Χειρουργός

    Τρίκαλα

  • Μπορεί να ήταν μικρότερες και να μεγάλωσαν είτε από κάποιο τραυματισμό είτε από τον ήλιο . Καλό είναι να παρακολουθούνται . Οι περισσότερες είναι άνευ κλινικής σημασίας

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Καλήμερα σας και χρόνια πολλά. Σας ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Γενικώς σε αυτή την ηλικία ότι καινούργιο βγαίνει στο δέρμα καλό είναι να ελέγχεται. Το πιο πιθανό να είναι κακοήθεις σμηγματορροϊκές κερατιασεις. Ωστόσο μια εξέταση δια ζώσης θα σας δώσει μια ασφαλή διάγνωση

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Με την πάροδο των χρόνων μπορεί να εμφανιστούν κάποιες ελιές ή και ακτινικές κερατιάσεις. Ωστόσο χρειάζεται να γίνεται έλεγχος . Σε περίπτωση που κάποια ελιά είναι ύποπτη προτείνεται η αφαίρεση της και ο ιστολογικός της έλεγχος.

    Κανακίδου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να με επισκεφτείτε για να μπορέσω να σας δω απο κοντά και να σας πω περισσότερες πληροφορίες
    Ευχαριστώ για την ερώτηση

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω αν δεν τις εξετάσω από κοντά. Μπορεί να είναι απλές υπερκερατώσεις λόγω της ηλικίας και της συσσωρευμένης βλάβης από τον ήλιο ή μπορεί να είναι και κάτι άλλο πιο σοβαρό. Καλό είναι να εξετασθείτε

    Αγγελάκη Άννα MD MSc FDAFPRS - Anaplastic Surgery (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Ιλίσια

  • Αν μεταβληθεί το μέγεθός τους ή σας φαγουρισουν είναι ένδειξη για αφαίρεση τους.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Ναι είναι φυσιολογικο

    Dr. Τραϊανού Αθηνά

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εξαρτάται από το είδος της "ελιάς". Υπάρχουν καλοήθεις βλάβες που μοιάζουν με τις "ελιές" της παιδικής και νεανικής ηλικίας, αλλά εμφανίζονται σε μεγαλύτερες ηλικίες. Ωστόσο πάντα υπάρχει η πιθανότητα μια "ελιά" να είναι κακοήθης και για αυτό τον λόγο συστήνουμε τακτική προληπτική εξέταση.

    Σιδερίδου Ειρήνη

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Εννοείτε σπίλους ή σμηγματορροικές υπερκερατώσεις?

    Μπίκος Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος - Δερματοχειρουργός

    Αργυρούπολη

  • ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

    Τσεχελίδου Ελευθερία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Παγκράτι

  • Δερματικές "βλάβες" εμφανίζονται συνέχεια όσο μεγαλώνουμε. Οι δερματολόγοι είναι πιο ειδικοί να αναγνωρίζουν αν κάποια από αυτές χρειάζεται να αφαιρεθεί για να μη δημιουργήσει περαιτέρω πρόβλημα.

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας

    Όχι δεν είναι φυσιολογικά να βγάζετε ελιές ύστερα από μία ηλικία (γύρω στα 50). Πιθανώς να αναφέρεστε σε άλλα μορφώματα του δέρματος που βγαίνουν σε μεγαλύτερες ηλίκίες όπως οι σμηγματορροϊκές υπερκερατώσεις και τα θηλώματα που θεωρείται ότι κυρίως οφείλονται σε κληρονομικούς παράγοντες.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καλό θα ήταν να εξετάσετε αυτές τις ελιές, ή και ήδη υπάρχουσες ελιές , καθώς η αθροιστική δράση της ακτινοβολίας, η μακροχρόνια έκθεση στον ήλιο ή το ιστορικό ληψης φαρμάκων, έχουν ως αποτέλεσμα να βγαίνουν ελιές ( σπίλοι) σε μεγαλύτερη ηλικία. Ένας ειδικός όπως πλαστικός χειρουργός ή δερματολόγος θα εξετασει τις βλάβες αυτές να δει τι είναι ακριβως( ελιές, υπερκερατωσεις, θηλώματα κτλ) και αν κριθεί απαραίτητο ,ο πλαστικός χειρουργός μπορεί να τις αφαίρεσει και να σταλεί βιοψία προληπτικά. Η πρόληψη είναι πολύ σημαντική, διότι κυριολεκτικά σώζει ζωές σε περίπτωση ανεύρεσης κάποιας βλάβης σε αρχικό στάδιο, διότι αποτελεί πλήρη ίαση.

    Σκολαρίκου Μαρία

    Πλαστικός Χειρουργός

    Κολωνάκι

  • Ελιές μπορούμε να βγάλουμε σε οποιαδήποτε ηλικία. Αν σας ανησυχούν, καλό θα ήταν να αποταθείτε σε κάποιον δερματολόγο ή πλαστικό χειρουργό για έλεγχο.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Στην περίπτωση που εμφανίζονται πολλαπλές βλάβες τύπου μελαγχρωματικών αλλοιώσεων σταδιακά μετά την 4η δεκαετία της ζωής τότε πρόκειται για σμηγματορροικές υπερκερατώσεις οι οποίες δεν συνιστούν λόγο ανησυχίας καθότι παρατηρούνται συχνά χωρίς να συσχετίζονται με την λήψη φαρμάκων

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Καλλιθέα

  • Είναι πολύ πιθανό στην ηλικία των 72 ετών οι βλάβες (που αποκαλείτε ελιές) να είναι σμηγματορροικές υπερκερατώσεις. Θα πρέπει να σας εξετάσει δερματολόγος για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση.

    Κουράκου Μαρία-Σοφία

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πλατεία Μαβίλη