• Nevi (moles)
  • Submitted on 19/11/2022

καλημέρα τώρα τελευταία έβγαλα στην πλάτη κάποιες ελιές παρακαλω αν μπορείτε απαντήστε μου αν είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία (72 ετών) σημειωτέον ότι παίρνω αντικαταθλιπτικά πολλά χρόνια ευχαριστώ

19 specialists answered

  • Αυτές οι ελιές που βγάλατε , μπορεί να είναι κερατιάσεις , πολύ συχνές στην ηλικία σας.
    Συνήθως δεν είναι κακοήθεις, ωστόσο καλό είναι να εξεταστείτε από ειδικό δερματολόγο

    Antoniadis Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Ναι φυσιολογικό ειναι. Υποπτες ειναι οι δερματικες βλαβες που φαγουριζουν, ματωνουν , βγαζουν λεπι κλπ κ πρεπει να αξιολογηθουν απο πλαστικο χειρουργο

    Pantelidis Manos

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Ampelokipoi

  • Οι σπίλοι ειναι καλοήθεις δερματικές βλάβες που εμφανίζονται σε όλη τη διαρκεια της ζωής μας με αυξημένη συχνότητα σε άτομα με ανοιχτό φωτ'οτυπο δερματος, με κληρονομική προδιάθεση και με αυξημένη έκθεση στον ήλιο. Η εμφάνιση μιας νέας βλάβης ή η αλλαγη των χαρακτηρων μιας παλαιάς βλάβης παρ ολα αυτα χρήζει διευρέυνησης προκειμένου να αποκλειστεί τυχόν εξαλλαγή ή ανάπτυξη δερματικής κακοήθειας. Ο δερματολογός σας με ενδελεχή εξε΄ταση και δερματοσκόπηση θα σας κατευθύνει σωστά,

    Κατράνα Φανή

    Plastic surgeon

    Trikala

  • Μπορεί να ήταν μικρότερες και να μεγάλωσαν είτε από κάποιο τραυματισμό είτε από τον ήλιο . Καλό είναι να παρακολουθούνται . Οι περισσότερες είναι άνευ κλινικής σημασίας

    Tamparopoulos Kimon

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Καλήμερα σας και χρόνια πολλά. Σας ζητώ συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση. Γενικώς σε αυτή την ηλικία ότι καινούργιο βγαίνει στο δέρμα καλό είναι να ελέγχεται. Το πιο πιθανό να είναι κακοήθεις σμηγματορροϊκές κερατιασεις. Ωστόσο μια εξέταση δια ζώσης θα σας δώσει μια ασφαλή διάγνωση

    Papas Athanasios

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Με την πάροδο των χρόνων μπορεί να εμφανιστούν κάποιες ελιές ή και ακτινικές κερατιάσεις. Ωστόσο χρειάζεται να γίνεται έλεγχος . Σε περίπτωση που κάποια ελιά είναι ύποπτη προτείνεται η αφαίρεση της και ο ιστολογικός της έλεγχος.

    Kanakidou Maria

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλό θα ήταν να με επισκεφτείτε για να μπορέσω να σας δω απο κοντά και να σας πω περισσότερες πληροφορίες
    Ευχαριστώ για την ερώτηση

    Center Medical Beauty

    Plastic surgeon

    Piraeus

  • Δεν μπορώ να σας απαντήσω αν δεν τις εξετάσω από κοντά. Μπορεί να είναι απλές υπερκερατώσεις λόγω της ηλικίας και της συσσωρευμένης βλάβης από τον ήλιο ή μπορεί να είναι και κάτι άλλο πιο σοβαρό. Καλό είναι να εξετασθείτε

    Αγγελάκη Άννα (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Ilisia

  • Αν μεταβληθεί το μέγεθός τους ή σας φαγουρισουν είναι ένδειξη για αφαίρεση τους.

    Aktsalis Eyaggelos (Deactivated account)

    Plastic surgeon

    Serres

  • Ναι είναι φυσιολογικο

    Dr. Traianou Athina

    Dermatologist - Venereologist

    Thessaloniki

  • Εξαρτάται από το είδος της "ελιάς". Υπάρχουν καλοήθεις βλάβες που μοιάζουν με τις "ελιές" της παιδικής και νεανικής ηλικίας, αλλά εμφανίζονται σε μεγαλύτερες ηλικίες. Ωστόσο πάντα υπάρχει η πιθανότητα μια "ελιά" να είναι κακοήθης και για αυτό τον λόγο συστήνουμε τακτική προληπτική εξέταση.

    Sideridou Eirini

    Dermatologist - Venereologist

    Thessaloniki

  • Εννοείτε σπίλους ή σμηγματορροικές υπερκερατώσεις?

    Μπίκος Γεώργιος (Deactivated account)

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος - Δερματοχειρουργός

    Argyroupoli

  • ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

    Τσεχελιδου Ελευθερια

    Plastic surgeon

    Pagrati

  • Δερματικές "βλάβες" εμφανίζονται συνέχεια όσο μεγαλώνουμε. Οι δερματολόγοι είναι πιο ειδικοί να αναγνωρίζουν αν κάποια από αυτές χρειάζεται να αφαιρεθεί για να μη δημιουργήσει περαιτέρω πρόβλημα.

    Kaloudis Ioannis

    Plastic surgeon

    Thessaloniki

  • Καλημέρα σας

    Όχι δεν είναι φυσιολογικά να βγάζετε ελιές ύστερα από μία ηλικία (γύρω στα 50). Πιθανώς να αναφέρεστε σε άλλα μορφώματα του δέρματος που βγαίνουν σε μεγαλύτερες ηλίκίες όπως οι σμηγματορροϊκές υπερκερατώσεις και τα θηλώματα που θεωρείται ότι κυρίως οφείλονται σε κληρονομικούς παράγοντες.

    Kakepis Mihalis

    Dermatologist - Venereologist

    Pallini

  • Καλό θα ήταν να εξετάσετε αυτές τις ελιές, ή και ήδη υπάρχουσες ελιές , καθώς η αθροιστική δράση της ακτινοβολίας, η μακροχρόνια έκθεση στον ήλιο ή το ιστορικό ληψης φαρμάκων, έχουν ως αποτέλεσμα να βγαίνουν ελιές ( σπίλοι) σε μεγαλύτερη ηλικία. Ένας ειδικός όπως πλαστικός χειρουργός ή δερματολόγος θα εξετασει τις βλάβες αυτές να δει τι είναι ακριβως( ελιές, υπερκερατωσεις, θηλώματα κτλ) και αν κριθεί απαραίτητο ,ο πλαστικός χειρουργός μπορεί να τις αφαίρεσει και να σταλεί βιοψία προληπτικά. Η πρόληψη είναι πολύ σημαντική, διότι κυριολεκτικά σώζει ζωές σε περίπτωση ανεύρεσης κάποιας βλάβης σε αρχικό στάδιο, διότι αποτελεί πλήρη ίαση.

    Skolarikou Maria

    Plastic surgeon

    Kolonaki

  • Ελιές μπορούμε να βγάλουμε σε οποιαδήποτε ηλικία. Αν σας ανησυχούν, καλό θα ήταν να αποταθείτε σε κάποιον δερματολόγο ή πλαστικό χειρουργό για έλεγχο.

    Ματζούκας Ιωάννης

    Plastic surgeon

    Lamia

  • Στην περίπτωση που εμφανίζονται πολλαπλές βλάβες τύπου μελαγχρωματικών αλλοιώσεων σταδιακά μετά την 4η δεκαετία της ζωής τότε πρόκειται για σμηγματορροικές υπερκερατώσεις οι οποίες δεν συνιστούν λόγο ανησυχίας καθότι παρατηρούνται συχνά χωρίς να συσχετίζονται με την λήψη φαρμάκων

    Μπαφίλιας Παναγιώτης

    Dermatologist - Venereologist

    Kallithea

  • Είναι πολύ πιθανό στην ηλικία των 72 ετών οι βλάβες (που αποκαλείτε ελιές) να είναι σμηγματορροικές υπερκερατώσεις. Θα πρέπει να σας εξετάσει δερματολόγος για να επιβεβαιωθεί η διάγνωση.

    Kourakou Maria-Sofia

    Dermatologist - Venereologist

    Platia Mavili