• Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα (ΣΜΝ)
  • Υποβλήθηκε 28/01/2023

Προσπαθουμε με τον συζυγο μου για μωρο περιπου 1,5 χρονου . Επειτα απο διενεργεια εξετασεων βρεθηκε θετικη στο ουρεοπλασμα . Ισως αυτο το μικροβιο δυσκολευει την συλληψη και επισης επειτα απο αντιβιωση θα ειναι πιο ευκολη η συλληψη ή δε συνδεεται με τη γονιμοτητα;

20 ειδικοί απάντησαν

  • ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα, δεν συνδέεται με τη γονημότητα, πιό πολύ με αποβολές αν και οι απόψεις διίστανται οι απόψεις.

    Ανδριώτη Λιλιάνα

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Ερυθραία

  • Εάν η σύζυγος είναι θετική στο ουρεόπλασμα δεν επηρρεάζεται η γονιμότητα. Θα πρέπει να λάβετε αντιβίωση για την αποφυγή του κινδύνου αποβολών 2ου τριμήνου που σχετίζονται με το συγκεκριμένο μικρόβιο.

    Κατσανδρής Λεωνίδας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Γλυφάδα

  • Η λοίμωξη με Ουρεόπλασμα συμβάλλει αρνητικά στην επίτευξη κύησης κι εύκολης αποβολλής, οστόσω θα πρέπει να ελεγχθείτε κι εσείς γιατί πιθανότα θα έχετε το ίδοι πρόβλημα

    Κονδελίδης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Περαία

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε τον γυναικολόγο ο οποίος είναι αρμόδιος για θέματα γυναικείας υπογονιμότητας

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Κάποιες φορές ναι..
    Μία όμως επίσκεψη στο ιατρείο θα μας δώσει απαντήσεις και λύση στο πρόβλημα.

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΛΕΓΧΟ ΠΛΗ ΚΑΙ ΟΙ 2.. ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ + ΟΥΡΟΛΟΓΟ

    Ξηρομερίτης Μάριος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Λάρισα

  • Σίγουρα, το μικρόβιο αυτό δεν μπορεί κανείς να τό αγνοήσει! Χρειάζεται όμως πλήρες σπερμοδιάγραμα συζύγου+καλλιέργειες σπέρματος +οξειδωτικό στρες+ υστεροσκόπησηαπό την μεριά σας + επαναληπτικές τραχηλικές για να δούμε ότι καθαρίσατε + πάει λέγοντας! Με χαρά να σας δώ στο ιατρειο- Καλή σας συνέχεια!

    Μπαγιώκος Βασίλειος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Αμπελόκηποι

  • Αυτό με το ουρεοπλάσμα ήταν μία αντίληψη που πίστευαν παλαιότερα έχει αρχίσει και αναθεωρείται και δεν πιστεύουμε ότι φταίει αυτός υπογονιμότητα υπάρχουν πάρα πολλοί άλλοι παράγοντες όποτε θέλετε μπορείτε να περάσετε να συζητήσουμε από κοντά

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Θεωρητικά υπάρχει σύνδεση αλλά στην πράξη η πιθανότητα να επηρεάσει τη σύλληψη είναι μικρή καθώς πολλά ζευγάρια είναι φορείς και επιτυγχάνουν εγκυμοσύνη και τοκετό ακόμα και χωρίς κάποια θεραπευτική αγωγή

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Η λοίμωξη από ουρεοπλασμα συνδέεται όντως με χαμηλά επίπεδα γονιμότητας και στη γυναίκα και στον άνδρα λόγω βλαβών στα σπερματοζωάρια. Σε κάθε περιπτωση πρεπει να χορηγηθεί αντιβιοτικη αγωγή και να γίνει ένας έλεγχος υπογονιμοτητας με συγκεκριμένες εξετάσεις και στη γυναίκα από το γυναικολόγο της και στον άνδρα από τον ανδρολογο του και να δωθεί στοχευμένη θεραπεία.

    Γοργοράπτης Πέτρος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οι ουρολοιμώξεις όταν χρονίσουν μπορεί όντως να προκαλέσουν χρόνια φλεγμονή στο αναπαραγωγικό σύστημα της γυναίκας και κατά συνέπεια, να δυσκολέψουν την σύλλυψη και την γονιμότητα. Ως εκ τούτου, είναι απαραίτητη η αντιμετώπιση προς αποφυγή αυτού του προβλήματος.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • Καταλαβαίνω πόσο έντονα αισθάνεστε για την απόκτηση ενός παιδιού και μπορώ να κατανοήσω την επιθυμία σας να τα καταφέρετε. Παρόλο που το ουρεοπλασμα μπορεί θεωρητικά να ευθύνεται για λοιμώξεις των γεννητικών οργάνων πολλές φορές μπορεί να είναι μέρος της χλωρίδας του κόλπου. Εάν προσπαθείτε 1,5 χρόνο με ελεύθερες επαφές με το σύντροφό σας και δεν έχετε επιτύχει ακόμα κύηση πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να το αποδώσουμε στο ουρεοπλασμα μόνο.Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό που μπορεί να αξιολογήσει σωστά το ιατρικό σας ιστορικό και να σας δώσει πιο ακριβείς συμβουλές σχετικά με τον έλεγχο υπογονιμότητας που πρέπει να κ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Σίγουρα κάθε μικρόβιο θα μπορούσε να προκαλέσει συνθήκες υπογονιμότητας.

    Καραμπότσης Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πατήσια

  • πολλες φορες η λοιμωξη με ουρεοπλασμα συνδεεται με καθ εξιν αποβολες εμβρυων και λιγοτερες φορες με δυσκολια συλληψης

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Μόνο το τοξόπλασμα συνδέεται με την γονιμότητα

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας
    Θα πρέπει τον σύζυγό σας να τον εξετάσει ουρολόγος

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Συνδέεται, πρέπει να λάβετε αντιβίωση αλλά για το ποια και για πόσο καιρό καλό θα είναι να συμβουλευτείτε γυναικολόγο με ειδίκευση στην υπογονιμότητα

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Αγαπητή φίλη.
    Κάνε την αγωγή που πρέπει και επίσης κάνε και έλεγχο γονιμότητας.
    Π.Κ.

    Κοφινάκος Παναγιώτης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Περιστέρι

  • Καλημέρα, το ουρεοπλασμα συνδέεται σε πολύ μικρό βαθμό με παλίνδρομες κυήσεις πρώτου τριμήνου. Οπότε δεν πρόκειται η θεραπεία να βοηθήσει στην επίτευξη μιας εγκυμοσύνης, αλλά στη διατήρηση της.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα